Kot smo že poročali, novela pravic obveznega zdravstvenega zavarovanja predvideva postopno širitev pravic do belih zalivk. Te bodo po novem brezplačne oziroma v breme obveznega zdravstvenega sistema. Od 1. januarja 2025 bo kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne za vse do 26. leta, preostali del populacije pa bo pravico pridobil 1. julija 2026.
Znesek, ki ga zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) plača za belo zalivko, ne pokrije niti stroškov njene izdelave, trdi 300 zobozdravnic in zobozdravnikov iz javnih zdravstvenih zavodov, stomatološke klinike, koncesionarjev in zasebnih ordinacij. Uvedba belih zalivk kot standardnega materiala bo stroške zobozdravstvenih ordinacij močno povišala, prav tako se bo podaljšal čas obravnav, še dodajajo.
Na ZZZS danes pojasnjujejo, da so ceno oblikovali na podlagi tržne raziskave cen kompozitnih (belih) zalivk v Sloveniji, v katero so vključili javno objavljene tržne (samoplačniške) cene izvajalcev iz vseh regij Slovenije, in sicer 20 zdravstvenih domov in 20 zasebnikov (večina so čisti zasebniki). Kot trdijo, so ugotovili, da cene, ki jih prizna ZZZS, znašajo od 80 do 90 odstotkov povprečne tržne cene pri navedenih izvajalcih. "Pri čemer velja upoštevati, da je v tržne cene vključen tudi dobiček izvajalca."
Glede očitkov, da bo menjava materialov – opustitev amalgama – pomenila tudi daljšo obravnavo oziroma da bodo zobozdravniki za kompozitne zalivke porabili več časa, na ZZZS odgovarjajo, da so prav za ta namen zagotovil dodatna sredstva za dodatne ambulante v zobozdravstvu ter za višje materialne stroške zaradi uporabe dražjega materiala. Letno bodo, kot še navajajo pri ZZZS, namenili 16 milijonov evrov, v šestih letih pa so, kot so zapisali, število ambulant v zobozdravstvu, ki jih financira ZZZS, povečali za dodatnih 91 med letoma 2017 in 2013.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.