Natanko mesec dni po predčasnih volitvah še vedno nimamo ne koalicije ne mandatarja, čeprav se pogovori nadaljujejo. Koalicijski pogovori predstavnikov strank so danes potekali v različnih sestavah.
Zjutraj so se sestali Lista Virant, SLS in NSi, a brez Janeza Janše in Karla Erjavca. Janša naj se sestanka ne bi udeležil zaradi navzočnosti novinarjev, Erjavec pa za pojasnila ni bil dosegljiv. Je pa izvršni odbor stranke DeSUS v torek sklenil, da bo stranka pogajanja z mandatarjem začela šele, ko bo ta imenovan. Popoldne pa so se se le usedli za skupno mizo tudi z SDS. Po besedah Novakove so se dogovorili, "da se bodo pogovarjali naprej", drugih podrobnosti sestanka pa ni želela izdati, ker so interne narave.
SDS je danes imenovala pogajalsko skupino za koalicijsko pogodbo in v prihodnje se bodo z omenjenimi strankami zelo podrobno pogovarjali o posameznih področjih: pravosodju, financah, gospodarstvu in tako naprej. Pogovori bodo tekli dvostransko, z vsako stranko posebej torej.
Kaj so povedali po dopoldanskem sestanku?
Na jutranjem posvetu so si predstavniki Liste Virant, SLS in NSi izmenjali poglede na glavne točke koalicijske pogodbe, ki jim jo je posredoval predsednik SDS Janez Janša. Kot je po srečanju povedala predsednica NSi Ljudmila Novak, so se "v mnogih stvareh" strinjali, zato Novakova ugotavlja, da možnosti oziroma izhodišča za prihodnje sodelovanje so. Pravi, da sicer še vedno menijo, da so pomembni rezultati volitev in da je prav, da prvo priložnost za sestavo vlade dobi relativni zmagovalec volitev, predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković. A je po njenih besedah legitimno, da iščejo tudi možnosti za oblikovanje neke druge vlade. Ob tem se zavedajo, da pri tem potrebujejo partnerje. Današnji sestanek je bil tako po njenih besedah "nek začetek".
Predsednik SLS Radovan Žerjav je na vprašanje, ali so v SLS bližje odločitvi, da gredo v Janševo koalicijo ali v opozicijo, odgovoril, da je odprtih še preveč spremenljivk, da bi lahko že sedaj odgovoril na to vprašanje. Odvisno je tudi od tega, komu bo predsednik države Danilo Türk podelil mandatarstvo, pri čemer Žerjav verjame, da ga bo Jankoviću in da bo ta prvi poskusil sestaviti vlado. Na to je treba počakati, pravi prvak SLS. Šele če Jankoviču ne bi uspelo sestaviti vlade, pa pride po njegovih besedah na vrsto drugi korak in takrat se bodo pripravljeni pogovarjati tudi o kakšnih drugih rešitvah.
Po navedbah Novakove je v osnutku Janševe koalicijske pogodbe predlagan tudi razrez, katere funkcije bi pripadle posameznim strankam. Vendar pa sogovorniki konkretneje o predlogu niso želeli govoriti. Kot je pojasnil Žerjav, ni še nič določenega, gre za stvar dogovora, kot to velja za celotno koalicijsko pogodbo. Je pa ta po njegovi oceni dobro strukturirana.
Skupno pot bodo iskali tudi v prihodnjih dneh
Zvečer so potekala še usklajevanja Pozitivne Slovenije, SD in Liste Virant. Sestanka v pisarni Pozitivne Slovenije v DZ so se udeležili Jani Möderndorfer iz Pozitivne Slovenije, Janez Šušteršič, Rado Pezdir in Jani Soršak iz Virantove liste ter Patrick Vlačič in Dušan Kumer iz SD.
Pri usklajevanju stališč glede koalicijske pogodbe, ki jo je predlagal Janković, so prišli do polovice. Kot je pojasnil Möderndorfer, bodo s pogovori nadaljevali v četrtek. Möderndorfer današnji posvet ocenjuje kot zelo dober. Po njegovem mnenju je "zdravo in normalno", da imajo stranke vsaka svoj pogled in so različne, ob tem pa tudi verjame, da so sposobni dati vse "na en skupni imenovalec" in določiti cilje, za katere se bodo skupaj zavzemali.
Kot je pojasnil Šušteršič, tako še "nimamo koalicije, imamo pa 15 strani pogodbe", ki so jo danes usklajevali. Po njegovih besedah so bili pogovori zelo vsebinski. "Šli smo od točke do točke in bomo to še nadaljevali v naslednjih dneh," je še povedal in dodal, da so marsikje našli skupno pot, marsikje pa jo bodo v prihodnje še iskali.
Neuradno je znano, da naj bi finančno ministrstvo dobil Janez Šušteršič, notranje pa Jani Soršak.
Türk: Stranke naj preidejo od besed k dogovorom
Da razmere na političnem prizorišču terjajo čimprejšnje odločitve, meni tudi predsednik države Danilo Türk.
"V predvolilni kampanji so predsedniki vseh strank govorili, da je potrebno v ospredje postaviti interese države, medsebojne razlike in zamere pa potisniti v ozadje. Zdaj je priložnost, da preidejo od besed k dogovorom. Predčasne volitve so izrazile voljo volivk in volivcev, ki jo politika mora spoštovati in upoštevati. Govorjenje o vladi narodne enotnosti ali tehnični vladi, ki smo mu bili priča v preteklem tednu, ni pomagalo k hitremu oblikovanju vlade, kar pa je v tem trenutku slovenski nacionalni interes," je dejal predsednik in ob tem pozval vse "dejavnike na slovenskem političnem prizorišču, da ravnajo odgovorno in na podlagi izida volitev omogočijo čimprejšnje oblikovanje vlade, ki bo sposobna sprejemati odločitve in jih, v dogovoru s socialnimi partnerji, tudi uresničevati. Naj nam bo izkušnja državnega zbora, ki je brez glasu proti sprejel Zakon o interventnih ukrepih, pri tem v pomoč in spodbudo."
KOMENTARJI (1448)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.