Ob medijskem razkritju ponarejene diplome mariborske poslovno-ekonomske fakultete, s katero je Igor Šimenc za dve leti zasedel mesto generalnega sekretarja tega največjega slovenskega gospodarskega sistema, se je vodstvo, takrat še na čelu z direktorjem Blažem Miklavčičem, odločilo, da bodo preverili vse diplome.
Pod drobnogled so vzeli 902 listini, od tega 760 diplom na Slovenskih železnicah in 142 v odvisnih podjetjih. Tako so odkrili še tri ponarejene višješolske diplome. Eno pri delavcu v Železniškem invalidskem podjetju, drugo v Sekciji za potniški promet in tretjo v Sekciji za vzdrževanje prog Postojna.
"Vsi trije delavci s ponarejenimi diplomami so zaposleni na delovnih mestih, za katera višješolska diploma ni potrebna. Tudi ob zaposlitvi so izpolnjevali vse predpisane pogoje, ponarejene diplome so priložili naknadno," so sporočili iz Slovenskih železnic.
Proti trem delavcem, ki so diplomo najbrž potrebovali za napredovanje in tudi za višje plače, že potekajo disciplinski postopki, ki pa še niso končani. Zanimivo pa bi bilo vedeti, koliko lažnih diplom bi bilo v Sloveniji razkritih, če bi preverjanje sprožili tudi v ostalih podjetjih.
Zdaj je že očitno, da bi Slovenija na tem področju potrebovala restriktivnejšo zakonodajo, saj je tudi novica, da Slovenske železnice nimajo pravne podlage za izterjavo vsaj dela stroškov, ki so jih porabili za sekretarja, vsem ponarejevalcem v potuho.