Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v 16 primerih, ki so jih zaradi sodnih zaostankov sprožili slovenski državljani, odredilo Sloveniji izplačilo odškodnin v višini od 1.200 do 6.400 evrov. Hkrati je sodišče tožnikom v večini primerov priznalo povračilo sodnih stroškov v višini po 1.000 evrov.
Skupno bo morala Slovenija za razsodbe plačati 65.475 evrov, od tega za odškodnine 50.400 evrov in za stroške 15.075 evrov. Najvišjo odškodnino v višini 6.400 evrov je sodišče prisodilo v primeru Jelen proti Sloveniji.
Sodišče je razsodilo, da je Slovenija v 16 primerih s predolgimi sodnimi postopki kršila 6. člen Evropske konvencije o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki govori o pravici do poštenega sojenja v razumnem roku. V 15 primerih pa je razsodilo, da je Slovenija kršila tudi 13. člen, ki določa pravico do učinkovitega pravnega sredstva pred domačimi sodišči.
Precenens: primer Lukenda
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je s tem že osmič od lanskega oktobra in sedmič v zadnjih treh mesecih razsodilo, da mora Slovenija plačati odškodnino zaradi sodnih zaostankov. Pri odločanju pri večini danes objavljenih razsodb se je sodišče tako kot prej oslanjalo na prvi primer, v katerem je razsodilo glede tožb zaradi sodnih zaostankov proti Sloveniji - primer Franja Lukende 6. oktobra lani.
V razsodbi primera Rožič proti Sloveniji je sicer sodišče objavilo ločeno mnenje sodnika Myjerja, ki se z razsodbo v prid tožnika ni strinjal. Opozoril je namreč, da je, čeprav je v primeru Lukenda sodišče ugotovilo, da Slovenija na sistemski ravni ne zagotavlja sojenja v razumnem roku, še vedno treba preučiti vsak posamezen primer.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.