Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) meni, da bi bilo treba pri uskladitvi minimalne plače za januar poleg inflacije upoštevati tudi druge dejavnike, med drugim prag tveganja revščine, ki je v letu 2009 znašal 593 evrov. To bi pomenilo, da bi bilo treba minimalno plačo s sedanjih 562 evrov neto dvigniti za 31 evrov.
Na ZSSS pravijo, da ministrstvo za delo s tem, ko minimalno plačo usklajuje zgolj z rastjo cen življenjskih potrebščin, zanemarja več dejstev.
Trenutni neto znesek minimalne plače je s 562 evri za 31 evrov nižji od praga revščine v letu 2009, je povedal izvršni sekretar ZSSS Ladislav Rožič. Pri tem navaja resolucijo Evropskega parlamenta iz oktobra letos, ki med drugim pravi, da mora biti plača, ki omogoča preživetje, vedno nad pragom revščine.
Poleg tega je raziskava Inštituta za ekonomske raziskave, ki so jo upoštevali pri letošnjem dvigu minimalne plače, ugotovila, da odrasla oseba za preživetje potrebuje vsaj 606,32 evra, je dodal Rožič.
"Prebivalstvo ima vse večje probleme s plačevanjem vsakodnevnih stroškov. Znesek minimalne plače se mora uskladiti s pragom revščine," je dejal sodelavec ZSSS Goran Lukič. Pri tem je navedel podatke, da se je število izplačanih enkratnih izrednih denarnih socialnih pomoči od 31.660 leta 2008 lani povečalo na 47.424, do konca oktobra letos pa je bilo teh 40.534.
Z minimalno plačo trenutno približno 42.000 delavcev
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pravi, da je pritisk na dvig minimalne plače pritisk na prerazporeditev ustvarjenega v podjetjih. "To je pritisk na prerazporeditev denarja iz plač in nagrad uprav v korist delavcev, ki živijo najtežje. Je pritisk na vodilne, da izboljšajo poslovanje podjetij, da poskrbijo, da bodo proizvajali izdelke z višjo dodano vrednostjo," je dejal. Po podatkih sindikata minimalno plačo trenutno prejema okoli 42.000 delavcev.
Po zakonu o minimalni plači se pri določitvi minimalne plače upoštevajo rast cen življenjskih potrebščin, gibanje plač, gospodarske razmere oz. gospodarsko rast in gibanje zaposlenosti. Minimalna plača za januar 2011 se bo uskladila vsaj z rastjo cen življenjskih potrebščin v decembru letos glede na december lani. Znesek minimalne plače po predhodnem posvetu s socialnimi partnerji določi minister, pristojen za delo.
Ministrstvo vztraja: Pogojev za drugačno usklajevanje minimalne plače ni
Na ministrstvu za delo pravijo, da bo znesek minimalne plače objavljen najkasneje do 31. januarja. Točko glede minimalne plače je ministrstvo sicer uvrstilo tudi na dnevni red jutrišnje seje ESS, ko naj bi socialni partnerji opravili predhodni posvet o novi višini minimalne plače v skladu z zakonom.
Na ministrstvu pravijo, da dejanski znesek rasti cen še ni znan, saj te podatke dobijo v zadnjih dneh leta. Imajo pa podatek o oceni rasti cen, ki temelji na enajstmesečnem gibanju cen, in sicer da bo medletna rast cen 1,8 odstotka. "Tolikšno naj bi bilo ob uresničitvi teh pričakovanj povečanje minimalne plače in tudi najnižjega, tako imenovanega prehodnega zneska minimalne plače, ki ga lahko izplačujejo delodajalci, ki so o tem z delavci oziroma njihovimi predstavniki dosegli sporazum," so sporočili z ministrstva.
Sicer na ministrstvu za pretežni del leta razpolagajo tudi z ostalimi podatki in ocenami, ki so relevantni za odločanje o višini minimalne plače. "Menimo, da slednji kažejo, da pogojev za drugačno usklajevanje minimalne plače kot zgolj z rastjo cen življenjskih potrebščin v letošnjem letu ni," so prepričani na ministrstvu.
Ob tem so na ministrstvu poudarili, da je bil v letošnjem letu na predlog vlade v državnem zboru sprejet nov zakon o minimalni plači, ki je določil nov bistveno višji znesek minimalne plače. Minimalna plača se je tako z novim zakonom zvišala za več kot eno petino (23 odstotkov) oziroma za dobrih 136 evrov bruto (približno 100 evrov neto), in sicer na 734,15 evra bruto (562 evrov neto). "Znesek 562 evrov je bil določen na podlagi izračuna vrednosti košarice minimalnih življenjskih stroškov," so še dodali na ministrstvu.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.