Slovenija je danes prvič v svoji zgodovini priča javni objavi seznama največjih davčnih dolžnikov, ki naši podalpski državici skupaj dolgujejo skoraj milijardo evrov. Kdo so posamezniki, ki so dolžni največ?
Največji dolžnik državi je Trifunović
Prvi pregled Dursovega spiska, na katerem so dolžniki razvrščeni po razredih, kaže, da je v skupini Slovencev, ki kot fizične osebe državi dolgujejo največ, in sicer od 10 do 20 milijonov evrov, le ena oseba. Gre za lastnika nekdanjega podjetja Geocom Zorana Trifunovića, od katerega davčna uprava terja prek deset milijonov evrov še od leta 1995. Očitajo mu, da je brez davkov prodal kar 40 milijonov litrov goriva. Prav zato je bil celo pol leta v priporu, a ga je sodišče nato oprostilo.
V razredu od enega do 10 milijonov evrov tudi Bavčar, Furlan, Sotošek in Štorman
V razredu od enega do 10 milijonov je navedenih 13 fizičnih oseb. Na spisku je tudi nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar. Slednji se je že odzval na objavo. Kot pojasnjuje, v isti zadevi poteka glavna obravnava pred sodiščem, kjer brani svojo nedolžnost. "Obenem pa sem v zvezi s svojim domnevnim dolgom in že plačanimi davčnimi obveznostmi vložil tožbo zoper Durs pred upravnim sodiščem, kjer dokazujem, da je bil posel z izvedenimi finančnimi instrumenti davkov prost, kar mi je Durs tudi potrdil na izrecno vprašanje o tem poslu, preden je zoper mene Zoran Janković vložil ovadbo," je zapisal. Sodni spor z Dursom sicer še ni končan, še pravi in dodaja, da je že tretje leto finančno in premoženjsko blokiran, saj da sodišče na predlog tožilca vsakič znova potrjuje podaljšanje tega ukrepa.
Po abecednem seznamu mu sledi Ferdinand Božičnik, nekdanji uspešni mizar. Družba Mizarstvo Božičnik je šla v stečaj, zaposleni pa so ostali brez dveh plač, ki so jih Božičnikovi v zadnjem obdobju delovanja izplačevali z zamikom, niso dobili regresov in jubilejnih nagrad. Delodajalec zanje približno tri leta tudi ni plačeval prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Božičnik se je zato znašel na zatožni klopi, ker naj bi kršil temeljne pravice delavcev.
Na seznamu so tudi lastnik kamnoloma in betonarn Rok Furlan. Durs je v inšpekcijskem nadzoru ugotovil, da njegovo premoženje krepko presega prijavljene dohodke, a naj bi mu ga uspelo še pravočasno prenesti na varno. V mesecu dni pred izdajo omenjenega sklepa naj bi namreč na nove, večinoma tuje lastnike prenesel svoje nepremičnine, vozila ter podjetji Sector Estate in Gramatek Kamnolom, ki imata skupaj v lasti za okoli 10 milijonov evrov sredstev.
Sledijo še gradbenika Besnik in Hysen Gashi, Mitja Hočevar, Urban Marovt, poslovnež Vid Pavšič, Mirko Pomberg, Matej Raščan nekdaj iz Dela Revij, z Ivanom Zidarjem povezan Drago Sotošek, Željko Stokanić in znani celjski gostinec Anton Zvone Štorman.
V razredu od pol milijona do enega milijona evrov je več kot 30 dolžnikov. Med njimi je na primer tudi Mihael Karner, ki so mu očitali nezakonito prodajo prepovedanih anabolikov. Kot je znano, so ZDA zahtevale izročitev, a iz Avstrije še vedno ni prejel nobenega poziva. Na spisku je tudi poslovnež in nekdanji predsednik uprave Casinoja Ljubljana Matjaž Ovsenik. V isti skupini je tudi Kristijan Sušinski, nekdaj tesni sodelavec šefa Istrabenza.
Med davčnimi dolžniki je tudi davčni svetovalec Rok Snežič. Snežič je pojasnil, da se je na seznamu znašel, ker je davčni organ obdavčil promet sredstev na njegovem osebnem transakcijskem računu. "Noben zakon ne dovoljuje obdavčitve prometa na zasebnem transakcijskem računu," je povedal Snežič. Snežič je pod drobnogled Dursa prišel, ker je razpolagal z zneski, ki so bistveno presegali prijavljene prihodke. "Davčni organ je postopal nezakonito in izdal odločbo, ki je nezakonita in izpodbojna, kar bom dokazal tudi v sodnih postopnik," je še povedal Snežič.
Na seznamu tudi 56. najbogatejši Slovenec
Znano ime s seznama dolžnikov je tudi Sergej Racman, predsednik uprave družbe Kolosej kinematografi in v preteklem letu s 15,3 milijona evrov premoženja 56. najbogatejši Slovenec. Najdemo ga v razredu od 50.000 do 100.000.
Na seznamu najdemo tudi Evo Popovič, ženo koprskega župana Borisa Popoviča, in sicer v razredu od 50.000 do 100.000.
Na seznamu je tudi nekaj znanih odvetnikov. V razredu od 100.000 do 300.000 najdemo odvetnika Borisa Grobelnika, ki je sodeloval tudi v primeru Čista lopata. V razredu do 30.000 do 50.000 najdemo odvetnika Dušana Ambrožiča, znanega iz afere Orion. V razredu od 50.000 do 100.000 pa se je znašel odvetnika David Šega.
V skupini od 100.000 do 300.000 evrov je tudi sekretar v državnem svetu Marjan Maučec. Maučec z mesta sekretarja ne misli odstopiti, ker da ni ničesar ukradel. Na vprašanje, kakšen signal kot politik pošilja državljanom z neplačevanjem davkov, pa je dejal: "Sedaj sem v zaključnih pogajanjih za eno nepremičnino. Jo bom prodal in bom poplačal in pokazal, da politiki odplačamo davčni dolg, čeprav ga po nedolžnem dobimo."
Sledijo razredi z osebami z manjšimi dolgovi, s padanjem dolga pa se veča število dolžnikov.
Na seznamu, ki ga je istočasno objavila Carinska uprava RS, je 35 fizičnih in 56 pravnih oseb. Med fizičnimi osebami sta v istem razredu 40-letna Jani Potokar in Robert Miheu.
Na seznamu Dursa in Carinske uprave RS se skupno nahaja skoraj 16.000 dolžnikov, katerih dolg je večji od 5000 evrov in starejši od 90 dni. Gre za 4476 pravnih oseb, ki državi dolgujejo 578.069.691 evrov, ter 11.441 fizičnih oseb, ki dolgujejo 350.949.226 evrov. Gre skoraj za milijardo, ki bi državni blagajni v današnjih težkih časih gotovo prišla še kako prav, saj znesek predstavlja približno desetino pobranih letnih dajatev.
Poglejte tudi, katera podjetja državi dolgujejo največ!
V nadaljevanju bo Durs seznam objavljal mesečno, do 10. v mesecu. Seznam bo vseboval podatke na dan 25. v mesecu pred mesecem objave. Kot pojasnjujejo na Dursu, je namen zakonodajalca, da se z javno objavo davčnih neplačnikov krepi davčna kultura, izboljša plačilna disciplina ter spodbudi k prostovoljnemu, pravilnemu in pravočasnemu obračunavanju in plačevanju davčnih obveznosti. Pri Hrvatih takšna objava ni dosegla želenega učinka, bomo videli, kako bo pri nas!
KOMENTARJI (867)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.