V skladu s predvidenimi varčevalnimi ukrepi je ministrstvo za izobraževanje konec junija spremenilo šolski koledar. Po novem se tako pouk v osnovnih šolah ne sme začeti pred 7.30. To pomeni, da se zamika jutranje varstvo, kar bi lahko tistim staršem, ki začenjajo službo ob 7. uri, predstavljajo organizacijske težave.
Kdaj bo vaš otrok začenjal pouk, boste zagotovo izvedeli prvi šolski dan. Večina šol bo starše o tem, kdaj naj pridejo v šolo 3. septembra, obvestila prek šolskih oglasnih desk ali na svojih spletnih straneh. Nekateri bodo oziroma ste že obvestila dobili tudi po pošti. Nekaj zmede nastaja predvsem zaradi tega, ker se s spremembo šolskega urnika niso spremenili oziroma prilagodili urniki šolskih prevozov. Tako bodo nekateri otroci vozači v šoli še pred začetkom pouka in bodo potrebovali jutranje varstvo, k temu pa bi se morali prijaviti že junija. Nekatere občine napovedujejo, da bodo poskušale s prevozniki vozne rede čim bolj prilagoditi urnikom.
Večina šol bo lahko jutranje varstvo organizirala šele od 6.15, saj je po zakonu trajanje jutranjega varstva omejeno na dve uri pred začetkom rednega pouka. Ta se bo predvidoma začenjal ob 8.20. V času pred 6.15 bodo šole zaprte in ne bodo sprejemale otrok. Teh sicer ni veliko, se pa predvsem na podeželju dogaja, da starši, ki se v službo vozijo v zelo oddaljene kraje, potrebujejo varstvo tudi v času pred tem.
Večinoma so starši zelo jezni, ker teden dni pred začetkom pouka še vedno natančno ne vedo, kako bo potekal pouk oziroma kako je organizirano jutranje varstvo in podaljšano bivanje na šoli. Mnogi kličejo na šole, ker ne vedo, kdaj naj prvi šolski dan pripeljejo otroka v šolo oziroma do kdaj ima njihov šolar organizirano varstvo. Vsekakor je nastalo kar nekaj zmede, starši pa večinoma menijo, da je ta ukrep povsem nepotreben.
Kot poroča zurnal24.si, so na OŠ Gornja Radgona, kamor se najbolj oddaljeni učenci vozijo tudi 25 kilometrov, zaprosili ministrstvo, da bi pouk začenjali prej, a so jim na ministrstvu prošnjo zavrnili. Poskušali bodo najti druge rešitve. Na OŠ Bohinjska Bistrica bodo pouk začenjali pet pred 8. uro, vse predure pa bodo prestavljene na čas po pouku. S tem se bodo prilagodili vozačem.
Poznejši začetek spreminja tudi podaljšano bivanje
Mnogi ravnatelji so že junija opozarjali, da poznejši začetek pouka hkrati pomeni, da se bo pouk tudi končal pozneje, kar bo vplivalo na podaljšano bivanje, ki naj bi se tako še skrajšalo. Mnoge šole opozarjajo, da se s tem dlje v popoldne zamikajo obšolske interesne dejavnosti, ki bodo po 15.45 sledile podaljšanemu bivanju.
V Svizu pa opozarjajo, da so s tem ukrepom tesno povezana predvsem delovna mesta. Pravilnik o šolskem koledarju razumejo kot še en poskus ministrstva, da jih prevara. Prepričani so, da ta pravilnik posega na področje normativov in standardov v šolstvu, čemur ostro nasprotujejo. Na ministrstvu so na očitke šolnikov takrat odgovarjali z besedami, da se za starše načeloma ne bo nič spremenilo, saj se bo podaljšano bivanje nadaljevalo z dopolnilnimi obšolskimi dejavnostmi.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.