Slovenski podjetniki so s svojimi zgodbami navdiha dosegli kar petino Slovencev, strokovna žirija Kluba slovenskih podjetnikov pa je za najbolj podjetno, družbenokoristno in hitro odzivno v času krize razglasila zlato gazelo Lotrič Meroslovje. Ta je ob uspešnem krmarjenju med krizo in celo pobiranju titul razvila prototip ventilatorja in vzpostavila laboratorij za testiranje in certificiranje mask. Po lanskem prvem valu je za to celo prejela nagrado odličnosti za družinsko podjetje.
Še konec leta so v podjetju imeli sedemoodstotno rast v primerjavi z letom prej, njihovo uspešno krmarjenje med krizo so prepoznali tudi v klubu slovenskih podjetnikov.
Glede konzorcija Diham je direktor podjetja Marko Lotrič v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je osnovni cilj sodelovanje med podjetji. "Pridružili smo se ekipi tehnološkega parka in GZS, kjer je velika energija znanja, ponudbe, sodelovanja in kjer ni šlo za denar, ampak za človekoljuben odziv na krizo, ki nas je doletela. Humanitaren pristop tako posameznikov kot podjetij je bil neverjeten."
"Če hočemo zagotoviti produkt ali storitev, lahko v enem samem podjetju zmanjka idej in znanja. Zato so povezave v sodelovanju še kako pomembne," je povedal in dodal, da so za razvoj slovenskega respiratorja potrebovali "ekipo predanih ljudi, ki so delali noč in dan in niso zgolj gledali na sam finančni rezultat, ampak predvsem na to, ali bomo lahko dali odgovor zdravnikom."
Kot je dejal, so se v koronakrizi naučili veliko. Poleg večje odzivnosti jih je koronakriza naučila sodelovanja. "Ko nekdo potrebuje pomoč, je treba stopiti skupaj. Ko vidiš, da je nekomu uspelo, potem sam rečeš, super, vprašaš, na kakšen način, dobiš nasvet."
Domača trgovinca in neskončna kartuša
V škofjeloškem Optiwebu so se odločili priskočiti na pomoč malim kmetom in trgovcem, ki so izgubili prodajo hotelom in na tržnicah. Projekt Domača trgovinca je danes že zaključen, k sreči poslovanje uporabnikov ne. Še več, nekateri so lahko celo na novo zaposlovali oziroma vračali zaposlene s čakanja na delo.
Od ene zgodbe navdiha do druge: za ljubljanskim Bežigradom je ideja o kratkotrajnem najemu tiskalnika za domačo pa tudi poslovno rabo vzklila iz lastne potrebe. Tako za starše šoloobveznih otrok kot za samo delo od doma. Pri brezskrbnem najemu tiskalnika dobiček sicer ni bil v ospredju, je pa zato na prvem mestu ostala vizija trajnosti. Izumili so celo svoj produkt – neskončno kartušo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.