Kaj ste počeli v Iraku in v čigavem imenu?
V Irak sem šel na mirovno konferenco v imenu Slovenske nacionalne steranke in v imenu vseh tistih Slovencev, ki Američanom ne kimajo za vsako ceno, tako kot med 2. svetovno vojno niso kimali Nemcem in Italijanom.
Večina slovenskih politikov je vaš obisk kritizirala, češ da je škodljiv za državo. Kako odgovarjate na očitke?
Menim, da je to popolno ignorantstvo in posledica nepoznavanja domače in mednarodne politike. Dejstvo je, da je na konferenci v Iraku sodelovalo več britanskih parlamentarcev, ki jih je vodil George Galloway, delegacija Ramseya Clarka, številni predstavniki ruske dume ter na primer predstavnica Evropskega parlamenta. Konference "Solidarnost z Irakom" se je udeležilo 32 predstavnikov različnih držav, med njimi 12 evropskih.
Ali to pomeni, da ni šlo zgolj za predstavnike skrajnih nacionalističnih strank?
Sploh ne, razen če imate Ramseya Clraka za skrajneža. Šlo je mirovno konferenco.
Kako ste sploh vstopili v Irak? Ste imeli kakšne posebne ugodnosti?
V državo sem vstopil normalno, na letališču pa so me, tako kot vse druge udeležence srečanja, pričakali avtomobili, ki so nas odpeljali v hotel. Vendar moram poudariti, da je v Iraku velika revščina, ljudje nimajo hrane in zdravil. V zadnjih desetih letih je zaradi ameriške blokade umrlo 1,5 milijona otrok. Gre za grozljive posledice. Trditve, da izdelujejo orožje za množično uničenje, pa so totalen idiotizem, ki ga Američani morajo porivati naprej, da bodo imeli opravičilo za vojno.
Vam obisk Iraka ne bo škodil v predsedniški kampanji?
Nikakor mi ne more škoditi. Če se človek bori za mir, mu to lahko kvečjemu koristi. V nasprotju s tistimi jastrebi v slovenski politiki, ki so dokazali, da ne znajo seštevati ena in ena ter da jih zanima samo, kako bodo kimali Američanom in da jim bodo nekam lezli, računajoč, da bodo dobili kakšen žvečilni ali košček čokolade – hvala lepa za takšne ljudi.