Slovenci smo med 81 kandidati izvolili sedem evropskih poslancev. Ob 22. uri bo Državna volilna komisija objavila prve delne izide, po rezultatih agencije Valicon na podlagi spletnega anketiranja pa je zmagovalka evropskih volitev stranka SDS Janeza Janše, ki je dobila 31,6 odstotkov glasov. Drugi naj bi bil SD Boruta Pahorja z 21,5 odstotka, tretji NSi Ljudmile Novak z 10,9 odstotka, četrti Zares Gregorja Golobiča z 9,7 odstotka, peti LDS Katarine Kresal z 9,5 odstotka, šesti DeSUS Karla Erjavca s 7,5 odstotka. Sledijo SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega z 2,8, SLS Radovana Žerjava z 2,5, SMS Darka Krajnca z 2,4 odstotka. Preostale tri liste so dobile manj kot odstotek glasov.
V evropski parlament naj bi bili izvoljeni: iz SDS Milan Zver, Romana Jordan Cizelj in Zofija Mazej Kukovič, iz SD Zoran Thaler in Tanja Fajon, iz NSi Lojze Peterle. Močan boj je še vedno med Ivom Vajglom iz Zaresa in Jelkom Kacinom (LDS).
Janša: Koalicija naj signal vzame resno
"V stranki pričakujemo, da bo vladna koalicija signal vzela resno, hitreje predlagala boljše protikrizne ukrepe in bo pripravljena tudi bolj prisluhniti vsem, ki imajo še kakšno idejo, in ne mislila, da sami znajo vse. To je zmaga, za katero smo v SDS resno delali," je dejal prvak opozicije Janez Janša.
''Rezultat volitev je sporočilo vladajočim strankam, da volilno telo ni zadovoljno,'' je pritrdil Milan Zver. "Na mestu tistih, ki vladajo, bi se nekoliko zamislil nad rezultatom. SDS slavi prepričljivo zmago, ki je tudi posledica tega, da je stranka v volilno kampanjo vložila veliko truda."
Tudi Romana Jordan Cizelj, ki se ji obeta še en mandat, je zadovoljna. "Naš in moj osebni cilj je bil, da na volitvah zmagamo, kar se je tudi zgodilo." V petletnem mandatu v Evropskem parlamentu se je sicer trudila, ''da bi naredila čim več za Slovenijo, zato ji je žal, da so v zadnjem tednu volilne kampanje v javnost prišle nekatere informacije o življenju evropskih poslancev, ki pa absolutno ne držijo. Naše delo ni delo v gostilnah in masažnih salonih, ampak gre za delo v sejnih dvoranah, kjer si prizadevamo, da čim bolj zastopamo Slovenijo."
Pahor: Nisem razočaran
Predsednik SD in premier Borut Pahor se je zahvalil vsem, ki so jim izrekli zaupanje. "Glede na to, da so tradicionalno opozicijske stranke povsod na evropskih volitvah v Evropi zmagale, ni presenečenje, da nam ni uspelo. Vendar sem z rezultatom zadovoljen, je soliden." Zaveda se velike razlike v glasovih. "Nisem razočaran, seveda bi si želel, da bi dobili dva poslanca več. Videli bomo, kakšna bo razdelitev na koncu. Mislim, da smo storili vse, kar je mogoče, zdaj se je treba znova osredotočiti na delo vlade. Ko bomo z rezultati dela vlade pokazali, da smo zdaj najprej stabilizirali krizo, potem pa tudi dosegli njen preobrat, bo to videti tudi pri zaupanju ljudi v naše delo," je obljubil.
'Počakajmo na uradne rezultate'
''Če bodo Socialni demokrati na evropskih volitvah dobili dva evropska poslanca, je to vendarle dvakrat več kot pred petimi leti,'' je zadovoljen nosilec liste Zoran Thaler. Ugotavlja tudi, da tako udeležba kot rezultati kažejo na razpoloženje v državi. Čaka sicer na rezultate Državne volilne komisije.
''Rezultat vzporednih volitev je dober. Nocojšnji izid lajša mojo odločitev, v kakšnem smislu pa, se lahko razume na različne načine in to naj ostane še odprto," je dejal Gregor Golobič glede odločitve o morebitnem odstopu zaradi afere Ultra. Nosilec liste Zares Ivo Vajgl pa rezultatov vzporednih volitev ni želel komentirati. "Tisto, kar šteje, so uradni rezultati." Glede afere Ultra je prepričan, da so bili "poskusni kunec za nek medijski linč. Mislim, da smo ga dobro prestali. Ne vem pa, če je to dober način izvajanja in priprav na demokratične volitve."
''Če bodo uradni rezultati podobni izidom vzporednih volitev, ki Zares napovedujejo en mandat, smo vsekakor zadovoljni. O usodi našega predsednika očitno ne bodo odločili niti politiki niti mediji, ampak so danes že odločili volivci in volivke," je dejal član Zaresa in predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Rezultat vzporednih volitev po Gantarjevem mnenju kaže, "da se je stranka Zares utrdila v slovenskem prostoru. Stranka in njen predsednik Gregor Golobič sta v zadnjem tednu doživela hud napad, toda na volitvah se je pokazalo, da je vendarle presodila treznost."
''Rezultat je res daleč od tistega pred petimi leti, vendar je tudi daleč od rezultata izpred dobrega pol leta na državnozborskih volitvah. Več kot podvojili smo rezultat, zato veselje ne more izostati," je dejala predsednica stranke LDS Katarina Kresal. Dodala je, da bodo seveda žalostni, če poslanca ne bodo dobili, "ampak počakajmo do uradnih rezultatov". Nosilec liste LDS Jelko Kacin je na volitvah pričakoval nekoliko višjo volilno udeležbo. "Volivke in volivci so odločili in treba bo prešteti vse glasove''. Sicer pa je tudi sam zadovoljen, saj so vsaj za dvakrat podvojili rezultat od zadnjih državnozborskih volitev.
''Stranka se je utrdila v slovenskem političnem prostoru,'' je poudaril predsednik DeSUS Karl Erjavec. Ne bo razočaran, če ne bo dobil mandata evropskega poslanca, saj je zadovoljen, da je stranka dosegla boljši rezultat kot na državnozborskih volitvah.
''Vsekakor rezultati vzporednih merjenj kažejo na ne najboljši rezultat SLS, za dokončen komentar pa bomo počakali do prvih neuradnih rezultatov,'' je dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. ''V tem trenutku je težko govoriti o vzrokih za ta rezultat. Ko sem prevzel stranko, sem ugotavljal, da bo potrebno marsikaj spremeniti, tako v samem delovanju stranke kot sicer. Treba bo trdo delati in graditi na novem zaupanju. In to bomo kmalu tudi pričeli."
Nosilec liste SLS na evropskih volitvah Ivan Žagar ocenjuje, da je bila kampanja pred evropskimi volitvami premalo vsebinska, kar se je po njegovo odražalo tudi v rezultatu stranke. "Je pa našemu rezultatu botrovalo še kaj drugega," je dodal. Pojasnil je, da se v kampanji niso pogovarjali o temah, "kot so evropski proračun ter bodoča evropska regionalna in kmetijska politika, o temah torej, o katerih se pravzaprav odloča v Evropi". Kot je poudaril, se je v kampanji preusmerila pozornost na običajne teme v Sloveniji in na določene afere. Po njegovih besedah je SLS v kampanji skušala storiti, kar je bilo v danih razmerah mogoče.
Jelinčič: Ljudje so bili neumni
''Slovenski volivci so spet pokazali nezrelost, saj so nacionalne stranke v vsej Evropi v porastu, pri nas pa so ljudje še vedno prestrašeni,'' je dejal prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti, ki nad rezultati ni presenečen. "Ljudem še vedno v glavo tolče bivši režim, da morajo biti hlapčevski in ponižni in ne razmišljati z lastno glavo. Volivci bodo dobili, kar so izbrali. Doslej smo imeli v evropskem parlamentu sedem poslancev, ki niso nič naredili, sedaj jih bo spet sedem, ki spet ne bodo naredili nič. Ampak ljudje so se tako odločili in če so bili neumni, so bili pač neumni."
Po njegovih besedah je namreč zelo majhen odstotek volilnega telesa pameten in razmišlja v dobrobit Slovenije, "večina volilnega telesa pa še vedno tava v temi". Kot je pojasnil, so pred volitvami vse politične stranke pričakovale "ne vem koliko sedežev, edino SNS se je s pričakovanji norčevala iz tistih, ki so mislili, da je to resno". Volilna udeležba je po ocenah predsednika SNS logična in so pri tem volivci "pokazali veliko mero pameti". Ljudem je namreč, tako Jelinčič, za evropske volitve vseeno: "Videli so, da nam Evropa ne da nič dobrega, da nam samo jemlje".
''Nikakor ne morem biti razočaran. Ocenjujem, da je bila volilna kampanja dovolj uspešna,'' je po razglasitvi rezultatov vzporednih volitev ocenil nosilec liste SNS na volitvah v Evropski parlament Sergej Čas. "Uspeli smo izpostaviti socialno-ekonomsko problematiko, zato naš trud ni bil zaman in nam je to lahko samo spodbuda za naprej.'' Med uspehi SNS v predvolilni kampanji je izpostavil "kar nekaj pomembnih tem za bodoči razvoj Slovenije in bodoči status Slovenije v EU". Ob tem je poudaril predlog SNS glede mirovne konference o bivši SFRJ in ureditvi meje s Hrvaško.
KOMENTARJI (406)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.