Če so pred dvajsetimi leti ljudje zlasti politiki brezmejno zaupali, da jih bo na samostojno pot popeljala varno in mirno, danes večina ključnih političnih akterjev uživa precej nizko podporo.
Po raziskavi Vox Populi, ki jo za našo hišo in Dnevnik opravlja Ninamedia, je predsednik vlade Borut Pahor z lestvice najbolj priljubljenih politikov ponovno izpadel, pet predsednikov parlamentarnih strank pa je povsem na dnu. Prvak SNS Zmago Jelinčič je na 16. mestu, notranja ministrica in voditeljica stranke LDS Katarina Kresal na 18. mestu, prvak največje opozicijske stranke Janez Janša je devetnajsti, prvak Zaresa Gregor Golobič, čigar stranka jutri dokončno odhaja v opozicijo, pa je zadnji, in sicer dvajseti.
Komu Golobič pripisuje odgovornost za takšne izide raziskave? Na vprašanje, kako komentira rezultate raziskave in da Boruta Pahorja sploh ni več na lestvici, je odvrnil: "To je, bi rekel, vpliv vas, medijev."
Prvi je Türk, sledi mu Potočnik
Zaupanje ljudi si je ta mesec ponovno prislužil predsednik republike Danilo Türk z več simpatijami kot prejšnji mesec. Je namreč prvi na lestvici, sledi pa mu evropski komisar Janez Potočnik.
"Sloveniji gre bistveno bolje, kot si ljudje danes predstavljajo. Mislim, da smo lahko ponosni na to, kar smo naredili, da smo v tem hipu lahko optimistični. Danes ni problem samo v Sloveniji, je problem v celi Evropi, s krizo, s katero se ukvarjamo," je dejal Potočnik.
Visoko na tretjem mestu je predsednik Ljudske stranke Radovan Žerjav, četrta je obrambna ministrica Ljubica Jelušič, peti Jelko Kacin, šesti prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle, sedmi Dorjan Marušič, osmi Mitja Gaspari, deveti Zoran Janković in deseti Karel Erjavec.
Izjemno nizka podpora vladi
Podpora vladi ostaja izjemno nizka. Za primerjavo: ko smo praznovali 10. obletnico države, je takratno vlado Janeza Drnovška podpiralo 63 odstotkov ljudi, ko smo praznovali 15. obletnico, je vladi Janeza Janše zaupalo slabih 45 odstotkov slovenskih državljanov, ob tokratni obletnici pa vlada Boruta Pahorja uživa 15,3-odstotno podporo.
In ker vladna kriza ne pojenja, od jutri bosta namreč v koaliciji in vladi le še SD in LDS, je vse več ugibanj, kdaj bodo predčasne volitve? Zanje se zavzema tudi premier, ki Zaresovega izziva, naj odstopi, ni sprejel. Če mu z manjšinsko vlado ne bo uspelo prikrmariti do konca mandata, je za predčasen odhod na volišča, pravi.
Kako bi glasovali, če bi bile volitve zdaj?
In na volitvah, če bi bile zdaj, bi odločno zmagala SDS Janeza Janše – 17,6 odstotka glasov. Pahorjeva SD bi dobila 9,9 odstotka, Desus 7,9. Tako kot Žerjav se krepi tudi SLS – 5,8, SNS 5,3, predzadnja je LDS s 4,3-odsotno podporo, že nekaj časa pa je zadnja stranka Zares, ki bi prejela 2,1 odstotka glasov.
KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.