Slovenija

ZLSD bo v opoziciji

Ljubljana, 05. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

SLS po posvetih pri Janši pričakuje povabilo v vlado, ZLSD ga je zavrnila. Janša lahko računa še na podporo obeh poslancev manjšin.

Koalicija brez ZLSD

ZLSD bi v vladno koalicijo vstopila le v primeru, če bi bila stranka enotna glede te odločitve (foto: POP TV)
ZLSD bi v vladno koalicijo vstopila le v primeru, če bi bila stranka enotna glede te odločitve (foto: POP TV) FOTO: POP TV
Razhajanja znotraj ZLSD glede vprašanja vstopa v vladno koalicijo so prevelika, da bi pogovore lahko "prekvalificirali v pogajanja", pravi Pahor, ki je dejal, da Janša tudi ne pričakuje, da ga bodo poslanci ZLSD podprli za mandatarja, sicer pa je to "stvar vesti" posameznega poslanca.

Kandidat za mandatarja Janez Janša je nadaljeval pogovore s parlamentarnimi strankami glede oblikovanja vladne koalicije. O načelni pripravljenosti stranke za sodelovanje v vladi se je pogovarjal s predsednikom ZLSD Borutom Pahorjem, ki je Janši sporočil, da stranka v vladni koaliciji ni pripravljena sodelovati.

V SDS odločitev vodstva ZLSD obžalujejo, saj so prepričani, da bi se dalo s sodelovanjem ZLSD v vladi zapreti nekatera odprta vprašanja, ki Slovenijo bremenijo že dlje časa, pravi Janša. Kljub temu pa med strankama obstaja pripravljenost za usklajevanje o pomembnejših projektih nacionalnega pomena.

Janša obžaluje odločitev ZLSD (foto: Dare Čekeliš)
Janša obžaluje odločitev ZLSD (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Današnji pogovor je med drugim prinesel dogovor o bolj konkretnih načinih sodelovanja med koalicijo in opozicijo, vodstvo ZLSD pa je Janši tudi zagotovilo, da ne namerava ovirati zakonodajnega postopka pri spremembi zakona o vladi. Ključne spremembe zakona o vladi so sicer med morebitnimi koalicijskimi partnericami usklajene v tolikšni meri, da bo predlog v DZ dobil zadostno podporo.

Podobnik: SLS pričakuje uradno povabilo

Podobnik pričakuje uradno povabilo v vladno koalicijo v prihodnjih dneh (foto: POP TV)
Podobnik pričakuje uradno povabilo v vladno koalicijo v prihodnjih dneh (foto: POP TV) FOTO: POP TV
Podobnik in Janša sta se dogovorila, da bodo pogovori o tem, koliko in katere resorje bo imela SLS v novi vladi, nadaljevali v naslednjih dneh. SLS se drugače zanima za resorje šolstva, okolja, znanosti, kmetijstva.

Po pogovorih z Janšo je predsednik SLS Janez Podobnik dejal, da mu je Janša zatrdil, da bo SLS posredoval uradno povabilo za sodelovanje v koaliciji. Podobnik se je zavzel tudi za ustanovitev resorja za regionalni razvoj in lokalno samoupravo, čeprav kaže, da do tega ne bo prišlo.

Z Janšo se še nista pogovarjala o razdelitvi resorjev, čeprav so pogovori še presegli pričakovanja SLS o treh resorjih, vendar je po besedah Podobnika najprej pomembno, da se sprejme zakon o vladi. Rešitve v osnutku predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o vladi, ki je vložen v parlamentarno proceduro, se mu zdijo sicer smotrne.

Kaj bo predsednik SLS počel v novi vladi, se z Janšo nista pogovarjala, "je pa Janša prepričan, da je vladna koalicija trdnejša, če v njej sodelujejo predsedniki strank", je poudaril Podobnik, ki meni, da je bistvo vladne koalicije v partnerskih odnosih.

Battelli najverjetneje za Janšo

Predstavnik italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli bo po vsej verjetnosti podprl Janeza Janšo za predsednika vlade. Ne glede na to, kaj je specifični interes italijanske narodne skupnosti, se je treba zavedati, da je le en kandidat za predsednika vlade in ni nobenega razloga, da ga ne bi podprl, je dejal poslanec italijanske narodne skupnosti po pogovorih z Janšo. Poslanka madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec je bila danes sicer zadržana, tako da se bo z Janšo in Battellijem verjetno sestala v torek.

Sicer pa je Battelli poudaril, da sta tako podpora mandatarju kot vladi temi, o katerih še potekajo pogovori. Prepričan je, da so pogovori konstruktivni, na koncu se bo s koalicijo doseglo neko konsistentnost izvajanja politik na področju narodnih skupnosti, predvsem pa na področju nadaljnje evropske emancipacije celotne države. Battelli meni, da je nujno, da se problematika narodnih manjšin vrne v "krog pozornosti države."

DeSUS in SDS dosegli dogovor o usklajevanju pokojnin

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič FOTO: POP TV

Predstavniki SDS in DeSUS so se na sestanku za vstop stranke upokojencev v desnosredinsko koalicijo pogovarjali predvsem o programskemu delu koalicijske pogodbe. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič, so se usklajevali na področjih dela, družine in socialnih zadev ter sklenili nekaj uspešnih dogovorov, med njimi tudi usklajevanje pokojnin s plačami.

DeSUS bi v primeru vstopa v koalicijo dobila vsaj en "realen resor" v vladi in bi bil enakopraven koalicijski partner. Po neuradnih informacijah se DeSUS zanima za zdravstveni resor, manj pa za ministrstvi za delo in pravosodje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10