Potem ko smo objavili zgodbo bralca o zlorabi kreditne kartice in nenavadnih transakcijah iz ZDA, so z nami stopili v stik še drugi bralci, ki so zaznali podobne zlorabe. Eden od bralcev nam je pojasnil, da so tudi njemu 17. 9. (torej en dan prej, preden je zlorabo opazil tudi naš bralec iz prvotne zgodbe) okoli 2. ure odtegnili manjši znesek. Tudi ta transakcija je bila opravljena v ZDA.
Poudaril je, da je kartico uporabljal samo v Sloveniji in da z njo ni opravljal nakupov po spletu. Ko je klical na NLB, da bi preklical kartico, mu je referentka dejala, da je že pred njim klical neki drugi komitent, ki je imel podobno težavo. To so torej najmanj trije primeri zlorabe v le dveh dneh. Kaj je v ozadju?

Ker je skupni imenovalec poleg podobnega časovnega okvirja in transakcij iz ZDA tudi dejstvo, da so bile našim bralcem kartice izdane pri NLB, smo se po podrobnejše odgovore obrnili na njih.
NLB tujega trgovca nemudoma uvrstila na črni seznam
Na banki so nam pojasnili, da so na podlagi rednega preverjanja sumljivih transakcij zaznali nekaj primerov poskusov zlorab pri ameriškem spletnem trgovcu. Šlo je za manjše zneske, praviloma pod enim evrom. "Gre za nekakšno testiranje kartic, kjer zlonamerneži želijo pridobiti čim več podatkov o karticah," so povedali na NLB.
Kot pravijo, imajo za takšne primere vnaprej pripravljene postopke in procese. Med drugim, ko zaznajo zlorabe, v najkrajšem času stopijo v stik z imetniki kartic. Tako so storili tudi v tem zadnjem primeru, in ko so ugotovili, da stranke niso same opravile teh transakcij, so sprejeli preventivne ukrepe. "Tujega trgovca smo nemudoma uvrstili na t. i. črno listo in s tem preprečili vse nadaljnje zlorabe oziroma transakcije. Kot vedno v primeru zaznanih sumljivih transakcij smo čim hitreje kontaktirali tudi druge imetnike NLB-kartic, ki so nakupovali pri tem trgovcu, da jih obvestimo o dogajanju in naslednjih korakih," so pojasnili na NLB.
Oškodovanci morajo sami prijaviti zlorabo kartic
V primeru suma in zlorab se banke obveščajo med seboj. "Vsakič je o tovrstnih dogodkih obveščena tudi policija, ki ima pristojnosti za preiskavo in pregon kriminalnih dejanj," so pojasnili na Združenju bank.
Kljub temu pa imetnikom kartic v takšnih primerih vedno svetujejo, da zlorabo tudi sami čim prej prijavijo policiji, pravijo na NLB. "V primeru zlorabe plačilne kartice stranki tudi svetujemo, da poda zahtevek oz. reklamacijo za povrnitev sredstev," pravijo na NLB. Zahtevke sicer obravnavajo individualno, saj preverijo vse dejavnike posameznega dogodka, so še dodali.
Na NLB pravijo, da gre pri tem primeru za manjši obseg in k sreči za nizke zneske. Vendar pa se je znova izkazalo, da je treba kartično poslovanje pozorno spremljati in upoštevati temeljna pravila varne rabe bančnih kartic.
Vsem uporabnikom kartic na banki priporočajo uporabo storitve SMS-alarm o uporabi kartice. S tem namreč takoj dobijo obvestilo o vseh izvedenih transakcijah, tudi zavrnjenih v primeru poskusa zlorabe.
Najpogostejše so spletne zlorabe
Poznamo več vrst zlorab bančnih kartic. Najpogostejše so spletne zlorabe, "skimming" oziroma kopiranje in phishing oziroma ribarjenje, kjer gre za pridobivanje zaupnih osebnih podatkov (številke plačilne ali kreditne kartice, PIN, CVV2 oz CVC2 kode, 3-D Secure gesla) s pomočjo elektronske pošte in/ali lažnih spletnih mest.
Na Združenju bank Slovenije so nam sporočili, da načine zlorab redno obravnavajo "v okviru delovnih teles Združenja bank Slovenije, konkretno v okviru Odbora za kartično poslovanje in Varnostnega foruma kartičnega poslovanja, v katerem se povezujejo tako strokovnjaki iz bank ter hranilnic, procesnih centrov, Si-Certa kot tudi policije z namenom ustrezne medsebojne obveščenosti ter preprečevanja škod in zlorab". Poskuse in napade beležijo tako domače kot tudi tuje banke, zato je, kot poudarjajo, medsebojno povezovanje za preprečitev incidentov in zlorab zelo pomembno.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.