Poleg nepravilnosti, ki jih je omogočal "črni fond", naj bi Sova tudi nezakonito prisluškovala predsedniku SDS Janezu Janši in nekdanjemu hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju. S prisluhi je bil seznanjen nekdanji premier Anton Rop, medijsko pa je bila zgodba po besedah predsednika komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Zvonka Černača sprožena na "izkrivljen in lažniv način, saj se je izkazalo, da Ropove navedbe o dogovarjanju Janše in Sanaderja glede incidentov v Piranskem zalivu niso bile resnične".
Glede morebitnih sankcij za Ropa pa je Černač dejal, da je bil sicer sprožen sodni postopek, da pa ne ve, "v katerem predalu ta zadeva tiči". Namesto da bi se postopki odvijali, je "Rop pred kratkim dobil nagrado", saj bo po besedah predsednika komisije "odletel iz Slovenije na neko visoko funkcijo v neki banki". "Vprašanje, če bo kdaj koli odgovarjal za tisto, kar je storil." Sicer Černač pričakuje, da bodo sodišča opravljala svoje delo.
Koliko denarja naj bi šlo iz Sove?
Ugotovitve računskega sodišča sicer pritrjujejo, da je bila Sova predvsem v obdobju, ko jo je vodil Iztok Podbregar, zlorabljena v politične namene, je po seji komisije dejal Černač. Glavni del soglasno sprejetih ugotovitev komisije se po njegovem nanaša ravno na zlorabo Sove.
Velik del zlorab je omogočal poseben fond, za katerega v zakonodaji ni nobenih formalnih osnov, je povedal Černač. Po njegovih besedah je šlo za tako imenovani tajni fond, ki ne sme obstajati in za katerega tudi nihče ni vedel, dokler ni vladna delovna skupina pod vodstvom nekdanjega pravosodnega ministra Lovra Šturma šla stvari preverit v Sovo.
Na vprašanje, ali gre za fond, iz katerega je bila financirana letalska karta za pokojnega nekdanjega predsednika republike Janeza Drnovška, je Černač odvrnil, da to drži. Kot je pojasnil, je narava delovanja vsake tajne službe, da obstaja uradni tajni sklad, s katerega se posamezne operacije financirajo. "V tem primeru pa je šlo za nekaj drugega."
Kljub številnim revizijam in pregledom računskega sodišča je po njegovem še vedno "velika neznanka, kam in koliko sredstev se je preteklo v take ali drugačne zasebne žepe oziroma za take ali drugačne namene". Po besedah predsednika komisije je šlo torej za hude nepravilnosti in za velika materialna oškodovanja, zaradi česar so proti Podbregarju in številnim drugim sprožene tudi kazenske ovadbe.
'Šinkovec dregnil v sršenje gnezdo'
Matjaž Šinkovec, ki je Sovo vodil v letu 2008, je po besedah predsednika komisije nepravilnosti pričel odpravljati. Ker pa je nekaj uslužbencev pred tem uživalo določene privilegije in ker jih je Šinkovec pričel odpravljati, je s tem tudi "zrevoltiral" del zaposlenih oziroma "dregnil v sršenje gnezdo". Ti bivši sodelavci po besedah Černača sedaj agencijo tudi tožijo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.