V Prekmurju zgodba glede pridobivanja nafte in plina še ni končana. Posebna komisija ministrstva za prostor in infrastrukturo še vedno proučuje zakonitost ravnanja podjetja Geoenergo, ki je od države na območju Murske depresije leta 2002 dobilo ekskluzivno pravico za gospodarsko izkoriščanje nafte in zemeljskega plina ter njuno prodajo. Njegov veliki projekt je pridobivanje plina s hidravličnim lomljenjem na treh vrtinah v okolici Lendave.
Obstaja pa močan sum, da je Geoenergo svoje ekskluzivne pravice za pridobivanje nafte in plina v Prekmurju odstopilo drugim podjetjem, kar je nezakonito.
Medtem ko Geoenergo nepravilnosti zanika, je za oddajo 24UR zadevo preučil ugledni pravnik Miha Juhart. Ugotovil je, da vse kaže na zlorabo koncesijske pogodbe, pa tudi na to, da so pri nadzoru nad ravnanjem s surovinami odpovedali vsi pristojni državni organi.
V bioplinarnah bi kurili tudi živalske odpadke
Po drugi strani pa je tudi res, da je v Prekmurju bolj malo koristi od bioplinarn. Država jih je najprej na veliko spodbujala, preplačala energijo iz njih, zdaj pa bi jih najraje zaprla. Ob moralni spornosti kurjenja hrane namreč tudi zmanjkuje koruze, ki je osnovna surovina. Zato bi zdaj v njih kurili vse, tudi živalske odpadke, kar neizogibno vodi v konflikte med lastniki in okoliškimi prebivalci.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.