Bojan Žlender je nepreklicno odstopil s položajev v. d. generalnega direktorja Direktorata za promet na ministrstvu za infrastrukturo in prostor in tudi predsednika sveta Javne agencije za varnost v prometu, so potrdili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor.
Odstopil je, kot so pojasnili na ministrstvu, iz osebnih razlogov, ''ki jih v javnosti ne želi podrobneje pojasnjevati. Njegova nepreklicna odločitev pa brez dvoma temelji na osebnem prepričanju, da v sedanjih razmerah ne more z vso odgovornostjo in zaupanjem voditi direktorata MzIP za promet in sveta Javne agencije RS za varnost prometa''.
Ob tem je treba poudariti, da je bil v zadnjem času, ko je policija javnosti predstavila izsledke preiskav v avtošolah, pri čemer so ugotovili ogromno hudih nepravilnosti, tarča številnih kritik. Predvsem so mu očitali, da agencija ni ukrepala.
Na ministrstvu so še dodali, da bodo nadaljevali izredni nadzor na direktoratu in agenciji, ki so ga sprožili po razkritju nepravilnosti v avtošolah.
Minister Omerzel se je z Žlendrovo odločitvijo seznanil ter njegov odstop sprejel z razumevanjem. Kot je pojasnil v današnji izjavi za medije, se je za to odločil po korektnem pogovoru z Žlendrom, tudi sam pa ni želel govoriti o morebitnih razlogih za odstop.
Na vprašanje, ali je pričakovati še kakšne podobne odločitve, denimo od v. d. direktorja agencije za varnost prometa Igorja Velova, pa je Omerzel odgovoril, da je Velov na tem položaju kratek čas in da na podlagi dosedanjega dela uživa njegovo zaupanje.
Velov odstop Žlendra ocenjuje kot higienično potezo, saj bo tako nadzor na direktoratu in agenciji po njegovih besedah lahko potekal nemoteno in neobremenjeno. "Da se bo na koncu videlo, kdo je kaj narobe naredil in kdo bo moral prevzeti odgovornost," je povedal. Sam z mesta v. d. direktorja agencije ne namerava odstopiti.
Agencija za nepravilnosti vedela že dve leti
V ponedeljek je Žlender pojasnil, da je agencija za kriminalistične preiskave vedela že leta 2011, ministrstvo za promet pa od začetka leta 2012. Presodili so, da bi s kakršnimi koli akcijami lahko škodili preiskavi, saj bi lahko onemogočili zbiranje dokazov. "Naša ocena je bila, da bi z nekimi hitrimi postopki, strokovnimi nadzori ali postopki spremembe zakonodaje to zbiranje dokazov ogrozili, in mi tega nismo želeli," je poudaril.
Žlender je dodal, da so razmišljali o treh scenarijih, kako bodo ukrepali, ko bodo znani rezultati. Odločili so se, da bodo šli v ugotavljanje ničnosti odločb. Postopke bodo z upravnimi enotami izvajali zoper tiste, ki so mimo predpisov prišli do vozniškega dovoljenja.
Do tega je bil glasno kritičen sekretar komisije za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pri AMZS Robert Štaba. Pravi, da so na agenciji to dovoljevali in le nemo spremljali. "Gre za človeka, ki zaradi sleherne žrtve prometnih nesreč v Sloveniji ponoči ne bi smel spati, če je kot prvi skrbnik vedel, da se to dogaja že dve leti," je v torek povedal Štaba.
Policija ovadila 26 ljudi, lažnih 1200 vozniških izpitov
Policisti so do konca oktobra ovadili 26 ljudi, osumljenih 483 kaznivih dejanj, ki naj bi med drugim prodajali vozniške izpite. Ugotovili so tudi, da se je pri dodatnih programih varne vožnje mladih voznikov v najmanj 1200 primerih izdalo potrdilo o opravljeni vožnji, čeprav te niso bile opravljene.
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je zaradi afere odredil nadzor tako na agenciji za promet kot tudi na direktoratu za promet. Ocenil je, da je nedopustno, da se je kaj takega dogajalo, zato že teče proces reorganizacije agencije.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.