Raperja Zlatka Ćordića je ministrstvo za kulturo konec novembra izbrisalo iz razvida samozaposlenih v kulturi. Čeprav je imel odločbo o veljavnosti statusa do sredine leta 2022, je ministrstvo ocenilo, da ne izpolnjuje več pogojev, saj naj bi preveč svojega časa namenjal aktivnostim, ki niso povezane z opravljanjem kulturne dejavnosti. Zlatko razloge za odločitev ministrstva vidi v svojem aktivizmu in glasnem nasprotovanju vladni politiki. Zadeva se je stopnjevala tudi na strankarskih medijih in družbenih omrežij.
Zlatko je takrat napovedal, da se bo pritožil in očitno mu je uspelo. Na svojem profilu na Facebooku je objavil, da mu je odvetnik Dino Bauk sporočil novico: "Upravno sodišče je odločilo, da je bil odvzem statusa kulturnika protipraven in odločbo ministrstva odpravilo in to po hitrem postopku." Kot je za STA pojasnil odvetnik Bauk, je sodišče že na prvi pogled ugotovilo, da je bila odločba ministrstva o izbrisu Čordića iz razvida samozaposlenih v kulturi z dne 26. novembra do te mere pomanjkljiva, da jo je odpravilo takoj, ne da bi sploh čakalo na odgovor na tožbo s strani ministrstva.
Ministrstvo namreč ni v ničemer obrazložilo, na podlagi katerih dejstev naj bi ugotovilo, da naj bi Čordić več ne izpolnjeval pogojev za vpis v razvid samozaposlenih v kulturi in posledično za pravico do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna. Glede na to, da ministrstvo ni ugotovilo nobenih dejstev, ki bi lahko bili podlaga za izbris Čordića iz razvid samozaposlenih v kulturi, Bauk pričakuje, da bodo na ministrstvu ta postopek ustavili.
Sodišče je v obrazložitvi med drugim zapisalo, da je "pomanjkljivost odločbe tako očitna, spoznavna na prvi pogled, brez podrobne analize". Po Baukovih besedah je odločba ministrstva "dejanje avtoritarne samovolje in poskusa kaznovanja oziroma odrekanja dveh temeljnih človekovih pravic – svobode govora in svobode umetniškega ustvarjanja".
Kot piše v obrazložitvi, odločba ministrstva tudi "sama na sebi predstavlja samovoljno diskriminacijsko ravnanje z namenom prikrajšati tožnika za ustavno zagotovljeni človekovi pravici do svobode govora in svobode umetniškega ustvarjanja, s čemer izdaja izpodbijane odločbe s strani ministra za kulturo po mnenju tožnika predstavlja tudi dejanje, ki izpolnjuje vse elemente kaznivega dejanja kršitve enakopravnosti po tretjem odstavku 131. člena kazenskega zakona".
Ministrstvo: Postopek še ni zaključen
Na ministrstvu so v odzivu za STA navedli, da postopek še ni zaključen, "kot napačno poročajo nekateri mediji", ker je sodišče zadevo vrnilo ministrstvu za kulturo v ponovno odločanje.
Zapisali so tudi, da je sodišče hkrati zavrglo zahtevo za izdajo začasne odredbe, s katero je Čordić "želel, da mu organ še naprej plačuje prispevke". "Ministrstvo bo o zadevi ponovno odločalo v zakonskem roku," so navedli.
Pred časom so sicer glede predčasnega izbrisa pojasnili, da 88. člen zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo določa, da se samozaposleni "lahko kadarkoli po uradni dolžnosti izbriše iz razvida", če ministrstvo "ugotovi, da več ne izpolnjuje pogojev". Sicer postopek izbrisa v uredbi o samozaposlenih ni podrobno urejen.
Zlatko je še zapisal, da mu je žal vseh tistih, ki so se veselili diktatorskih potez trenutne vlade. "Vaša sreča je kratka in izvira iz lastne nesreče in nezadovoljstva, ki pa nima nobene povezave z menoj ali z mojim ustvarjanjem," je zapisal. Pozval je še, naj se vsi zavedajo odgovornosti in državljanske dolžnosti, in se udeležijo naslednjih volitev. "Torej naš kritičen odnos do njihovega neuspešnega dela nikakor ni napad zoper državo, temveč zaščita skupne prihodnosti," je še dodal in zaključil, da bo še naprej delal in ustvarjal, kot je do sedaj.
Nenošnja mask, družbeni aktivizem in nov album
Zlatko razloge za odločitev ministrstva vidi v svojem aktivizmu in glasnem nasprotovanju vladni politiki. V zadnjem času je namreč eden od vidnejših protestnikov proti ukrepom vlade. Pred dnevi so nanj leteli očitki zaradi sledenja direktorju NIJZ na ljubljanskih ulicah. Med zastavljanjem vprašanj o ukrepih zoper epidemijo je Kreka snemal, video pa nato objavil na Facebooku. NIJZ je dogodek obsodil in ga prijavil pristojnim oblastem, Ćordić pa se je Kreku opravičil.
Na enem od petkovih protestov je Zlatko vzel kamero snemalcu ekipe Nova24 in od njega zahteval, naj posnetek izbriše. V zvezi s tem je danes pojasnil, da je po sedmih mesecih blatenja in diskreditiranja svojega imena res naredil korak predaleč. Na svoje ravnanje ni ponosen, še pravi, kazen pa je plačal takoj.
KOMENTARJI (1501)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.