Vreme po Sloveniji je bilo danes sprva pretežno oblačno. Sneženje je ponehalo tudi v južnih in vzhodnih krajih. Čez dan se je delno zjasnilo. Sicer pa je včeraj, ko je sneženje zajelo večino države, v jugovzhodni Sloveniji na novo zapadlo do okoli 15 centimetrov snega. Več kot pet centimetrov snega je zapadlo tudi na Štajerskem, drugje pa manj. Na Arso so v Lisci namerili 74 centimetrov snega, v Novem mestu 37, Kočevju 35, Celju 20, Slovenj Gradcu in Murski Soboti 13, Postojni 7 in Ljubljani 5 centimetrov. Na Kredarici so namerili 110 centimetrov snega.
"Cesta ne more biti čisto črna, če ves čas sneži"
Plužne ekipe po Sloveniji so delale vso noč, na vseh lokacijah, je povedal vodja službe za tehnično pripravo dela na Darsu Andrej Sever. "Povsod je bilo normalno prevozno, jasno z zimsko opremo na določenih mestih. Ne moreš pa voziti 130, 140 km/h, ko je malo snega na cesti. Če je en ali dva centimetra snega, je cesta videti bela, a samo dva centimetra ne smeta biti problem za voznike, če imajo primerno opremo. Cesta ne more biti čisto črna, če ves čas sneži," je dejal.
Zdaj je povsod nehalo snežiti in se čisti do konca, ampak ceste so v glavnem skoraj po vsej Sloveniji že črne, je še povedal in dodal, da traja nekaj časa, da sol začne delovati – približno uro in pol. "Če ni prometa, če ne zvozijo snega in soli, ta sama zelo slabo deluje. Ponoči prometa ponavadi ni in če mi sol vržemo, sama skoraj nič ne deluje. Šele ko začnejo kolesa mleti sneg in sol, se začne topiti," je še dejal. Glede delovanja soli je Sever še razložil, da sol sama deluje do približno –10 stopinj Celzija. "Mi dodajamo kalcijev klorid, ki deluje tudi pri nižjih temperaturah, do približno –20 stopinj. Sol brez kalcijevega klorida ne bi delovala. Samo sol uporabljamo, ko je veliko snega. Ko je na meji in gre bolj za poledico ali pa je le nekaj centimetrov snega, takrat uporabljamo sol in klorid ter deluje,“ je pojasnil.
Sicer je čez noč delalo okoli 120 plužnih ekip, zjutraj pa je bilo na terenu še dobrih 80 ekip, saj jih več niso potrebovali.
V Ljubljani so že včeraj ob 21. uri posuli še enkrat vse ceste, ko je v glavnem prenehalo snežiti, je povedal vodja zimske službe Mestne občine Ljubljana Zvonko Šavor. "Zjutraj ob 3. uri pa so šle nočne ekipe na teren, tako da smo še nekatere pločnike in avtobusna postajališča očistili. Na terenu je bilo približno 100 ljudi," je še dejal Šavor. Ceste so bile po njegovih besedah že zjutraj normalno prevozne, v Ljubljani pa tudi sicer ni bilo nobenih posebnih problemov, "razen tega, da je bil tak minus, da sol ni najbolje delovala."
Kot so sporočili z Mestne občine Velenje, so bile tudi pri njih plužne ekipe na terenu čez noč. Ker je sneg včeraj naletaval ves dan, so ob 23. uri spet začeli plužiti in posipavati občinske ceste. Na terenu je bila tudi ročna ekipa, ki je čistila podhode, prehode in avtobusna postajališča. Po zagotovilih delavcev zimske službe so ceste v občini očiščene in z zimsko opremo povsod normalno prevozne, sporočajo iz Velenja. Kljub temu pa pozivajo udeležene v prometu, naj bodo previdni. Predvsem vozniki naj vožnjo prilagodijo razmeram na cesti, opozarjajo.
Zaradi snega je zaprt prelaz Vršič. Za tovorna vozila je prepovedan promet na hrvaški strani mejnega prehoda Petrina. Omejitev zaradi burje ni več, poroča prometnoinformacijski center. Več o prometu.
Burja povzročila več milijonov škode
Burja je med svojim zadnjim divjanjem povzročila veliko škode, predvsem na strešnih kritinah, veliko pa je tudi odtrganih žlebov, podrtih dimnikov, polomljenih naoknic, razbitih šip. Na avtomobilih so škodo povzročile odlomljene veje in podrta drevesa.
Iz zavarovalnice Adriatica Slovenice so sporočili, da je največ škode burja povzročila na Goriškem in v celotni Vipavski dolini, obsežna pa je tudi škoda na območju Krasa, na Notranjskem v občinah Pivka, Sežana, Ilirska Bistrica in Postojna ter v vseh treh obalnih občinah. Kot so zapisali v sporočilu za javnosti, je do danes škodo prijavilo 470 zavarovancev, prve ocene škode pa znašajo približno 580 tisoč evrov.
Zavarovalnica Triglav pa je prejela že 500 prijav škode zaradi burje. Sicer pričakujejo, da bo vseh prijav približno 6000. Po njihovih ocenah je podivjan veter povzročil za približno šest milijonov evrov škode.
Sicer zavarovalnici svetujeta, naj ljudje škodo fotografirajo, shranijo poškodovane predmete ali dokazila o škodi. Preprečijo naj tudi, da bi se škoda povečala in naj najprej poskrbijo za lastno varnost in varnost drugih ljudi. Popravila poškodovanih streh naj se ljudje ne lotijo sami, temveč pokličejo ustrezne službe, še svetujeta.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.