Sindikat upokojencev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) zahteva, da se ustavi slabšanje razmerja med plačami in pokojninami. Po besedah ZSSS Dušana Semoliča pa bodo na Ekonomsko-socialni svet naslovili predlog, da obravnava problematiko vse slabšega položaja upokojencev.
Podpredsednik Sindikata upokojencev Slovenije Branko Pintar je na današnji novinarski konferenci opozoril, da bi lahko le z vzpostavitvijo razmerja med plačami in pokojninami, ki bi znašalo 1:0,725, zagotovili, da se ne bi gmotni položaj upokojencev še naprej slabšal. Po statističnih podatkih se je povprečna bruto plača lani zvišala za 5,9 odstotka, povprečna neto plača pa za 7,9 odstotka. Povprečna bruto pokojnina se je lani zvišala za 5,3 odstotka, povprečna neto pokojnina pa za 5,7 odstotka. Podatki so po besedah Pintarja zaskrbljujoči, saj namesto znižanja razmerja med plačo in pokojnino za približno 0,6 odstotka znaša razlika kar 1,9 odstotka.
Poslabšanje razmer
Slabšanje razmerja med povprečnimi starostnimi pokojninami in povprečnimi plačami neposredno vpliva na večanje revščine med upokojenci, pravijo v sindikatu. Opozarjajo, da je po statističnih podatkih za februar približno polovica oz. 263.632 upokojencev prejemalo pokojnine, nižje od 500 evrov. 73.864 oz. 14 odstotkov upokojencev pa je prejemalo pokojnine, nižje od 400 evrov.
V sindikatu zahtevajo tudi, da se varstveni dodatek zviša, osnova za dodelitev dodatnih pravic pa naj se dvigne s sedanjih 382,79 evra na vsaj 450 evrov. Po Pintarjevih besedah zahtevajo, da se pred vsako spremembo, ki zadeva upokojence, opravi simulacija učinkov in poišče ustrezno rešitev, da upokojenci ne bi bili še na slabšem kot pred spremembo. Ker pa se zavedajo, da do rešitev, ki jih predlagajo, ne bo možno priti hitro, kot trenutno rešitev za izboljšanje razmer predlagajo sprejetje draginjskega dodatka za upokojence.
Nizke delavske plače
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je opozoril tudi na nizke plače delavcev. V Sloveniji je po njegovih besedah 180.000 delavcev, ki prejemajo neto plačo do 500 evrov. "Pokojnina pa bo še mnogo nižja," je poudaril. V Sloveniji je zato po njegovih besedah nujna razprava o sistemskih rešitvah, saj je socialno ogroženih vse več upokojencev. Kot je pojasnil, izražajo upanje, da bi Ekonomsko-socialni svet o tem razpravljal še v tem mesecu.
Pintar je izpostavil, da "ljudje z nizkimi pokojninami ne morejo živeti. To je največji problem." Po njegovih besedah je nizka pokojnina vse, kar je pod 450 evrov. "Odvisno je pač od tega, kakšne potrebe upokojenec ima, kakšna in koliko zdravil mora kupovati, ali ima tudi dietno prehrano in podobno."
Vlada si prizadeva za boljši položaj
Državna sekretarka na ministrstvu za delo Romana Tomc je v odzivu na novinarsko konferenco Sindikata upokojencev Slovenije, ki je opozoril na težak gmotni položaj upokojencev, poudarila, da si vlada prizadeva za korake k izboljšanju njihovega položaja. "Najavljam zelo resen pristop k reševanju problematike upokojencev," je dejala. Spomnila je, da je bil letos sprejet zakon o varstvenem dodatku, s katerim so skušali omiliti težave upokojencev z nizkimi pokojninami. Kot je dejala, pa bodo skušali narediti še kaj. "S tem pozitivnim pristopom se trudimo naprej."
Po njenih besedah je davčna reforma razbremenila bruto plače, zato se je neto plača povečala. Pokojnine se pa niso zvišale, ker pač davčno niso bile razbremenjene. Spremembe davčne zakonodaje so bile sprejete z namenom, da bi razbremenili delo. S tem se je podrlo razmerje med plačo in pokojnino, vendar se zaradi tega niso pokojnine realno nič zmanjšale, opozarja.
Po njenih besedah so se na ministrstvu z Zvezo društev upokojencev Slovenije že dogovorili za sestanek, da bi spregovorili o problematiki in poiskali konstruktivne rešitve.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.