Zaradi Darsa životarijo
"V podjetju životarimo iz dneva v dan, odpuščamo ljudi in vse skupaj je na robu preživetja,“ nam je potožil Duško Kovačević iz mariborskega podjetja Bakren, ki je na številnih odsekih slovenske avtoceste za SCT izvedlo zemeljska dela, vredna preko pol milijona evrov. "Že tretje leto se borimo in poskušamo rešiti te probleme in imamo dokaze, da smo obveščali Dars o tem, da sredstev, namenjenih za poplačilo našega dela, nismo dobili,“ je dejal in dodal, da se družba z direktorico Matejo Duhovnik na čelu otepa svoje odgovornosti. "Če bi oni redno spremljali tok denarja, tako kot to počno v zahodnih državah, se to ne bi zgodilo. Ne more se zgoditi, da v javnem naročilu ljudje ne dobijo plačila. To se lahko zgodi le v Sloveiji!“ je razočaran podizvajalec.
Predsednik Društva podizvajalcev Mirko Požar se je obrnil na novinarje z vprašanjem: "Postavljam vam vprašanje za devet milijonov evrov – kdo ščiti Dars, koga ščiti Dars in kdo bo zaščitil opeharjene podizvajalce?"
Dejal je, da je Dars na njihove zahtevke za plačilo obveznosti po skoraj letu dni odgovoril s šablonskimi zavrnitvami, s katerimi si kupuje čas za zastaranje. Kot pravi, so podjetja ves čas obveščala Dars, da SCT ne plačuje, a so opozorila enostavno ignorirali ter tedaj podjetju z Ivanom Zidarjem na čelu še naprej plačevali. "Dars je že izgubil eno tožbo ter izplačal dvakratni znesek dolga. Očitno je Duhovnikovi malo mar, da bo morala družba – seveda pod neko drugo upravo – podizvajalcem namesto 9 milijonov evrov čez nekaj let plačati dvakrat ali trikrat več. In to z davkoplačevalskim denarjem!“ je še dejal in dodal, da zaradi ogroženosti podjetja potrebujejo rešitev že to poletje.
Kot pravijo podizvajalci, bi bil Dars dober gospodar, če bi uporabil bančne garancije za poplačilo podizvajalcev in pridobil dokumente za uporabno dovoljenje in zaključil avtoceste. "Evropa teh manevrov ne bo mirno gledala in bo Slovenijo sankcionirala z vračilom več sto milijonov evrov, ki smo jih pridobili iz kohezijskih skladov. Kratko bomo zopet potegnili državljani,“ še dodaja Požar.
Duhovnikova obljubila nove sestanke, a hitre rešitve ni videti
Direktorica Darsa Mateja Duhovnik je sicer danes podizvajalce sprejela ter jim obljubila ponovno proučitev dokumentov in posamične pogovore, a protestniki v hitro rešitev ne verjamejo več. "Ne verjamemo, da bomo denar dobili v skrajšanem postopku. Če ne drugače, bomo to dobili na sodišču. Vložili bomo tudi tožbe zoper odgovorne osebe in odškodninske zahtevke, saj so oni odgovorni za ta dejanja,“ pravijo. Vse kaže, da bodo primorani s kampanjo pritiska nadaljevati. Na kakšen način, za zdaj Požar ni želel govoriti.
Minister Vlačič: Tožbe bomo plačevali državljani
Kot je znano, so bili prejšnji teden podizvajalci pred ministrstvom za promet, kjer jih je sprejel minister Patrick Vlačič, ki je opozoril Dars, da je tožba ustavna pravica, zaradi katere podizvajalcem ne bi smeli zavrniti zahtevkov. Res pa je, da so tožbe najslabša rešitev, saj bomo morali stroške na svojih plečih nositi vsi državljani, je še dodal.
Društvo podizvajalcev je zaradi nepoplačanih del pri gradnji avtocest doslej trikrat organiziralo dveurne protestne vožnje, in sicer na prekmurski, dolenjski in primorski avtocesti. Prejšnji petek so nameravali izvesti še popolno zaporo 'prekmurke', a so jo preklicali in napovedali začetek kampanje pritiska.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.