EU volitve

Življenje v kulturi embalaže

Ljubljana, 30. 03. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Dr. Alem Maksuti
Komentarji
19

V predstavniških demokracijah velja splošno sprejeta domneva, da so poštene in svobodne volitve ključni element in edini redni institucionaliziran institut, ki državljanom omogoča, da izberejo svoje vladajoče. S tem a priori ni nič narobe. Problem je, da danes živimo času vsesplošne manipulacije oziroma vsesplošne propagande idej, izdelkov in osebnosti.

Cilj tovrstne propagande je zapeljevanje množic in doseganje materialnega dobička, pri čemer nikoli niso spregledani niti politični, izobraževalni, vzgojni in ideološki interesi. To je dominantna formula v kapitalistični družbeno-gospodarski ureditvi.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Skozi 20. stoletje so spremenjeni družbeni in tehnološki pogoji odprli prostor za pojav nove retorike, ki je razširila svoje zanimanje na vzorce delovanja modernega sveta. Tehnološki razvoj je v prvi vrsti omogočil vsesplošno širitev produkcije neverbalnih sporočil. V prvem obdobju je prevladoval plakat, pozneje pa glasba, film in na koncu še internet kot vsemogočna nova platforma. Vedno bolj prevladuje retorika slike, utemeljena na stališču, da sodobna civilizacija živi v stoletju slike. Retorika slike je povezana z aktualnimi proizvodi civilizacije, predvsem z oglaševanjem, katerega cilj je nagovarjanje potrošnika oziroma volivca v demokratičnem procesu.

Množično zanimanje za retoriko slike je sprožil francoski strukturalist Roland Barthes, ki je leta 1964 v svoji študiji, objavljeni v reviji Communications, analiziral oglas za testenine Panzani. Barthes je z analizo pokazal, da plakat publiko nagovarja s svojim nevtralnim pomenom. To pomeni, da jo nagovarja s pomočjo barv zelena–bela–rdeča, kar spominja na italijansko kuhinjo in posledično sugerira potrošniku, da je zelenjava sveža in naravna ter prihaja iz domače kuhinje. Vendar so testenine Panzani prvovrstni francoski industrijski proizvod in ne rezultat domače kuhinje.

Barthes se je v analizi prej kot na retorično dimenzijo osredotočal na semantično dimenzijo oglasnega sporočila. Z analizo je pokazal, da je slika oziroma oglas v osnovi napačen. Oglasu manjka argumentacija, kar pomeni, da ne reflektira intelektualno argumentirane plati, ampak nagovarja potrošnikovo iracionalno, da bi ga pripravil k nakupu. Tako deluje večina oglasov, tudi tisti, ki jih pred vsakimi volitvami pripravljajo politiki oziroma politične stranke.

Polje politične bitke se danes ponuja kot trg, politik pa kot nekdo, ki ponuja sebe ali program svoje stranke. Za politika pri tem ne velja nobena oblika tržne konkurence, saj je politik v navidezni konkurenci s politiki iz drugih strank. To dejansko pomeni, da politiki – nasprotno od posameznika, ki na primer proizvaja avtomobile, ki jih mora prodati na trgu – večinoma ne trpijo konkurence drugih politikov. Politiku so konkurenca zgolj in samo vplivi drugih politikov na javno mnenje. Ko drugi politik s svojimi argumenti "zmaguje" v volilni tekmi, je to za prvega politika dejanska konkurenca. Gre torej za izrazito omejeno konkurenco, v kateri je bistvenega pomena, da si politiki medsebojno ne konkurirajo na temelju objektivnih lastnosti in konkretnih ponudb. To pomeni, da v politiki ne obstaja konkurenca, utemeljena na objektivni vrednosti politikov oziroma njihovih programov. Ravno nasprotno, na polju političnega si med seboj konkurirajo le pojavne oblike konkurenčnih ponudb in tistih, ki jih ponujajo. Zato se morajo politiki v bolj ali manj rednih intervalih pojaviti pred volivci, da so lahko izbrani. Pri tem je manj pomembno, kaj govorijo in ali je vse, kar govorijo, res ali ne. To, da se politiki, ki bodo izbrani, volivcem ponujajo v najboljši luči, je lahko slabost demokracije, je pa obenem tudi njeno osnovno načelo.

Politiki torej v glavnem niso izbrani na podlagi svojega programa ali objektivnih rezultatov. Celo tisti, ki so uspešni, ne bodo izbrani, če se v času kampanje pred televizijskimi kamerami ne predstavijo v najboljši luči. To pomeni, da politične tekme v osnovi ne potekajo po načelu, kdo je kdo, ali kaj je stranka na oblasti dosegla in česa ne. To, kar zares šteje, je uprizarjanje "uspešnosti". Volivci v glavnem dovolijo, da jih politiki informirajo o sebi (odgovoren, domoljuben, za spremembe itd.). Ti morajo zato poznati vse želje, interese, pričakovanja ali frustracije volivcev. Kar se v tem primeru izraža v naivni brezobzirnosti volivcev, je temelj za tehnično ustvarjanje in lansiranje zaščitnih znakov in političnih simbolov. Za uspeh na volitvah je potrebna "uspešnost", in ta se začenja pri subjektivnih pogojih, povezanih z ustvarjanjem in lansiranjem njene podobe, ki je lahko resnična ali lažna oziroma navidezna.

Med manipulacijo sporočilo na spoznavni ali afektivni ravni deluje tako, da zavaja in prepričuje volivca o nečem, kar v osnovi ni točno. Takšno sporočilo je torej vedno laž. Pri tem je pomembno poudariti, da v manipulaciji nikoli ne gre za dokazovanje oziroma razumevanje stališč, ampak za njihovo vsiljevanje. Cilj manipulacije je na silo prodreti v um volivca, da bi se tja vsililo neko stališče ali vedenje, pri čemer se volivec ne zaveda tega nasilnega dejanja.

Današnja zahodna civilizacija je večinoma utemeljena na laži. Praktično nihče ne verjame televizijskim oglasom za pralne praške (ali higienske vložke) ali oglasom, v katerih anonimni glas govori o "poštenih" bančnih kreditih. Ti oglasi ne prepričujejo. Njihov edini namen je sidranje informacij v glavo ljudi. Ko se znajdete pred vhodom v trgovino in greste do polic s pralnimi praški, je praktično vseeno, katerega boste izbrali, ker imajo holding družbe, ki imajo v lasti različne brande, monopolno ali oligopolno pozicijo na trgu. Vprašajte se, ali je že kdaj kakšno podjetje propadlo zaradi pralnega praška, ki se je slabo prodajal?

Enako je s sporočili oziroma oglasi v politiki. Ti so sestavljeni predvsem iz čustvenih elementov, ki jih v glavnem ponazarjajo politični simboli, ki pri ljudeh dražijo in nagovarjajo v glavnem banalno zadovoljstvo (pripadnost narodu, domovini, zastavi itd.). Ko se čutni element iztrga iz konteksta in veže na politika, deluje kot nekakšen emblem barv in všečne oblike, v državljanu pa vzbuja psihološki interes posesivnosti. Čutni element zavaja posameznika k tovrstnemu razmišljanju: če so videz nekega politika, njegov govor, obleka in oglasno sporočilo všečni, ni daleč od resnice, da mora tudi njegova vsebina imeti podobne značilnosti. Lažni silogizem vodi do napačnega zaključka, ki je posledica lažnih predpostavk. Gre torej za prodajanje blaga brez vsebine. Kot je nekje zapisal veliki Meša Selimović: "Živimo v svetu, v katerem so pogrebi bolj pomembni od pokojnika, poroke bolj pomembne od ljubezni. V svetu, v katerem je videz pomembnejši od pameti. V kulturi embalaže, ki prezira vsebino."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TAJZAR
31. 03. 2019 12.14
+1
KAJ NI TO TOTI ,SOSED OD Š.....A ?
Andree
30. 03. 2019 17.58
+1
jured100
30. 03. 2019 16.53
+1
Lepo napisano, pohvaljeno!
Al83
30. 03. 2019 16.42
-3
Slovenci bomo v večini volili SDS, priseljenci, JS in ti. Romi pa spet ta leve.
Krajnc22
30. 03. 2019 18.31
+0
samuray1
31. 03. 2019 13.42
+1
Saj vi niste nič kaj slabši od Romov.Seveda,boljši tudi ne. In za vselej si zapomnite;Romi so avtohtona etnična skupnost na tem prostoru katerega si lastite. Toda dejstva da Romi že 650 let živijo na teh prostori vi nikoli ne boste mogli zanikat. Ne delajte si račun brez krčmarja.
miselna policija
30. 03. 2019 16.26
+5
všeč mi je uporaba besede "domneva"!!recimo raja domneva da so kot volivci nekaj posebnega in del nečesa velikega,celo da odločajo o nečem!!desni domnevajo da bo boljše pod desno vlado,levi domnevajo da bo boljše pod levo vlado!!nekateri domnevamo da ne bo bolje ne pod eno in ne pod drugo vlado,oziroma ne bo bolje pod katerokoli vlado!!!in imamo prav!!volitve so za rajo isto kot korenček za osla!!lahko je 1000 kandidatov ampak na koncu vedno ostaneta samo dva ,ki sta oba financirana iz istega vira,tako da je popolnoma vseeno kdo zmaga!!!se pravi da če nekoga ustoliči lastnik kapitala na položaj je povsem jasno da mora izbranec uslugo vračati z gromozanskimi obrestmi!!
kaslc 1
30. 03. 2019 15.03
+1
jajo bo vse cenzuriral,preveč noro tv gledaš,slabše kot včasih v albaniji
Krajnc22
30. 03. 2019 13.17
+3
Voli se sds da se konca socoalisticna nadvlads teh levih z pop tv na crlu..
Freedomforall
30. 03. 2019 14.16
+14
24 ur je privatna zadeva tako da tudi ce pride desna vlada za njih ne bo nic drugace...razen ce jih prepovejo kar je v demokraciji nemogoce ker ne krsijo nobene zakonodaje
korintos23
30. 03. 2019 14.58
+9
Tako je, voli so voli, potem pa voli! Hahaha
Krajnc22
30. 03. 2019 13.17
+6
Veliki meša selimović hahaha dajte se nekam vrzt v prepad novinatji pro plus...narod imate za norca..ob 8ih zbecer jim pa se turke servirate
samuray1
31. 03. 2019 13.36
Glupane,niti to ti ni jasno zakaj se pišeš Krajnc in ne Kranjc. Zato ker tvoji predniki so prišleki iz neke južne Krajine.
Krajnc22
30. 03. 2019 13.16
+1
Vse ste gor obesel razem najbolj pokvarjenih..kot so lmš in levica..kaj ste ta clanek skup spravli z pomocjo mladine haha..najvecji prevaranti ste pro plus...in vi o neki politicni kulturi...soprirejate volitve...vase javnomnenske raziskave in objave so iste kot od cnn zs hilary hahahabluzerji od novinarstva
korintos23
30. 03. 2019 14.59
+6
Cviliš in tuliš že celi dan, ste pa še vedno v opoziciji.
proofreader
30. 03. 2019 11.49
+10
Meni so bili hecni oglasi nad pisoarji.
RamzesII
30. 03. 2019 11.48
+8
Prikrito oglaševanje, sublimirana sporočila, skratka manipuliranje umov ljudi.
vinogradnik33
30. 03. 2019 11.22
+4
Nekateri kandidati in stranke vlagajo v predvolilne kampanje velike vsote denarja , iščejo po njihovem vedenju najboljše pamflete s katerimi bi na svojo stran pritegnili čim več volivcev , nekateri hodijo od hiše do hiše in prosijo za glasove in obljubljajo raj na zemlji , samo da bi zameglili um volivcev in jih pritegnili , da glasujejo zanje , vse za vladanje in moč preko vseh moralno etičnih norm !
lvclvc
30. 03. 2019 11.17
+2
Dr. Alem predavalić