Že dan po odločitvi arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško sta v Piranski zaliv, v vode, ki so po razsodbi pripadle Sloveniji, vplula dva hrvaška policijska čolna in poskrbela za prva trenja, ki pa so se končala mirno.
Premier Miro Cerar se je že odzval na prva izzivanja hrvaških policistov, ki so pripluli v Piranski zaliv. Vse prebivalce Slovenije je prosil, da ostanejo mirni in ne nasedajo provokacijam naše sosede.
O napovedi hrvaških ribičev, da nameravajo še vedno loviti do sredine Piranskega zaliva, je premier povedal, da bi bilo neprimerno, če bi naša ali hrvaška stran provocirala drugo stran. Vse državljane, tudi ribiče, je zato premier pozval, naj se vzdržijo tovrstnih dejanj. Vsaka provokacija bi namreč poslabšala medsebojne odnose, je ocenil premier.
"Pričakovanja so bila nekoliko večja, nekje smo razočarani, drugje zadovoljni," je premier komentiral razsodbo sodišča. "Cel svet končno ve, kje poteka meja med Slovenijo in Hrvaško in končno bomo lahko zaživeli razbremenjeni tega pričakovanja. Po 10. juliju bomo šele poznali vse parametre, ki jih prinaša pogodba. A kar se tiče plovbe, preleta naših letal in ostalega, ni dvoma, kaj lahko storimo. Slovenija bo na svojem ozemlju uresničevala svoje interese."
Z določitvijo meje na morju so zadovoljni v Piranu. Načelnik tamkajšnje upravne enote Ivan Seljak je dejal, da je takšno splošno mnenje med ribiči.
Prebivalci zaselkov ob Dragonji mirni
Prebivalci zaselkov ob Dragonji so razsodbo arbitražnega sodišča po navedbah predsednika krajevne skupnosti Sečovlje Denisa Fakina sicer sprejeli in jo bodo spoštovali. To pričakujejo tudi od Hrvaške. Sicer pa se danes, dan po razsodbi, po kateri so trije zaselki ostali na Hrvaškem, ne dogaja prav nič, krajani normalno živijo naprej, je dejal.
Prebivalci zaselkov na levem bregu Dragonje z razsodbo niso nezadovoljni, saj ne bodo odšli nikamor, ampak bodo živeli "v čudoviti in lepi državi v sosedstvu, s katero niso imeli nikoli nekih bistvenih problemov". "Vedno smo in bomo še naprej živeli v slogi in miru in tako bo tudi naprej, ne glede na potek meje," je dejal Fakin.
Ob tem je spomnil, da Slovenci na Hrvaškem kupujemo vikende, hodimo na dopuste, navsezadnje je bilo v zadnjih letih veliko stanovanj prodanih Slovencem, ki dejansko živijo tam, tako da Fakin "ne razume, v čem je problem".
Je pa izpostavil, da so krajani zdaj zadovoljni, ker končno vedo, kje je meja in kam spadajo. Sicer pa je pričakoval takšno odločitev arbitražnega sodišča glede na zgodovinska dejstva.
Poudaril je, da v četrtek in danes ni bilo nobenih incidentov, in izrazil upanje, da sta državi zdaj dokončno rešili spor okoli meje. A hkrati se mu zdi žalostno, da Slovenija in Hrvaška v 26 letih nista stopili skupaj in potek meje rešili brez tretjega in toliko denarja. "Glede na to, da smo stoletja živeli v sožitju, bi se lahko dogovorili tudi o poteku meje, najbrž bi obe državi privarčevali par milijonov evrov," je dodal.
Fakin pričakuje, da bo vlada tistim, ki bi želeli ostati v Sloveniji, ponudila alternativo, da se jim ponudi parcela, hiša. A to bo dolgotrajen proces, je dejal in dodal, da se krajani za kakršne koli informacije v zvezi z državno pomočjo oz. sodbo lahko obrnejo na upravno enoto v Piranu oz. v Luciji.
Arbitražno sodišče je v razsodbi o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško med drugim odločilo, da gre meja v Istri po reki Dragonji in se konča na sredini kanala Sv. Odorika, kar pomeni, da so trije zaselki na levem bregu Dragonje - Škodelin, Bužini in Mlini-Škrilje - ostali na Hrvaškem. Skupaj naj bi v treh spornih zaselkih živelo kakih 30 ljudi. Na hrvaškem bregu je ostal tudi Joško Joras.
V Mirišču se bojijo, kako bo z nasipom
Čeprav je naselje Mirišče ostalo na slovenski strani, pa je manj zadovoljstva v upravni enoti Lendava. Katastrska meja zajema tudi visok obrambni nasip ob reki Muri, za katerega je po besedah načelnika lendavske upravne enote Štefana Gjerkeša jasno, da ga Hrvaška ne bo redno vzdrževala. Obenem je opozoril, da v naselju Hotiza katastrska meja sega do samih hiš, v nekaterih primerih zajema celo ohišnice in vrtove.
Arbitražno sodišče je namreč s četrtkovo sodbo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju. Presodilo je, da velika večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje širok pas, ki predstavlja območje stika Slovenije z odprtim morjem.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.