Slovenija

'Živimo, kot da se nam ne more nič zgoditi'

Ljubljana, 21. 09. 2010 13.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Usposobiti moramo vse službe, da preprečijo vnovično škodo, prebivalce pa osvestiti, na kakšnem območju nevarnosti poplav živijo, da se bodo znali primerno organizirati," opozarja Globevnikova z Inštituta za vode.

Poplavljanje reke Vipave
Poplavljanje reke Vipave FOTO: Aljaž Božič

Potrebujemo poseben strateški program urejanja voda, je po poplavah v Sloveniji pojasnila Lidija Globevnik z Inštituta za vode. Po zadnjih poplavah bo po njenem mnenju treba najprej narediti analizo dogodka in odzivanja ter ugotoviti, zakaj niso bili izvedeni ukrepi, ki bi preprečili posledice poplav. "Treba je najti ozka grla in vzpostaviti sistem, ki bi omogočil hitrejše in lažje odločanje."

Da ne bi bilo tako velikih posledic za jugozahodni del Ljubljane, bi morali po njenem mnenju zgraditi zadrževalnike poplavnih valov v dolini Gradaščice in Horjulščice, kot je bilo tudi načrtovano, vendar so se uprli lokalni prebivalci. Bolje bi morali tudi vzdrževati strugo Malega grabna in povečevali njeno prevodnost.

"Pomembno je, da so prebivalci obveščeni, na kakšnem območju nevarnosti poplav živijo in da se temu primerno znajo organizirati. Osveščanje je problematično v celi Sloveniji, saj živimo, kot da se nam nič ne more zgoditi," je opozorila in dodala, da smo vsi vklopljeni v sistem prenormiranosti in dolgih postopkov, ni pa sprejete jasne in močne politike urejanja voda.

Prehitro zidamo?

Prepričana je, da največji problem predstavlja gradnja. "Prostorski razvoj je posledica ambicij gospodarskega razvoja vseh občin v Sloveniji. Vsaka občina zase planira, pritiski so stalni in veliki, strokovne službe jih ne obvladajo, ne utegnejo jih niti spremljati," je opozorila.

Meni, da bi morali z več ljudmi pripravljati strokovne osnove, ki so potrebne tudi za strateške odločitve. "Povozila sta nas dinamika in tempo prostorskega razvoja oziroma pozidav," je dejala in dodala, da so tudi razparcelirane službe, ki bi morale biti združene v nek sistem.

Prepričana je tudi, da bi z vzpostavitvijo ustanove, kot na primer direkcije za vode, ki bi integralno nastopala, imela mandat usmerjanja prioritetnih strokovnih nalog in potem tudi neposreden dostop do odločanja, bilo vsekakor boljše kot sedaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kontaminiran
21. 09. 2010 18.42
ko bo mojca županja ljubljane, ji bo uspelo prepričat zemljake na dobrovi, da bodo z udarniškim delom sezidali protipoplavne pregrade in tako naslednje leto ubranilii ljubljano tisočletnih vod.
Jožajoža
21. 09. 2010 16.35
Usposobiti moramo vse službe-mislijo na vojsko in policijo.
qki
21. 09. 2010 14.48
Slovenci kot nacija (navadni smrtniki in voditelji) res zgrešeno mislimo, češ, da pa se kaj hujšega pri nas res ne more zgoditi, saj smo vendarle tako majhni ipd. Res je, da zaradi geografske lege nikoli ne bomo doživeli cunamija, huricanov, izjemnih suš, vulkanskih izbruhov ter ostalih katastrof največjih razsežnosti, a smo še vedno del sveta, katerega klima se drastično spreminja! Bomo kdaj doživeli več preventivnih akcij s strani politikov in ali bodo ljudje končno doumeli, da mora sleherni človek poskrbeti za ohranjanje naravnega ravnovesja? VSI nosimo odgovornost naravnih nesreč!
grdavs
21. 09. 2010 14.23
Predvsem bi bilo potrebno MORALNO ozavestiti nepremičninske agente, ki bi POŠTENO razložili bodočim stanovalcem v kakšnem območju nevarnosti poplav bodo živeli. In, zavedam se, da je moj zgornji stavek, znanstena fantastika.