Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, minister za javno upravo Gregor Virant in ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič so danes podpisali sporazum o reševanju stavkovnih zahtev in posebni tarifni del kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike. Glavni stavkovni odbor zdravniškega sindikata je napovedano stavko že preklical.
Dosežen kompromis velik korakOb podpisu sporazuma so se Kuštrin, Virant in Mazej Kukovičeva strinjali, da je dosežen kompromis velik korak. Prvi mož Fidesa je sicer dejal, da vsega želenega v pogajanjih niso dosegli, je pa pogodba zadostna podlaga, da bodo zdravniki lahko premostili težave, ki jih čakajo. Povedal je tudi, da je s podpisom sporazuma napovedana stavka dokončno preklicana.
Ob tem se je Kuštrin zahvalil Mazej Kukovičevi, ki je po njegovih besedah prva ministrica za zdravje, ki je razumela, da so strokovni standardi in normativi nujno potrebni."Zdaj se bo jasno pokazalo, koliko moramo zdravniki delati in koliko zdravnikov manjka," je poudaril.
Kuštrinu se zdi tudi zelo pomembno, da je zdravniški ceh razumel, da mora v kriznih in problematičnih situacijah nastopati enotno. Podpis sporazuma predsednik Fidesa zato ocenjuje tudi enega izmed prvih resnih korakov k še tesnejšemu sodelovanju in zbliževanju zdravniških organizacij.
Mazej Kukovič: Zmagal je razum
Tudi za ministrico za zdravje Zofijo Mazej Kukovič je bistven del določitev meril. Po njenih besedah je razlog, da normativov doslej ni bilo, v tem, da ni bilo sistemskega pristopa k reševanju problematike. S podpisom sporazuma pa so ta merila opredeljena tudi časovno, je še poudarila ministrica.
Zdi se ji pomembno, da je "zmagal razum", saj si nihče ni želel državljankam in državljanom s stavko povzročati "nepotrebnih skrbi". Predstavnike sindikata Fides pa je ocenila kot izjemno dobre pogajalce.
Virant: Najtežja pogajanja doslej
Z njeno oceno se je strinjal minister za javno upravo Gregor Virant. "Po mojih dosedanjih izkušnjah so bila to najtežja pogajanja doslej, saj smo imeli opravka z izjemnimi pogajalci," je dejal in izrazil zadovoljstvo nad dokončnim preklicem stavke. To je po Virantovo dobro tako za uporabnike zdravstvenih storitev kot tudi za to, da se v zdravniških vrstah končuje neko obdobje nezadovoljstva.
"Tarifni del kolektivne pogodbe pomeni diferenciacijo med zdravniki, se pravi tudi konec obdobja uravnilovke, in boljše vrednotenje zahtevnejših in bolj izpostavljenih delovnih mest," je omenjena merila pojasnil minister. Kot je še povedal, je prav s tem argumentom na današnjem srečanju z drugimi sindikati javnega sektorja prepričal, da je to dogovor, ki "ne ruši drugih pogajanj v javnem sektorju". Ocenil je, da drugi sindikati ta dogovor sprejemajo in da ne bo rodil zahtev drugih sindikatov.
Kot je še dodal, bo do manjših uskladitev prišlo edino v visokem šolstvu. Sicer pa je zatrdil, da bo do 15. maja ali najkasneje do konca maja podpisal vsaj deset kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev v javnem sektorju.
Dogovor sprejeli s stisnjenimi zobmi
"Dogovor z vlado o povišanju plač smo sprejeli s stisnjenimi zobmi," je na današnjem zboru sindikata Fides Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana dejal hišni sindikalni zastopnik Božidar Visočnik. Kuštrin pa je kot škandalozno ocenil to, da se delo zdravnikov ukaluplja v plačne razrede, a izpogajano vidi kot uspeh.
Kuštrin je kot enega pomembnih dosežkov teh pogajanj izpostavil tudi dogovor, da se bo v prihodnosti oblikovala delovna skupina, ki bo pripravila normative, koliko mora kdo delati. "Da ne bo več očitkov, da zdravniki delajo premalo. A to bo pokazalo, da je pomanjkanje zdravnikov še večje, kot govorijo," je poudaril predsednik sindikata. "Zdravniki ste bili vedno naviti na etični pogon in iz interesa bolnikov je to prav. A s tem delate škodo sebi. To se bo moralo spremeniti."
Živčna vojna
V torek ponoči je potekalo maratonsko usklajevanje med predstavniki vlade in sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides. Ko je že kazalo, da bo sledila uskladitev pogajalskih skupin, je sledil zaplet. Povzročila ga je vladna stran s spremembo težko doseženega sporazuma. Odvzem petih dni dopusta je povzročil vnovično krizo, tako da je včerajšnji dan potekal v živčnem pričakovanju. Vlada se je nato odpovedala skrajšanju dopustov. Če bi vlada pri dopustih vztrajala, bi danes stavkali, sta pojasnila Kuštrin in Popovič. Na glavnem odboru je bila nabitost za stavko velika. A če bi stavkali, bi bil iztržek še manjši in v igro bi prišli še dopusti, je opozoril Kuštrin.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.