Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan je na novinarski konferenci povedala, da kazenske ovadbe, ki jo je na ljubljansko tožilstvo vložila družina Nekrep, še ni prejela. Prepričana je sicer, da bo v tem primeru pravna država delovala, zato ji povsem zaupa. Glede rešitve težave s soglasji zdravnikov pa poudarja dialog.
Predsednica zbornice meni, da ovadba družine Nekrep temelji na dokumentih, ki so napačno interpretirani. Pri tem navaja zapisnik inšpekcijskega nadzora in zapisnik komisije za preprečevanje korupcije. Tudi zato jo žalosti, da so "bili ti nesrečni starši spet napačno poučeni".
Glede umikov soglasij za dežurstva zdravnikov predsednica zbornice meni, da se je z njimi v realnosti pokazalo pomanjkanje zdravnikov. Po njenem mnenju je tudi hudo, da se zdravnike, ki so zagotavljali povečan obseg dela, ves čas prikazuje kot nasprotnike bolnikov in zaslužkarje. "Nasprotno, tem bolnikom so zagotavljali zdravstveno oskrbo, ki jo potrebujejo," je dejala.
Zdravniki, ki dežurajo, po njenem mnenju niso krivi za luknjo v zdravstveni blagajni. To bi bilo po njenem mnenju mogoče zakrpati že, če bi bili pobrani neplačani zdravstveni prispevki, ki jih je trenutno za nekaj deset milijonov evrov.
Težavo, ki je nastopila, bi bilo po njenem mnenju mogoče rešiti tudi s socialnim dialogom, a tega, kot je dejala, v državi ni že nekaj mesecev. "Dober pogovor reši zelo veliko. Teh pogovorov pa v tej državi ni več," ugotavlja.
Novinarska konferenca je bila sicer namenjena predstavitvi aplikacije Javni iskalnik zdravnikov, s katero lahko pacienti izvejo, kateri zdravniki oziroma zobozdravniki so specializirani za določeno področje.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.