Neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov ni nevarna in moteča zgolj za ljudi, temveč tudi za živali. Mnoge ob glasnem pokanju ter dejstvu, da se nimajo kam umakniti, namreč doživljajo hud stres.
"Zvočni in svetlobni učinki pirotehnike so velik vir stresa za številne živali, tako domače kot divje," razlagajo v Društvu za zaščito živali Ljubljana (DZZŽ LJ). Psi denimo strah pred glasnimi zvoki kažejo s sopenjem, nemirom, cviljenjem, laježem, tudi z uničevanjem okolice in pohištva in poskusi pobega.
"Strah oziroma stres pa lahko sproži tudi fiziološki odziv. Poviša se srčni utrip, dihanje je pospešeno. Zaradi povečanega izločanja vode iz telesa žival pogosteje urinira in posledično več pije. Lahko začne zavračati hrano, v skrajnih primerih se pojavita tudi driska in bruhanje," ponazarjajo v društvu.
Močan strah doživljajo tudi kunci, papige, krave, kokoši ...
A psi še zdaleč niso edine žrtve. "Močan strah lahko doživljajo tudi manjši hišni ljubljenčki, pirotehnika pa negativno vpliva tudi na primer na rejne živali," so jasni v društvu. S tem se strinjajo tudi v Zavodu za zaščito rejnih živali Koki: "Največja nevarnost, ki preti živali, je, da se v paniki požene v dir, potem v begu trči ob ogrado, se vanjo zaplete in poškoduje, ali jo preskoči in zbeži denimo na cesto. To velja za domače pa tudi za prostoživeče živali - občutljive so tako krave kot denimo jeleni."
A če je strah zelo močan in ne naredimo ničesar, da bi ga zmanjšali oziroma odpravili, se lahko razvije v fobijo. "Ta se na primer pri psih lahko kaže kot neprekinjeno lajanje, tuljenje, skakanje, brezglavo beganje in uničevanje vsega, kar ima pes na dosegu. V poskusu pobega lahko pride tudi do samopoškodovanja, prisotne pa so lahko tudi težave s prebavo in zavračanje hrane," opozarjajo v DZZŽ LJ.
Uredite jim varen prostor in tudi sami ostanite mirni
Kaj lahko torej kot lastniki sami naredimo, da živali vsaj nekoliko olajšamo oziroma omilimo ta stres? "V prazničnih dneh živalim uredimo varen prostor v delu hiše ali stanovanja, ki je najmanj izpostavljen zunanjemu dogajanju. Psom in mačkam, ki sicer bivajo zunaj, za ta čas omogočimo bivanje v hiši. Za sprehode s psom izbiramo manj obljudene kraje in ure, ko je manj verjetno, da bomo naleteli na pirotehniko. Pomembno je, da med pokanjem tudi sami ostanemo mirni in ne vznemirjamo živali s pretirano skrbjo ali tolaženjem, saj lahko s tem njihovo paniko še povečamo," svetujejo v ljubljanskem društvu.
Za domače oziroma rejne živali pa je bistvenega pomena, da poskrbimo, da so v varnem okolju, ki jim v primeru panike ne bo omogočalo takšnih dejanj, ki bi ogrozile njihovo življenje in življenje ostalih, svetujejo v Zavodu Koki.
Na voljo tudi veterinarski pripravki, ki ublažijo stres
Danes je na voljo sicer več različnih, blažjih in močnejših pripravkov, ki lahko živali ublažijo stres. V DZZŽ Lj pa skrbnikom svetujejo, da se o njihovi uporabi posvetujejo z veterinarjem.
V DZZŽ Ljubljana pripravljajo tudi posebej natečaj 'Ognjemet si letos narišite!' "S sodelovanjem se zavežete, da letos ne boste uporabljali prave pirotehnike, ampak si boste ognjemet raje narisali in se hkrati tako potegovali tudi za nagrade. Sodeluje lahko prav vsak, ne glede na starost," za konec še pozivajo v društvu.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.