
Bliža se velika noč in v potrošniški družbi mnogi tudi ta praznik izkoristijo za obdarovanje. Absolventka veterine nas je opozorila na ''živa darila''. Ljudje jo namreč sprašujejo, ali bi bili kunci (zajci so eni od simbolov velike noči) primerni za velikonočno darilo svojim otrokom. Kot je dejala, je zaradi takšnih vprašanj zgrožena, saj žival (kakršnakoli) ni primerna za darilo.
Problem predvsem, da gre za presenečenje
Na Upravi Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) menijo, da problem morda ni toliko v tem, da so živali podarjene, ampak da so darila pogosto mišljena kot presenečenje.
''Tako oseba dobi žival, za katero mora kar naenkrat skrbeti, ji zagotavljati osnovne pogoje, kot je ustrezna krma, voda, bivališče, možnost izvajanja njenega naravnega vedenja itd., na kar ljudje navadno niso pripravljeni. Zato sta lahko kaj kmalu prizadeta dobrobit živali in njeno zdravstveno stanje, za kar pa odgovarja novi skrbnik. Posebej problematično je, kadar žival na tak način podarimo otroku, saj mu s tem brez opozorila dodelimo odgovornost, ki ji morda še ni kos,'' opozarjajo na upravi.
Zavetišču le redki priznajo, da je bila žival darilo
V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana so se v preteklosti velikokrat srečevali s kandidati, ki so želeli posvojiti žival za darilo. Takšne posvojite so se pogosto izkazale za neuspešne, neuspešne pa so bile tudi posvojitve v afektu z namenom reševanja posamezne živali, ljubkosti mladička, ipd., je pojasnil vodja ljubljanskega zavetišča Marko Oman.

Dodal je, da se srečujejo z nezaželenimi živalmi, ki jih skrbniki želijo predati v zavetišče. Pri nekaterih sumijo, da so bile podarjene, še posebej takrat, ko se otroci ne strinjajo s predajo v zavetišče, le redko pa skrbniki priznajo, da so živali dobili za darilo.
''Navadno so predane živali mladiči, saj se jih otroci hitro naveličajo kot igrače. Tako smo opažali več zapuščenih živali po božično-novoletnih praznikih in na začetku poletja (obdarovanje za uspešnost v šoli). Žal, smo le redko uspeli ugotoviti neodgovornega skrbnika,'' je še dodal Oman.
Žival ni plišasta igrača
Na upravi vsekakor odsvetujejo kupovanje živali kot popolno presenečenje. ''Družine se morajo zavedati, da žival, ki jo kupujejo, ni še ena plišasta igračka, temveč je njihov novi družinski član, za katerega bo treba skrbeti vse obdobje njegovega življenja,'' so zapisali in dodali, da mora odločitev o nakupu živali pasti po temeljitem razmisleku, zavedajoč se vseh posledic, ki jih lahko žival povzroči za vsakega člana družine.

V ljubljanskem zavetišču za živali ni mogoče posvojiti žival, ki bi postala darilo. ''Če nekdo resnično želi nekoga obdariti na tak način, to omogočimo tako, da obdarovanca pripelje v zavetišče. Obdarovanec si sam izbere žival, izpolni vprašalnik in podpiše pogodbo. Oseba, ki podarja pa poravna prispevek ob posvojitvi,'' je povedal Oman in razložil, da se s kandidati za posvojitev živali veliko pogovarjajo, preverijo izkušnje, želje in pogoje, ki jih bodo nudili.
Nekateri od posvojitve sami odstopijo (tudi 50 kandidatov na leto), ker niso pripravljeni prevzeti zahtevne odgovornosti, do 15 kandidatov na leto v zavetišču tudi zavrnejo, saj oskrba živali pomeni veliko več kot le zagotovitev prostora, vode, hrane in besed ljubezni.

Zakon o zaščiti živali predpisuje, da se lahko hišne živali osebam, mlajšim od 18 let, prodaja, oddaja ali podarja le ob navzočnosti enega od staršev ali skrbnika. Prodajalec, zaposleni v zavetišču ali oseba, ki podarja hišno žival, sme od vsake osebe, za katero domneva, da ne izpolnjuje tega pogoja, zahtevati, da predhodno izkaže svojo starost z javno listino, s katero se dokazuje istovetnost oseb. Če oseba to odkloni, se ji ne sme prodati, oddati ali podariti hišne živali, je zapisano v zakonu.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.