"Od petka do nedelje popoldne smo sprejeli 38 poškodovancev. Kar dobršen del teh je predviden za operativni poseg, ker so utrpeli poškodbe, ki bodo potrebovale nadaljnjo kirurško zdravljenje," je povedal vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana, travmatolog Uroš Tominc.
Pojasnil je, da so nekaj poškodovancev, ki bodo sicer prav tako potrebovali operativno zdravljenje, poslali domov, saj imajo takšne poškodbe, da na operativni poseg lahko čakajo doma. Kot pravi, bodo na posege čakali od dva do tri tedne. Gre predvsem za poškodbe zgornjih okončin. "Imeli smo ogromno zlomov zapestij," je razložil.
20 poškodovancev so sicer od petka do nedelje že operirali. "Takšnih, ki operativni poseg še potrebujejo, je še nekje od 15 do 20. Doma je še nekje od 10 do 15 takšnih, ki bodo potrebovali operativni poseg, plus še tisti, ki so že bili v bolnišnici in so čakali operativne posege ta teden," je pojasnil.
"Temperature so še vedno nizke, tla so drseča in lahko hitro pride do poškodbe," je opozoril. Če so prejšnji teden zaradi zdrsov obravnavali povprečno dve poškodbi na dan, so jih ta konec tedna kar 250, je povedal. "To je bil eden izmed najbolj obremenjenih vikendov v tej zimi, ne vemo pa, kaj bo v prihodnje," je dodal in pozval, naj ljudje, v kolikor to ni potrebno, ko so temperature pod lediščem, ne hodijo ven.
Čeprav je bilo tudi zlomov kolkov nekoliko več kot v preteklih dneh, je bila velika glavnina poškodb zgornjih okončin in gležnjev. Nekaj poškodb je bilo tudi zaradi sankanja, a kot pravi Tominc, so takšne poškodbe na lepe zimske dni pričakovane. "Tukaj gre predvsem za poškodbe spodnjih okončin in pa udarcev v glavo in prsni koš," je razložil.
Povedal je še, da stavka na oskrbovanje poškodovancev ne vpliva. "Skušamo vpoklicati še dodatne ekipe za oskrbovanje teh poškodovancev. Tu sama stavka nima vpliva," je zagotovil.
Predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo UKCL: Imeli smo epidemijo poškodb
Kot je dejal predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo UKC Ljubljana Matej Cimerman, je bila po petkovem mokrem snegu v soboto in nedeljo zmrzal, "tako da smo imeli epidemijo poškodb".
V soboto in nedeljo so operirali 20 bolnikov, na operacijo jih čaka še zagotovo 60. "Operacijska soba je delovala tako rekoč 24 ur, tako da kljub stavki mi delamo ne na 100, ampak na 180 odstotkih," je dejal. Zagotovil je, da se bodo potrudili za vse bolnike, ki še čakajo na operacijo. Čakali bodo sicer po njegovih besedah predolgo. "Ampak to ne zaradi nas, ki stavkamo, ampak zaradi resursov, ker nimamo operacijskih dvoran in nimamo osebja za to. Bomo pa delali tudi popoldne, tudi ponoči, kolikor bomo lahko," je dodal.
Med poškodbami po njegovih navedbah prevladujejo zlomi. Veliko je bilo zlomljenih kolkov, kar je pogosto predvsem pri starejših, pa sicer tipičnih poškodb pri padcih, kot so poškodbe gležnja, goleni, komolca, zapestja, tudi hrbtenice. Dokler se ne bo ogrelo, teh padcev ne bo konec, je še ocenil Cimerman.
V UKC Ljubljana so že ob koncu tedna poročali o številnih pacientih z zlomi. Ob tem so pozvali k skrajni previdnosti pri sprehodih, predvsem starejše prebivalce. "Če je le možno, naj starejši ostanejo doma, saj je zanje ob nizkih temperaturah, ko so tla nepredvidljiva, vsak padec lahko usoden," so opozorili.
Spomnili so, da v urgentnih ambulantah UKC Ljubljana kljub zdravniški stavki delo poteka brez omejitev. "Stanje se trudimo obvladovati, zagotovo pa kljub izjemnemu trudu ne bomo mogli nositi celotnega bremena zdravstva, če bolniki ne bodo prejeli pravočasnega zdravljenja tudi na primarnem in sekundarnem nivoju," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Več poškodb obravnavali tudi na mariborski urgenci
Tudi v urgentnem centru UKC Maribor so pretekli konec tedna zabeležili večje število poškodb zaradi padcev oz. poškodb na ledu, skoraj 20. V skoraj polovici primerov je šlo za zlome rok in gležnjev, sicer pa za zvine sklepov, obtolčenine ter manjše rane, je sporočil predstojnik urgentnega centra UKC Maribor Gregor Prosen.
Vsem prebivalcem svetujejo izredno previdnost pri hoji po pločnikih in neočiščenih površinah, svetujejo primerno obutev, predvsem pa pozornost pri hoji, še posebej po klančinah in stopnicah. Posebno pozorni naj bodo starejši in tisti, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi, saj lahko že pri manjših poškodbah oziroma padcih pride do ogrožujoče krvavitve, so še zapisali v UKC Maribor.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.