Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da morajo biti motorna in priklopna vozila v cestnem prometu opremljena s predpisano zimsko opremo med 15. novembrom in 15. marcem oziroma tudi izven omenjenega obdobja, če pride do zimskih razmer. Te nastopijo, ko se sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče poledenelo.
Strokovnjaki sicer priporočajo, da zimska oprema na avtomobilu ostane še nekaj dni po 15. marcu, saj nas lahko zima v tem obdobju še vedno preseneti. In prav to so napovedali vremenoslovci. Ob koncu tedna se bo namreč ohladilo, za soboto pa so vremenoslovci napovedali obilno snežno pošiljko. V prihodnjem tednu bo suho, vendar hladno in zimsko vreme.
Tudi na policiji so opozorili, da so ceste ob nizkih temperaturah ponoči in zjutraj ponekod še lahko poledenele. Ponekod so prek noči lahko zaledenele tudi steklene površine na vozilih, za kar naj lastniki poskrbijo, še preden se odpravijo na cesto. Stekla morajo biti čista, vidljivost iz vozila v vseh smereh pa mora biti normalna, so poudarili policisti.
Vozilo mora biti letnemu času primerno opremljeno tudi po 15. marcu. Neke vrste osnovno pravilo narekuje štiri enake pnevmatike z ne manj kot štirimi milimetri profila, ki niso starejše od štirih let. Pnevmatike so namreč narejene iz naravnega materiala, zato se z leti starajo in tako postajajo vedno trše. Po navedbah prometnih strokovnjakov je zakonsko najnižji še dopustni profil za letne pnevmatike 1,6 milimetra, vendar je to premalo.
Po besedah strokovnjakov sicer to, da ima pnevmatika manj kot štiri milimetre profila ali pa je starejša od štirih let, ne pomeni, da je neprimerna. Se je pa treba zavedati njenih lastnosti ter hitrost in varnostno razdaljo prilagoditi kakovosti pnevmatik.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.