Slovenija

Opozorila pred zimskimi obiski gora: letos v naših gorah umrlo že 41 ljudi

Ljubljana, 12. 12. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Zimskemu obisku gora dajejo pečat nižje temperature, krajši dan, zaprte planinske koče in specifične snežne razmere. Pozimi odhod v gore zahteva natančno načrtovanje, pridobivanje informacij s terena in pravilno uporabo ustrezne opreme," poudarjata strokovnjaka Matjaž Šerkezi in Franc Gričar. Reševalci iz leta v leto v gorah posredujejo večkrat, več pa je tudi smrtnih žrtev, letos že 41.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Previdno v gorah
    02:22
    Iz 24UR: Previdno v gorah
  • Iz SVETA: Varen obisk gora tudi pozimi
    02:48
    Iz SVETA: Varen obisk gora tudi pozimi

"Slovensko visokogorje je pod debelo snežno odejo, nižje pa so planinske poti spolzke zaradi vlage in poledenele podlage," je strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) in gorski reševalec Matjaž Šerkezi predstavil trenutne razmere v gorah. 

'Dnevi so kratki, planinske koče zaprte, v gorah pa je sneg'

Severna pobočja, stene, grape, predvsem osojne strani, so zasneženi, sneg je trd, zbit in poledenel. Na nižjeležečih predelih, predvsem v gozdu, nevarnost predstavlja suho listje, ki že samo po sebi drsi, pod njim pa se skrivajo mokre korenine in kamenje, ponekod tudi poledenela podlaga. Matjaž Šerkezi

"Stopnja nevarnosti snežnih plazov je druge stopnje po evropski petstopenjski lestvici, in sicer nad 1800 metri nadmorske višine, problematičen je predvsem napihan sneg. Planinske poti in brezpotja so na tej višini poledeneli zaradi inverzije in nizkih nočnih temperatur," je dodal Šerkezi.

Zimski obisk gora zaznamujejo še druge posebnosti, izpostavlja Franc Gričar, načelnik Vodniške komisije PZS in inštruktor planinske vzgoje. "Dnevi so kratki, planinske koče zaprte, v gorah pa je sneg in z njim temperature pod lediščem in večkrat močan veter. Megla pogosto zmanjša vidljivost in neizkušenega planinca hitro zapelje na napačno pot, pokrajina postane povsod enaka, človeka zajame panika in hitro se lahko zgodi nesreča zaradi padca čez skalni skok ali zdrsa na mokri podlagi," je opozoril Gričar.

Takoj ko na noge namestimo dereze, palice zamenja cepin – le tako se bomo v primeru padca uspešno zaustavili, glavo pa nam varuje čelada.
Takoj ko na noge namestimo dereze, palice zamenja cepin – le tako se bomo v primeru padca uspešno zaustavili, glavo pa nam varuje čelada. FOTO: Manca Ogrin

Ni nujno, da bomo pozimi prepoznali pokrajino, ki jo prekrijeta sneg in listje

Za obisk visokogorja so edina pravilna izbira 10- ali 12-zobe gorniške dereze, neprimerne pa so razne derezice, verige in druge gumijaste izpeljanke. Mini dereze se namreč na strmini lahko snamejo s čevljev, kar povzroči zdrs.

V zimskem času se spremeni tudi videz pokrajine, in ni nujno, da jo bomo, če jo poznamo iz poletnih dni, prepoznali tudi pozimi. "Zato je zelo pomembno dobro znanje iz orientacije in predvsem, da imamo s sabo kakovosten planinski zemljevid in kompas. Seveda nam bo prav prišla tudi aplikacija LocusMap na pametnem telefonu, vendar naj ne bo zamenjava za tiskan zemljevid," je opozoril inštruktor planinske vzgoje.

Gorski reševalci iz leta v leto posredujejo pogosteje. Do 10. decembra letos so izpeljali 587 reševalnih akcij (medtem ko lani vse leto 537), od tega 41 s smrtnim izidom (lani 31). Da je med posredovanji gorskih reševalcev zelo malo dogodkov na organiziranih planinskih aktivnostih, je lahko povabilo obiskovalcem gora, da se pridružijo kateremu od 292 planinskih društev in klubov, je dejal Šerkezi.

"Pri pripravi na turo se moramo vprašati, ali naše znanje in izkušnje ustrezajo zahtevnosti izbrane ture," je dodal Šerkezi.

Opozorili tudi na nevaren populizem družbenih omrežij

Za obisk gora pozimi potrebujemo popolno zimsko opremo – cepin, dereze in čelado, ob obisku visokogorja tudi plazovni trojček. Pred vsako turo je treba preveriti stanje opreme, snežne razmere na območju, kamor se odpravljamo, in odprtost planinskih koč.

"Ob zdrsu ali padcu so ključne prve sekunde in še najbolj vešči alpinisti jih težko izpeljejo, kaj šele nekdo, ki zaustavljanja s cepinom še nikoli ni poskusil in na rokah nima rokavic. V trenutku bo ostal brez kože in mišic na roki, izpustil cepin, sam pa bo brez nadzora po pobočju zdrsnil kot poln nahrbtnik," je slikovito opisal Šerkezi in osvetlil tudi nevaren populizem družbenih omrežij. "Zadnje leto je opazno, da je populizem družbenih omrežij prebudil posameznike, ki izkoriščajo preventivo v gorah za promocijske namene in tako oglašujejo določene izdelke in opremo." Pri tem je opozoril na previdnost, saj omenjeni pogosto nimajo potrebnih izkušenj v gorah.

Da so zimske gore kljub svoji lepoti nevarne, obiskovalcem gora polaga na srce tudi Gorazd Gorišek, avtor letos izdanega vodnika V zasnežene gore. "Vsem uporabnikom knjige polagam na srce, da so zimske gore, čeravno lepe in mogočne, tudi nevarne. Gorniški vodnik predvsem vabi in manj opozarja."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

srecnii
13. 12. 2019 14.55
+0
tip ma vsak mesec nove hlače, sam da na vrh hriba/gore naredi selfiji in še predno pride v dolino že objavi na FB, instagramu, meeee, ovca si
srecnii
12. 12. 2019 17.03
+2
Šminkarji, ko hodjo gor delat selfije.
Transformerji
12. 12. 2019 13.35
+2
Kamikaze in opankarji!
beowulfsam
12. 12. 2019 09.44
+0
To je cca 50% kokr je na cestah mrtvih. In glede na to, da se na cestah giba stotine policajev z namenom, da skrbijo za varnost (pobrane kazni so seveda samo slučajen stranski produkt), bi pričakoval, da bo tudi po gorah lazilo vsaj pol tok policajev. Majo sicer manj grmovja, za katerim se lahko skrivajo, pa ja, mal treba zakone spremenit, bodo pa profil superg in pohodnih čevljev meril. Za varnost se gre! Al kaj je že bla ena reklama na to temo. Če ne bo hitr en kup državnih uslužbencev po gorah skrbel za varnost, bi iz tega sledil, da je varnost na cestah samo izgovor za maltretiranje folka.
AlenkinaBratovš?ina
12. 12. 2019 10.05
+1
na cestah se giblje sicer nekaj več slovencev kot po gorah, toda zakaj pa ne, naj policaji kratijo mir zlatorogu in ruševcu in izvajajo alkoteste na slovenskih hribolazcih, pokasirali bodo več z manj opravljenimi testi
oga1
12. 12. 2019 08.21
+5
V naših gorah se vse rešuje zastonj. Brez veze, da razglabljate, da je potrebno plačati članarino PZS, ker je to stran vržen denar. Samo za koče, ki so pogorele, nam še avtomatsko obračunajo pri članarini. Upam da plačana članarina vsaj v tujini pride prav. Je pa res, gore so v tem času nevarne, je spolzko povsod, zmrznjeno, ustrezna oprema je nujna
Transformerji
12. 12. 2019 13.57
-1
Da se vse rešuje zastonj?? Ne bo držalo .....
lluckyss
12. 12. 2019 08.09
+0
Slovenija kot gorata dežela nujno rabi ustrezno zakonodajo na tem področju. Vsak, ki ni član ustreznega slovenskega društva, bi moral pridobiti ustrezno dovoljenje za pohajanje po visokogorju. Ob izdaji dovoljenja, bi preverili tudi opremljenost in cilj pohodnikov..Enako velja za raftanje in podobne dejavnosti...Iz teh prijavnin oziroma taks, bi se financirali pooblaščeni "gorski nadzorniki", ki bi nadzirali teren...Torej bolj varno, urejeno in finančno vzdržno bi bilo vse skupa...Vendar se nihče ne zgane v tej smeri, le neko splošno jamranje je slišati...Le zakaj imamo poslance ?!...
AlenkinaBratovš?ina
12. 12. 2019 10.07
pameten predlog, lahko bi se izvajal še teoretični in praktični izpit iz pohajanja gora skupaj s pripadajočim izpitom iz prve pomoči.
pingvinislo5
12. 12. 2019 12.04
+4
jaz že nekaj časa zagovarjam, da bi moral imeti (sploh za TNP) neke vrste vinjeto za obisk...imaš na voljo mesečno, polletno, letno... z njo se vzdržuje infrastruktura, koče, krijejo reševanja, itd. hkrati se losaš nekih turistov, ki pride malo vozičkat, sprehajat pse, kampirat, itd, in s tem bistveno prispevaš k varovanju parkov...
felix59 drugič
12. 12. 2019 07.56
+9
Banda lopovska , kaj vas ni nič sram , da ste pokradli opremo reševalcev na Okrešlju ?? Verjemite , da vas bo srečala Karma !!!
Heretik1
12. 12. 2019 13.34
+3
Kakšna karma le??? Edina učinkovita terapija za take malopridneže so polomljeni prsti!