Predsednica sodnega senata ljubljanskega okrožnega sodišče Vesna Podjed je ob zaključku današnje obravnave napovedala, da se bodo zaključni zagovori obtoženih v zadevi Čista lopata začeli prihodnji teden.
Zaključna obravnava v zadevi Čista lopata, v kateri sodijo osmerici zaradi podkupovanja na razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika, bi morala biti že danes, a na sodišče ni bilo Ivana Zidarja. To pa zato, ker so ga včeraj sprejeli v ljubljanski klinični center zaradi bolečin v hrbtenici, danes bo predvidoma tudi operiran.
Podjedova je po prejemu pojasnila iz UKC Ljubljana odločila, da je bil Zidarjev izostanek vnaprej načrtovan in zato neupravičen. Podjedova je pojasnila, da je v torek popoldne prejela sporočilo Zidarjevega zagovornika Aleksandra Čeferina, da 73-letni Zidar zaradi bolezni ne more hoditi ter je bil hospitaliziran v Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, kjer čaka na operacijo.
V UKC Ljubljana pa so Podjedovi pojasnili, da je bil Zidar pri njih hospitaliziran, vendar pa operacija po njihovem mnenju ni nujna. Dodali so, da si je Zidar sam izbral datum samoplačniške operacije, pri sprejemu v klinični center pa ni bilo ugotovljeno nikakršno poslabšanje njegovega zdravstvenega stanja, ki bi narekovalo nujno operacijo.
Zidarjev zagovornik Boštjan Penko se z ugotovitvijo sodnice o neupravičenem izostanku ni strinjal. Pojasnil je, da iz napotnice nevrokirurga, ki je bila predložena sodišču, izhaja, da gre za urgentno stanje, ki po laični presoji zahteva urgentno operacijo. Dodal je, da gre za nevarno operacijo, ki si je posameznik ne bi želel. Obramba je zato predlagala, da sodišče ponovno določi sodnega izvedenca, ki bo ocenil Zidarjevo zdravstveno stanje ter odločil, ali je Zidar sposoben udeležbe na sojenju.
Ob zaključku današnje obravnave je Podjedova Zidarja pozvala, naj se kljub operaciji hrbtenice udeleži obravnave prihodnjo sredo. Penko ne more napovedati, ali se bo to res zgodilo. Po njegovem mnenju se sicer postopek brez Zidarja ne more skleniti, ne da bi mu bile pri tem bistveno kršene pravice, ki jih ima kot stranka v postopku.
Okrožna državna tožilka Bojana Podgorelec je na današnji obravnavi predstavila nekoliko spremenjen obtožni predlog, ki pa po njenih besedah ne prinaša bistvenih sprememb. Podgorelčeva ocenjuje, da bi morali biti s spremembami obtožnice odpravljeni vsebinski očitki obrambe glede neprimernosti obtožnice.
Sledi predlog kazni in zagovor obrambe
Štiri leta po aretacijah "gradbenih baronov" Zidarja, Hilda Tovšak in Dušana Črnigoja je bilo sicer na sodišču predstavljeno vse dokazno gradivo, sledi pa še predlog kazni in zagovor obrambe, nato pa naj bi sodni senat v prihodnjih tednih odločal o razsodbi. Poleg omenjene trojice so sprejemanja in dajanja daril pri prijavi na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika oz. pomoči pri teh kaznivih dejanjih obtoženi še Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič.
Sojenje osmerici se je začelo 22. oktobra 2010, obramba pa je že pred branjem obtožnice zahtevala izločitev dokazov, saj so prepričani, da so bili ti pridobljeni na nezakonit način. Kljub temu je sodni senat zavrnil njihov predlog, zato prisluhi telefonskih pogovorov Zidarja s preostalimi soobtoženimi ostajajo med dokaznimi gradivi. Vsi obtoženi so sicer obtožnico že v začetku sojenja označili za neutemeljeno, prav tako pa večina ni želela podati zagovora.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.