V zadevi Čista lopata je na ljubljanskem višjem sodišču danes potekala javna seja, na kateri so obravnavali pritožbe vseh udeleženih strank na sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča. Slednje je sedem obtoženih spoznalo za krive, enega pa oprostilo. Na sodbo, izrečeno pred letom dni, se je pritožilo vseh sedem obsojenih in tudi tožilstvo. Tožilstvo se je namreč pritožilo na oprostilno sodbo Ivana Krofliča.
Od obtoženih so na sodišču manjkali Ivan Zidar, ki se obravnave ni udeležil zaradi zdravstvenih razlogov, Hilda Tovšak, ki je v priporu, in Srečko Gabrič.
Senat bo svojo odločitev sporočil v četrtek opoldne.
Zagovorniki pričakujejo oprostilno sodbo
"Gre za legitimno odločitev sodišča, ne pa za povsem običajno," je po koncu seje dejal odvetnik Boris Grobelnik, zagovornik obtoženega Ivana Demšarja. Zidarjev zagovornik, odvetnik Boštjan Penko, pa je izrazil pričakovanje, da "bo sodišče sledilo pritožbenim razlogom in obtožene v tem primeru oprostilo".
Zagovorniki so že po izreku sodbe okrožnega sodišča napovedali pritožbe na višje sodišče, ker sodni senat ni upošteval njihove zahteve po izločitvi dokaznega gradiva, predvsem telefonskih prisluhov. Ti so bili po njihovem mnenju pridobljeni na nezakonit način in bi zato morali biti izločeni.
V pritožbah zagovorniki obtoženih poleg tega večinoma ugotavljajo, da je šlo za zmotno ugotovitev dejanskega stanja ter med drugim predlagajo, da se vse obtožene oprosti. V primeru, da se to ne bi zgodilo, naj se sojenje razveljavi in vrne na prvostopenjsko sodišče s popolnoma spremenjenim senatom.
Če ne uspe ne oprostitev ne razveljavitev, Penko za Zidarja predlaga izrek pogojne kazni, medtem ko zagovornik Dušana Črnigoja zanj predlaga izrek pogojne kazni brez izreka denarne kazni, zagovornik Demšarja izrek pogojne zaporne enoletne kazni s preizkusno dobo dveh let, zagovornik Gabriča pa izrek pogojne kazni.
Tožilka pa v pritožbi medtem predlaga, da se Krofliča, ki mu je prvostopenjsko sodišče izreklo oprostilno sodbo, spozna za krivega zaradi kaznivih dejanj sostorilstva pri podkupovanju. Izreče naj se mu 10-mesečna zaporna kazen in denarna kazen v višini 6000 evrov.
Spomnimo
Sojenje osmerici zaradi dogovarjanja pri pripravi ponudb na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnika in podkupovanja ter sostorilstva pri tem kaznivem dejanju se je začelo oktobra 2010, afera pa je v javnost prišla februarja 2008 po odmevnih aretacijah, v katerih so pridržali vse vpletene, vsi razen Črnigoja, ki se je zaradi funkcije državnega svetnika skliceval na imuniteto, pa so noč prebili v zaporu.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.