Kmetijski minister Dejan Židan danes v Bruslju na sestanku z evropskim komisarjem Philom Hoganom o teranu ni dobil odgovorov na vprašanja. Znova je zagrozil s tožbo proti komisiji. Ta pa je obljubila celovita pravna pojasnila v ponedeljek. Neuradno v komisiji poudarjajo, da se čas izteka in da je predlagana rešitev dejansko zmaga za Slovenijo.
Slovenski minister je ob odhodu s sedeža Evropske komisije Barlaymont povedal, da je bil sestanek "zelo trd" in da niso dobili odgovorov na vprašanja glede suma dogovora Hrvaške in komisije med pristopnimi pogajanji za hrbtom Slovenije.
"Opažam, da je to tema, ko Evropska komisija postane nekoliko nervozna. Nimamo odgovora, kaj to pomeni," je dejal Židan, ki je pred sestankom takšen dogovor opisal kot "škandalozen in šokanten".
Drugo vprašanje, na katerega minister terja odgovor, je, ali ima Evropska komisija pravico, da s podrejenim, delegiranim aktom legalizira nezakonito prakso. "Zelo so se poskušali izogniti temu odgovoru," je povedal Židan.
V Evropski komisiji so uradno sporočili, da bodo na zahtevo slovenskega ministra in v korist vseh članic celovito pojasnili pravni vidik vprašanja uporabe imena teran na naslednjem posebnem odboru za kmetijstvo, ki bo v ponedeljek.
Morda tudi tožba
Minister Židan pričakuje v naslednjih dneh, tednih in mesecih še zelo veliko razprav o tem na različnih ravneh. Slovenija bo po njegovih besedah zelo dejavna, vse bo seznanjala s tem problemom ter pridobivala tudi nova pravna mnenja in podporo.
"Če bo treba, bomo na koncu šli tudi v tožbo proti komisiji na evropskem sodišču v Luksemburgu," je znova zagrozil minister. Neuradno je slišati, da je malo verjetno, da je še mogoč kakšen drugačen razplet kot tožba.
Od komisije pa je neuradno slišati, da razkošja časa ni več, da sta imeli strani dovolj časa za rešitev vprašanja, da je treba problem rešiti do konca junija in da je predlagana rešitev z dodelitvijo omejene izjeme Hrvaški dejansko zmaga za Slovenijo.
V Bruslju so prepričani, da je njihova rešitev pravno trdna. Neuradno priznavajo, da vprašanja terana med pogajanji ni bilo mogoče rešiti, ker ni bilo soglasja Slovenije, in da je pač edina možnost rešitev z delegiranim aktom.
O stališčih Slovenije v komisiji neuradno pravijo, da je to očitno politično občutljivo vprašanje. Dogajanje razumejo kot kompleksno dinamiko, v kateri je teran le simptom. O svojem položaju pa pravijo, da jim ne glede na to, kako se odločijo, grozi tožba ene ali druge države.
Židan pričakuje razpravo na zasedanju konec januarja
Židan pričakuje razpravo o pristojnostih komisije v primeru zadeve teran na zasedanju kmetijskih ministrov unije 23. januarja. Poudarja, da to ne bo razprava o teranu, ampak o tem, kakšne pravice ima komisija, da posega v pridobljene pravice članic. "Ali so pravice, ki si jih Evropska komisija domišlja, večje, kot so v resnici?" se je vprašal.
Dan pozneje, 24. januarja, pa se pričakuje sprožitev postopka za sprejetje delegiranega akta, s katerim naj bi EU Hrvaški dodelila omejeno izjemo pri uporabi imena teran. Komisija je ne glede nasprotovanje Slovenija odločena ta postopek sprožiti.
Da bi bilo treba Hrvaški ob določenih pogojih omogočiti omejeno izjemo pri uporabi imena teran, so iz komisije sporočili nekaj dni pred božično-novoletnimi prazniki.
Komisija je tedaj obžalovala, da Slovenija in Hrvaška kljub njenim najboljšim prizadevanjem v dveh letih nista uspeli najti skupne rešitve za vprašanje terana, kot na primer za istarski pršut/istrski pršut, ki sta ga zaščitili s skupno označbo porekla.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.