Predsednika DZ Dejana Židana je na posvetovanje danes povabil sedem pravnih strokovnjakov, a se ga je udeležilo le pet: Janez Čebulj, Igor Kaučič, Franc Grad, Mirko Pečarič in Rajko Pirnat. Med povabljenimi sta bila tudi Jurij Toplak in Saša Zagorc, ki pa se ga nista udeležila. Na sestanku je bil prisoten tudi predsednik Mandatno-volilne komisije.
Pravni strokovnjaki so ugotavljali, kako naj DZ ravna v aktualnem primeru poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvatha in podobnih primerih, ko prihaja do konflikta interesov in nezdružljivosti funkcij.
Ta konkretni primer je pokazal, da so te stvari slabo urejene, je po posvetu dejal Židan. Vseh pet strokovnjakov je namreč DZ pozvalo k izjemni previdnosti v tem primeru. Dodal je, da bodo to tudi upoštevali pri spremembi zakonodaje o poslancih. "Prav je, da smo že pred časom začeli s spremembo zakona o poslancih," je dejal Židan.
"V konkretnem primeru se bo DZ moral sam odločiti, kako bo ravnal. Mi smo samo povedali svoje mnenje o tem, ali obstaja ali ne zakonska podlaga za odstavitev. Enotni smo bili, da državni zbor v tem trenutku nima zadostne podlage v katerem koli zakonu, da bi s takim postopkom začel in da hkrati ne bi obstajala bojazen, da bi ustavno sodišče takšno odločitev izpodbijalo," je po posvetu pojasnil Janez Čebulj, profesor upravnega procesnega prava in ustavnosodne presoje na Fakulteti za državne in evropske študije.
Za državni zbor današnji posvet pomeni, da so poslanke in poslanci dobili dodatna pravna mnenja, je pojasnil Židan. Mandatno-volilna komisija bo sama odločila, ali bo to točko podala na dnevni red.
Horvath se ni odrekel nobeni od funkcij, do aprila je bil tudi direktor podjetja
Pri Horvathu je namreč Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ugotovila nezdružljivost poslanske s funkcijo predsednika Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti. Horvath se tudi po pozivu KPK ni odrekel nobeni od funkcij. Do aprila je bil tudi direktor podjetja Minta.
Predsednik KPK Boris Štefanec meni, da so pogoji za prenehanje funkcije Horvathu že izpolnjeni. Zakon o poslancih namreč določa, da poslancu preneha mandat, če v treh mesecih od nastopa ne odpravi nezdružljivosti.
A mnenja pravnih strokovnjakov o tem so različna. Tako bo današnji posvet s pravnimi strokovnjaki po pričakovanjih podlaga za nadaljnje ravnanje mandatno-volilne komisije glede Horvathovega mandata. Komisija namreč kljub poskusu Levice in podpori še nekaterih strank te točke še ni imela na dnevnem redu.
Na področju nezdružljivosti opravljanja poslanske funkcije se v primerih, ko zakon o poslancih napotuje na uporabo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, pojavlja vprašanje razmerij med obema ureditvama. S tem pa so povezana tudi vprašanja, katera materialnopravna in procesnopravna ureditev ter kakšne pravne posledice pridejo v poštev za poslance v teh primerih.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.