Po podatkih kmetijskega ministra Dejana Židana je v Pomurju trenutno prizadetih okoli 16 tisoč čebeljih družin v lasti 45 čebelarjev. Stopnja umrljivosti se giblje od 10 do 50 odstotkov. Da bi preprečili nadaljno morijo, so danes predstavniki strokovnih inštitucij s čebelarji sedli za skupno mizo, kjer jim je minister predstavil prve izsledke analize pomora.
"V tem trenutku razpolagamo le z zasebnimi izvidi mrtvih čebel. Pri teh je ugotovljeno, da je najverjetnejši vzrok za pogin čebel kemikalija klotianidin,“ je pojasnil minister ter nadaljeval, da so to substanco našli v šestih od sedmih vzorcev. Ali se resnično nahaja in koliko ga je v spornih koruznih semenih, bo sicer pokazala analiza koruze, ki so jo poslali v nemške laboratorije. Sume, od kod prihaja ta strupena substanca, pa sicer raziskujejo v mnogih smereh, a bolj natančen minister ni bil. "Vemo, kaj je najverjetnejši vzrok za zastrupitve, a še vedno iščemo pot, po kateri je ta strup prišel do čebel. V tem trenutku nimamo dokončnega odgovora, a vse teče v to smer,“ pravi.
Na podlagi predlog stroke ter predstavnikov čebelarjev bo ministrstvo sprejelo nekaj nujnih ukrepov. "Najprej bomo uvedli začasno prepoved uporabe semena z neonikotianidi ter registriranimi pripravki,“ je potrdil minister ter dodal, da bo ta uredba še danes objavljena v Uradnem listu. Naslednji previdnostni ukrep je, da se takoj omeji uporaba sredstva biscay za namene tretiranja oljne ogrščice v času cvetenja, povečali pa bodo tudi vzorčenje v panjih, kjer še ni težav.
Naslednji sestanek bo v petek.
Kazenska ovadba zoper nekdanjega ministra
Novi pomor čebel je dvignil veliko prahu, napovedana je tudi kazenska ovadba. Gorazd Pretnar z Inštituta za zdravstveno varstvo namerava namreč kazensko ovaditi nekdanjega kmetijskega ministra Milana Pogačnika. Kot razlaga Pretnar, je Pogačnik po pomoru čebel pri Domžalah leta 2008 znova dovolil uporabo škodljivega insekticida, ki, kot kaže, mori tudi tokrat. Po mnenju Pretnarja se je Pogačnik tako odločil, da bi proizvajalcu omogočil velik zaslužek.
Morija se nadaljuje tudi danes
Medtem ko minister išče vzroke in krivce za nastalo tragedijo, pa iz Prekmurja prihajajo nove slabe novice. Policisti so namreč okoli 13. ure sprejeli klic čebelarja iz Bakovcev. Po prihodu na kraj so ugotovili, da je imel prijavitelj zunaj naselja čebelnjak z 200 panji, v katerih je pomrla približno tretjina pašnih čebel.
O dogodku so že obvestili strokovne sodelavce Nacionalnega veterinarskega inštituta in kmetijski inšpektorat, vzorce pa so poslali na analizo.
"Danes Pomurje, jutri Slovenija, pojutrišnjem ljudje ... "
Oglasili so se tudi v SDS, kjer so izpostavili nepremišljeno ravnanje bivšega ministra ter kritizirali ukrepanje trenutnega: "Ob tem, da bomo posledice pomora čebel čutili še nekaj časa, pa tudi ob predpostavki, da množičnega umiranja čebel ne bo več, posebej poudarjamo, da lepe besede in napovedi kaznovanja morebitnih krivcev ne bodo zalegle, štejejo le dejanja, ali pa smo morda naslednjič na vrsti ljudje.“ Njihova poslanska skupina je podala tudi zahtevo za sklic nujne seje odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer bi obravnavali razloge in odgovornosti za katastrofalni pomor čebel v Pomurju.
K širjenju strupa pripomogla tudi suša in veter
Pri ugotavljanju, kaj je krivo za pomor čebel, je kmetijska inšpekcija ob pomoči veterinarske uprave na kmetijskih gospodarstvih preverjala izvor semena koruze, njegovo pravilno obdelanost in način sejanja koruze. Kot so že v ponedeljek sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je lahko izvor aktivne snovi klotianidin na semenu koruze, ki so jo kmetje v tem obdobju sejali na suhnatih tleh in v vetrovnih vremenskih razmerah.
Na ministrstvu so sicer razložili, da mora biti seme koruze, ki je lahko v prometu v Sloveniji, tretirano in obdelano v skladu s pravilnikom o dolžnostih uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev ter pravilnikom o kakovosti semena žit.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.