Prvaka SDS Janeza Janšo je za novega predsednika vlade predsednik republike Borut Pahor predlagal v sredo, potem ko je opravil še zadnji krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin.
Večer pred tem so stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS podpisale koalicijsko pogodbo. Tako se Janši, kot kaže, obeta dovolj poslanskih glasov za izvolitev. Od skupno 48 poslancev omenjenih strank je javno nasprotovanje vstopu v vlado napovedal le poslanec SMC Jani Möderndorfer. Podporo Janševi vladi pa je napovedal tudi poslanec SNS Jani Ivanuša.
Poslanci SAB o mandatarju ne bodo glasovali
V zadnjem času so se pojavljale špekulacije o tem, da utegne kateri od poslancev SAB podpreti Janševo vlado oz. kandidata za predsednika vlade na tajnem glasovanju. Poslanec Marko Bandelli pa je na današnji novinarski konferenci poudaril, da so se v SAB oz. v poslanski skupini enotno odločili, da nastajajoče vlade ne bodo podprli. "V izogib dvomom smo se odločili, da glasovnic ne bomo niti dvignili," je napovedal.
Generalni sekretar stranke Jernej Pavlič je na vprašanje, ali je kateri od poslancev SAB prejel povabilo za morebitni prestop, odgovoril, da so ugibanja o povabilih in klicih glede tega zgolj ugibanja. Prav zato so se odločili, da glasovnic pri nastajanju vlade ne bodo prevzeli. V primeru, da bi Janša na tajnem glasovanju prejel še dva glasova več, kot jih ima v koaliciji, si namreč ne želijo še nadaljnjih špekulacij, da sta ju prispevala poslanca SAB. "Če bo več glasov, jih boste lahko iskali v kateri drugi poslanski skupini," je dodal Pavlič in ocenil, da ima koalicija že sama več kot dovolj glasov.
Časovni potek seje DZ, ki se bo sicer začela v ponedeljek z vprašanji poslank in poslancev, je danes določil kolegij predsednika DZ. Mora pa s to točko DZ še razširiti dnevni red seje ob njegovi potrditvi na začetku seje. Po torkovem glasovanju o novem predsedniku vlade se bo zasedanje nadaljevalo še v sredo in četrtek.
Židan napovedal takojšnji odstop z mesta predsednika DZ
Dejan Židan pa je danes sporočil, da bo takoj po predvideni izvolitvi novega mandatarja odstopil z mesta predsednika DZ. To je po njegovih ocenah korektno, saj je nastala neka druga politična večina, ki mora imeti svojega predsednika DZ.
Novoimenovani predsednik vlade na podlagi zakona o vladi in poslovnika DZ predlaga imenovanje ministrov državnemu zboru najpozneje v 15 dneh po izvolitvi. Če so dogovorjeni, lahko predlog vložijo v postopek v roku nekaj dni, nato sledijo predstavitve kandidatk in kandidatov za ministre, je še dejal Židan in ocenil, da lahko novo vlado dobimo zelo hitro, v dveh tednih.
Na vprašanje, ali je presenečen nad nastajajočo koalicijo, je Židan dejal, da je nastala zato, ker je zmanjkalo poguma Levici in se je odmaknila od vlade ter ker se Marjan Šarec sam odločil, da preda štafeto Janši. "Tako da danes govoriti, da je SDS s sistematičnim ravnanjem prišel do desne vlade, ne drži. Ta nova vlada, ki bo verjetno nastala, je posledica ravnanj Levice in Marjana Šarca," je opozoril.
Sicer pa na podlagi že podpisane nove koalicijske pogodbe ocenjuje, da je to dokument, ki izhaja iz sprejetega proračuna, in bodo "očitno bodo peljali podobno politiko, kakor je bila do sedaj". Napovedal je, da bodo SD predloge, ki gredo v korist ljudi, podpirali. Ko pa se bo skušalo delati delitve, razslojevanje, bogatiti bogatejše in v slabši položaj dajati revnejše, bodo nasprotovali. "Torej kot opozicija bomo korektna opozicija, pričakovali pa bomo, da bo Slovenija še naprej v družbi naprednih, solidarno usmerjenih držav," je povedal.
Mesto novega predsednika ali predsednice DZ po predvidenem kadrovskem razrezu nove koalicije SDS, SMC, NSi in DeSUS pripada SMC. V zadnjih dneh so se pojavljali namigi, da bi to mesto lahko zasedla poslanka SMC Janja Sluga, a je v izjavi v DZ danes zatrdila, da ni kandidatka. V stranki se o tem, kdo bo ta položaj zasedel, po njenih besedah še niso dogovorili.
Ugiba se tudi, ali bi lahko novi predsednik DZ postal nekdanji predsednik SMC Miro Cerar, sicer tudi nekdanji premier in aktualni minister za zunanje zadeve v odhodu, ki ima po poteku mandata vladi pravico do vrnitve v poslanske vrste. Cerar je sicer že pred časom v pismu predsedniku SMC Zdravku Počivalšku napovedal, da v vladi pod vodstvom Janše ne more sodelovati. Ali to pomeni, da ne želi sodelovati niti v novi koaliciji, pa se ni želel izjasniti.
Počivalšek je v četrtek pojasnil, da se bo s Cerarjem sestal konec tedna. Kdo od poslancev SMC bo predsednik DZ, še ni želel govoriti. "Sestali se bomo in sprejeli najboljše odločitve. Takšne, za katere mislimo, da bodo prinesle najboljše rezultate. To velja tudi za ministrska mesta," je napovedal.
KOMENTARJI (628)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.