
Z nekaj centimetri snega je v preteklih dneh prehodna fronta obdarila višjeležeča smučišča, zato so se nekateri smučarji danes že pognali po belih strminah. Skrb za varnost mora biti na prvem mestu, ob tem pravijo policisti, inšpektorji, upravljalci in nadzorniki smučišč, ki so se včeraj dogovorili o tesnem sodelovanju.
Kot so sporočili, je tudi letos notranje ministrstvo tisto, ki podeljuje pooblastila nadzornikom na smučiščih, prometno ministrstvo podeljuje dovoljenja za obratovanje, zdravstveno ministrstvo predpisuje izvajanje nujne pomoči na smučiščih, prometni inšpektorat nadzoruje obratovanje in delo upravljalcev, inšpektorat za notranje zadeve nadzira delo nadzornikov in vodi evidenco o nesrečah ter ukrepih smučišč, policija pa preverja smučarje in opravlja oglede nesreč v primerih hudih poškodb ali smrti.

Ker se vsako leto na slovenskih smučiščih žal še vedno zgodi več deset nesreč s hudimi posledicami, previdnost resnično ni odveč. "Za red in sožitje na smučišču smo odgovorni vsi,« pravijo policisti. Dodajajo, da smučar enostavno mora poznati tako imenovana FIS pravila, sicer ne sodi na smučišče. »Poznati moramo mednarodno veljavna vedenjska pravila in jih dosledno upoštevati. Spoštujmo tudi opozorila, odredbe in navodila nadzornikov, policistov in drugih oseb, ki skrbijo za varnost na smučišču," pravijo.
Smučanje poleg užitka prinaša tudi določeno tveganje. Velik porast števila obiskovalcev na smučiščih, novi načini in tehnike smučanja in drsenja na snegu, pa tudi novi pripomočki, dodatna oprema, slaba ozaveščenost, predrznost in neprevidnost številnih uporabnikov belih strmin so privedli do povečanja števila poškodb. "Zato prilagodimo hitrost in način smučanja svojem izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram," svetujejo. "Posebej pozorni bodimo na otroke in smučarje ali deskarje novince, smučajmo pa le na označenih in urejenih smučarskih progah. Kdor ne smuča, naj za hojo uporablja le rob smučišča. Zaščitna smučarska čelada je obvezna za otroke, mlajše od 14 let, njena uporaba pa je priporočljiva tudi za odrasle. Smučanje pod vplivom alkohola ali mamil pa je skrajno neodgovorno in nevarno za lastno življenje in življenje drugih na smučišču," še poudarjajo in dodajajo, da naj smučarji zaradi tatov pazijo na svojo smučarsko opremo.

Poznate deset FIS pravil?
1. Obzirnost
Smučar se mora obnašati tako, da ne ogroža ali poškoduje drugega.
2. Smučarsko znanje
Smučar ne sme voziti na pamet. Hitrost mora prilagoditi svojemu znanju in razmeram na smučišču.
3. Izbira smučine
Hitrejši smučar mora izbrati tako smučino, da ne ogroža smučarjev pred seboj.
4. Prehitevanje
Smučar lahko prehiteva v taki razdalji, da ima prehitevani dovolj prostora za smučanje.
5. Nadaljevanje smučanja
Preden smučar odsmuča po progi, mora pogledati navzdol in navzgor, ali je varno zanj in za druge.

6. Ustavljanje
Smučar se ne sme ustavljati na zahtevnejših delih smučišča, razen v sili, vendar naj se čim prej umakne.
7. Vzpenjanje - sestopanje
Smučar sme za vzpenjanje ali sestopanje uporabiti le rob smučišča.
8. Upoštevanje označb
Smučar se mora naučiti in spoštovati signalne in prometne oznake na smučišču.
9. Pomoč pri nesreči
Pri nesreči mora smučar po svojih močeh pomagati ponesrečencu.
10. Dolžnost legitimiranja
Smučar se mora kot udeleženec ali priča pri nesreči pustiti legitimirati.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.