Inšpektor na ministrstvu za promet Zlatko Bahovec je po porušenju pohorske vzpenjače v nedeljo opravil izredni inšpekcijski nadzor. Po pregledu dokumentacije upravljavca žičnice ni ugotovil večjih nepravilnosti pri vzdrževanju žičnice. Skoraj gotovo pa gre za to, da je zaradi korozije prišlo do porušitve veznih elementov med vezno podporo in temelji, je ocenil.
Kot je še povedal, je bil steber prebarvan, zato se brez dodatnih pregledov ne bi dalo ugotoviti, da rjavi. Na kraj nesreče pa so prišli tudi predstavniki Zavoda za gradbeništvo, ki je pooblaščeno podjetje za popravila na žičnici. "Vzpenjača je bila sicer nazadnje prebarvana pred petimi ali šestimi leti in navzven res ni bilo videti, da je kaj narobe ali da rjavi," je še povedal Bahovec.
Postopek vodijo tudi kriminalisti
Na kraju so bili tudi kriminalisti, ki še zbirajo informacije. Po mnenju Baloha je šlo v tem primeru skoraj zagotovo za neustrezno varovanje, zato bo policija verjetno sprožila postopek. Inšpektorat zato zaenkrat postopka ne bo pričel, lahko pa se bo vključil kasneje, v kolikor policija ne bi reagirala.
Poostren nadzor v bodoče
V bodoče bi bilo treba pogledati tudi, kako oskrbovalci dejansko izvajajo preglede, ne pa samo preveriti, kako je to zapisano na papirju, še meni Bahovec. Več o tem pa bodo povedali na zavodu za gradbeništvo po opravljenem pregledu.
Pohorska vzpenjača je sicer ena najstarejših žičnic v Sloveniji. Čeprav je stara okoli 52 let, je bila do sedaj dobro vzdrževana. Rjavenje pod barvo pa so očitno spregledali, še dodaja Bahovec.
Policija vzroke in morebitno odgovornost za podrtje stebra še raziskuje
Iz policijske uprave Maribor pa so sporočili tudi točen potek nedeljskih dogodkov. Okoli 10.30 se je podrl osmi steber pohorske vzpenjače, zaradi česar so tri gondolske kabine padle v globino. Gondola, ki se je nahajala v bližini osmega stebra in v kateri sta bila 16-letni fant iz okolice Raven na Koroškem in 17-letni fant iz okolice Črne na Koroškem, je padla približno 35 metrov v globino. Za tem je vlečna naprava vlekla gondolo še okrog 70 metrov. Med vleko je gondola udarila v betonsko in kovinsko konstrukcijo, zaradi česar je izpadla tudi šipa. Po tem se je ustavila. Fanta, ki sta bila v njej, sta bila lažje telesno poškodovana, odpeljali pa so ju v UKC Maribor.
Ko je prišlo do podrtja stebra, sta strojnika v zgornji postaji pohorske vzpenjače slišala nenavadno obremenitev in delovanje motorja, zato sta vzpenjačo ustavila s pritiskom na tipko za zaustavitev v sili, še pravijo na policiji. Po tem je nemudoma stekla reševalna akcija, v kateri je sodelovalo 14 delavcev gorske reševalne službe, 9 gasilcev prostovoljnega gasilskega društva Radvanje in več delavcev pohorske vzpenjače. Reševalci so iz petih gondol rešili 12 oseb. Vse so prepeljali v dolino, kjer jih je pregledal zdravnik in jim je bila nudena oskrba. Nihče ni bil poškodovan ali imel kakšnih drugih zdravstvenih težav.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.