Prebivalci Šaleške doline bodo morali za ogrevanje plačevati precej več kot do zdaj. Velenjska komunala jih je namreč včeraj obvestila, da je Agencija za energijo sprejela sklep, s katerim je Termoelektrarni Šoštanj potrdila povišano ceno toplotne energije za namene daljinskega ogrevanja Šaleške doline. To pa pomeni, da bo nova povprečna cena od 1. maja maja znašala 17,25148 evra na MWh, kar pomeni 57-odstotno povišanje glede na obstoječo ceno, ki je znašala 11 evrov na MWh.
Prebivalci Šaleške doline so zaradi predvidene podražitve upravičeno besni, kakšna bo ta, pa še ni povsem jasno. Po okvirnih izračunih agencije na podlagi sedaj znanih podatkov bi to pomenilo približno 30-odstoten dvig cene za končnega odjemalca toplote, kljub dvigu pa bo cena oskrbe s toploto v Šaleški dolini še vedno med najnižjimi v Sloveniji, pojasnjujejo na agenciji.
Komunala: podražitev je neupravičena
Z velenjske komunale so sporočili še, da gre za neupravičen in neutemeljen dvig cene toplotne energije, zato bodo lokalne skupnosti takoj zahtevale dodatna pogajanja za znižanje cene z vodstvom Holdinga slovenskih elektrarn. "Cena toplotne energije mora vključevati tudi odškodnino zaradi negativnih vplivov na okolje, kar je bilo predlagano in obljubljeno s strani prejšnjega vodstva Holdinga slovenskih elektrarn," navajajo v sporočilu za javnost in dodajajo, "lokalne skupnosti so podprle izgradnjo Bloka 6 s ciljem zmanjšanja stopnje onesnaženosti okolja, izboljšanja kakovosti in energetske učinkovitosti, saj je za enako količino proizvedene energije porabljeno približno za 30 odstotkov manj premoga. Posledično to pomeni, da je bilo pričakovano znižanje stroškov za proizvodnjo toplotne energije in s tem nižjo ceno za uporabnike komunalnih storitev."
Prav tako so na velenjski komunali izrazili dvom o pravilnosti podatkov, ki jih je Agencija za energijo uporabila kot stroške za oblikovanje cene toplotne energije. Na komunali še opozarjajo, da potrjena cena toplotne energije ni dokončna. Ta bi se namreč v primeru, da bo Termoelektrarna Šoštanj za zagotavljanje oskrbe uporabila plinske turbine, lahko še povišala.
Agencija zavrača očitke glede pravilnosti podatkov
Agencija za energijo skladno s pristojnostmi po energetskem zakonu regulira ceno toplote za daljinsko ogrevanje distributerjev toplote, ki izvajajo gospodarsko javno službo, in ceno toplote, ki jo regulirani proizvajalec toplote zaračunava distributerjem toplote. Ker družba TEŠ izpolnjuje kriterije za reguliranega proizvajalca toplote, je cena toplote, ki jo zaračunava distributerju toplote, to je družbi Komunalno podjetje Velenje, regulirana.
Na agenciji še pojasnjujejo, da je TEŠ agenciji že v letu 2015 posredoval zahtevo za izdajo soglasja k izhodiščni ceni toplote, ki jo je agencija po končanem ugotovitvenem postopku zavrnila. Posledično so vse do sedaj ostale v veljavi nespremenjene cene toplote. TEŠ je nato v drugi polovici leta 2016 ponovno posredoval zahtevo za izdajo soglasja k izhodiščni ceni toplote, v kateri so odpravili nepravilnosti, ki so bile razlog za zavrnitev soglasja k izhodiščni ceni toplote iz leta 2015. "Načrtovani upravičeni stroški v zahtevi, ki jih je presojala agencija, temeljijo na poslovnem načrtu družbe, ki ga je potrdil lastnik, in upoštevajo sodila za razporejanje stroškov po posameznih dejavnosti družbe, ki jih je revidiral pooblaščeni revizor. Agencija je torej izdala soglasje k predlagani ceni na podlagi uradnih in s strani pooblaščenih revizorjev revidiranih podatkov, zato Agencija za energijo ni imela nobenega razloga za dvom v njihovo pravilnost," še pojasnjujejo.
Na agenciji še dodajajo, da je določanje cen toplote po novem zakonu bolj pregledno in temelji na istih izhodiščih za celotno območje Slovenije oziroma za vse odjemalce. Dodajajo analizo cen toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja v preteklih letih, ki kaže, da je bila cena toplote Komunalnega podjetja Velenje v letu 2015 oziroma pred prehodom na nov način določanja cene najnižja v Sloveniji oziroma je znašala le 43 odstotkov povprečne cene oskrbe s toploto v Sloveniji.
Zgrešeno investicijo v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj bodo morali zdaj posredno plačati tudi prebivalci Šaleške doline z dražjim daljinskim ogrevanjem. Ironično je, da je pred leti, ko se je začela gradnja šestega bloka, lokalna skupnost z nekdanjim županom Velenja Srečkom Mehom na čelu podpirala gradnjo Teš 6, sindikati pa so vsakič, ko je kazalo, da bi se projekt lahko ustavil, grozili s socialnim uporom.
Občina Velenje: Podražitev ni posledica gradnje šestega bloka
Za pojasnila smo prosili tudi Mestno občino Velenje, kjer so dejali, da žal lokalne skupnosti na podražitev nimajo vpliva. "Vseeno pa ne gre zanemariti dejstva, da smo v izogib dogodkom, ki so se v preteklosti že dogajali – to je ustavitev dobave toplotne energije s strani TEŠ za končne uporabnike, sedaj uspeli doseči nemoteno oskrbo Šaleške doline s toplotno oskrbo, kar pomeni, da do samovoljnih prekinitev s strani TEŠ ne bi smelo več prihajati," navajajo na občini, kjer poudarjajo, da se z dvigom cen nikakor ne strinjajo. "Z vodstvom HSE bomo zahtevali dodatna pogajanja za znižanje cene odkupa toplotne energije, saj menimo da je Šaleška dolina za nemoteno oskrbo Slovenije z električno energijo že preveč žrtvovala," navajajo na občini.
Na očitke, da so lokalni veljaki v preteklosti zagovarjali ta prenapihnjen projekt, zdaj pa posledice čutijo njihovi prebivalci, pa na občini odgovarjajo: "V Šaleški dolini še vedno trdimo, da Slovenija ta blok potrebuje. Dvig cene toplotne energije ni povezan z obratovanjem bloka Teš 6, saj ima le-ta boljši izkoristek. Prav tako bo v prihodnje, kot kaže deloval tudi blok 5."
Lokalna skupnost zgrožena
Na spletni strani Velenje.com se je po objavi načrtovane podražitve že razvila živahna diskusija. Tako je eden od uporabnikov zapisal: "Kje so zdaj delovna mesta, priložnosti za mlade, svetla prihodnost, predvsem pa cenejša energija in ogrevanje?", kar so obljubljali zagovorniki projekta. Prav tako opozarja, da so vsi, ki se niso strinjali s šestim blokom, bili označeni za sovražnike napredka premogovnika in celotne Šaleške doline. Spet drugi opozarja, da je čas, da gredo prebivalci na ulice. "Dovolj je izkoriščanja in plačevanja tujih grehov in lopovščin."
KOMENTARJI (351)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.