
Krajani Dragonje in okoliških vasi so danes protestirali proti gradnji kamionskega terminala na območju mejnega prehoda. Delom nasprotujejo, ker jih ta pri vsakdanjih opravilih že zdaj močno ovirajo, saj zaradi njih na cestah nastajajo dolge kolone vozil.
Krajani so se zbrali ob državni cesti na križišču pri avtobusni postaji v Dragonji. Domačini zahtevajo spremembe glede spornega parkirišča in gradnjo obvoznice, v primeru neizpolnitve njihovih zahtev pa so zagrozili tudi cestno zaporo s traktorji.

Minister za javno upravo Gregor Virant in državni sekretar Roman Rep sta se nekaj ur pred napovedanim shodom udeležila sestanka o gradnji mednarodnega prehoda Dragonja, ki ga je sklicala piranska županja Vojka Štular. Ministrstvo za javno upravo skupaj z ministrstvom za okolje in prostor sta namreč izvajalca Odloka o programu priprave lokacijskega načrta za mednarodni mejni prehod Dragonja.
Predstavniki ministrstev in občine Piran so krajanom zagotovili, da bodo državni lokacijski načrt za mednarodni mejni prehod Dragonja dopolnili in v njem upoštevali tudi zahteve krajanov glede gradnje obvozne ceste. Predstavniki države so tako obljubili, da bodo pričeli z delom na obvozni cesti in uredili odkupe kmetijskih zemljišč. "Zelo pomembno je, da smo uspeli združiti državni interes in interes lokalnega prebivalstva," je po sestanku povedal minister Virant.
Predstavnica krajanov Dragonje Ingrid Mahnič je povedala, da ni pričakovala tako pozitivnega dogovora, in dodala, da še naprej pričakuje tako podporo piranske občine kot tudi države, da omenjeni dogovor ne bi ostal samo pri obljubah.

V primeru neuspeha pogajanj so krajani Dragonje zagrozili s protestom, ker naj bi terminal začeli graditi na nekaterih zemljiščih, ki so v lasti krajanov in za katere še ni bil končan postopek razlastitve. Prav tako so želeli opozoriti na preveliko prometno obremenitev, ki bi jo takšen terminal prinesel, ter zahtevali gradnjo obvozne ceste do mejnega prehoda.
Prebivalci krajevnih skupnosti Sečovlje, Sv. Peter, Nova vas, Padna in še posebej Dragonja so že pred dobrim letom zavrnili obsežna, milijardo in pol tolarjev vredna dela za širitev omenjenega mejnega prehoda, ki naj bi bila nujna zaradi izpolnjevanja schengenskih standardov.
Slovenija bo večino denarja za povečanje prehoda dobila od Evropske unije, vendar pa mora, če želi izpolniti svoje obveznosti in dobiti denar, z deli začeti že letos.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.