Slovenija

Zgolj tehnične ovire

Ljubljana/Zagreb, 20. 03. 2007 14.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za Slovence v postopku pridobivanja nepremičnin na Hrvaškem "ni nobene politične ovire", trdi hrvaška ministrica.

Za Slovence v postopku pridobivanja nepremičnin na Hrvaškem "ni nobene politične ovire", temveč je treba rešiti le nekatera "tehnična vprašanja" glede uveljavljanja načela vzajemnosti, je danes v Bruslju zatrdila hrvaška ministrica Ana Lovrin.

Premier Janez Janša je danes ponovil, da se Slovenija ne boji arbitraže, da pa bi morali po njegovem mnenju s Hrvaško odprta vprašanja z nekaj dobre volje še enkrat poskusiti rešiti dvostransko. A to po njegovem mnenju ne bo mogoče pred predsedovanjem Slovenije EU v prvi polovici leta 2008.

Če Slovenija lani poleti ne bi sprejela zakona, ki predvideva reševanje zahtevkov "primer po primeru", ne pa "država z državo", kot velja na Hrvaškem, potem bi bilo to lažje rešljivo, je pojasnila Lovrinova na vprašanje slovenskega poslanca v Evropskem parlamentu Jelka Kacina, ali torej lahko jutri kupi nepremičnino na Hrvaškem. "Niti slučajno ne gre za diskriminacijo," je zatrdila Lovrinova pred odborom Evropskega parlamenta za zunanje zadeve in poudarila, da je sprejetje slovenskega zakona za Hrvaško pač "nova situacija", ki zahteva "dodatna tolmačenja".

Kacin: Očitna stiska hrvaške strani

Evropski poslanec Jelko Kacin (LDS): Ena resnica za bralce Vjesnika, druga za evropske parlamentarce
Evropski poslanec Jelko Kacin (LDS): Ena resnica za bralce Vjesnika, druga za evropske parlamentarce FOTO: POP TV

Na Hrvaškem trenutno obravnavajo "približno 800 zahtevkov slovenskih državljanov za nakup nepremičnin", je povedala, ni pa pojasnila, koliko slovenskih zahtevkov na Hrvaškem je že bilo rešenih.

Takšni odgovori kažejo na "očitno stisko hrvaške strani, ki se, ko je soočena s konkretnim vprašanjem, težko znajde in nima konkretnih, predvsem pa ne prepričljivih odgovorov", je o tem menil Kacin. Pridružitev EU bo brez jasnih odgovorov za katero koli "hrvaško garnituro" težko dosegljiv cilj, je opozoril slovenski poslanec in dodal, da je "govoriti v Evropskem parlamentu nekaj drugega kot odgovoriti Vjesniku".

Sanader obljubil pomoč

Hrvaški premier Ivo Sanader je napovedal implementacijo zakona o nepremičninah
Hrvaški premier Ivo Sanader je napovedal implementacijo zakona o nepremičninah FOTO: Reuters

Hrvaški premier Ivo Sanader je zagotovil, da bodo pristojne hrvaške inštitucije v nekaj dneh slovenskim državljanom omogočile nakup nepremičnin na Hrvaškem, je povedal slovenski poslanec v Evropskem parlamentu Borut Pahor (PES), ki se kot podpredsednik parlamentarnega odbora EU-Hrvaška udeležuje dvodnevnega srečanja odbora v Zagrebu. Po Pahorjevih besedah je Sanader na sestanku s člani odbora nedvomno potrdil, da bo Hrvaška storila vse, da bo čim prej implementirala zakon o nepremičninah.

"To se mi zdi pomemben korak h krepitvi zaupanja med državama in potrditvi hrvaške kredibilnosti v pogajanjih s Slovenijo," je dejal Pahor, ki je bil zadovoljen s potekom sestanka odbora s Sanaderjem. Pahor je posebej poudaril, da so Sanaderjevo izjavo slišali tudi predstavniki Evropskega parlamenta.

"Kar se tiče vprašanja meje, ni bilo nič novega v stališčih Hrvaške," je dodal Pahor, potem ko so se člani odbora srečali tudi s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesičem. Kot je znano, se hrvaška stran zavzema za mednarodno arbitražo o meji, kar je obema državama priporočil tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda v novem dopolnilu k poročilu o napredku Hrvaške na poti v EU. Poročilo bo Evropski parlament sicer obravnaval na seji konec aprila.

Swoboda: Nepremičnine bodo v poročilu

Poročilo o napredku Hrvaške na poti v EU bo zagotovo vključevalo poziv Sloveniji in Hrvaški k arbitraži kot možnosti za rešitev odprtih vprašanj meje v primeru neuspešnih dvostranskih pogovorov, pa tudi poziv Hrvaški k nediskriminaciji pri prodaji nepremičnin tujcem, je danes v Bruslju zatrdil avtor poročila Hannes Swoboda. "Nisem zadovoljen z izjavami hrvaške ministrice" o reševanju vprašanja nepremičnin, saj "ni jasno dejala, da ne bo nikakršne diskriminacije", je povedal.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dani.ca@email.si
22. 03. 2007 18.23
Na programu TV Zagreb sem slišala, kako se Hrvatje jezijo, ker je "Ljepa naša" že zelo razprodana.Pokupili so jo Avstrijci, Madžara, Poljaki, Italijani, vmes ni bilo Slovencev.Izgleda, da imamo veliko starih zadev za vpisati v zemliško knjigo. Kupci so torej lahko vsi drugi! Smo pa res prijateljska država!!!
nemejugat
21. 03. 2007 16.44
največji problem je v ljudeh in prdvsem v njihovih glavah.
rosomoh@email.si
21. 03. 2007 09.15
Problem je v tem,da imajo nekateri pri nas (preveč) radi Hrvate.
nemejugat
21. 03. 2007 08.27
Vsaka država ima svoj strateški interes in nacoinalni plan, tako tudi omenjeni dve iz česar je nekako recipročnost razumljiva. Seveda ta ne more veljati samo za nekatere, sicer pa krožijo govorice kako nas Hrvati ne marajo. Torej v čem je potem problem???
aljosssa@email.si
20. 03. 2007 22.37
no... zdej nas povprečneže obremenjujejo, ko naši bogataši ne morejo v miru kupovati nepremičnin... no miljarderji, pa pejte drugam kupovat..