Šest ministrstev, šest podpisov, cilj pa le eden: preprečitev oz. vsaj zmanjšanje nasilja in sovražnega govora na spletu. Na šolah namreč po besedah ravnatelja osnovne šole Kašelj Jerneja Šoštarja ob sicer nekolikšnem upadu fizičnega nasilja zaznavajo izjemen porast spletnega nasilja, pri naslavljanju slednjega pa se počutijo nemočne.
"Sistem je namreč takšen, da težko posegamo po digitalnih napravah, običajno pa se tovrstno nasilje tudi ne dogaja v času pouka, zato takrat tudi nima tolikšne pristojnosti, čeprav se posledice tovrstnega nasilja kasneje čutijo tudi v šolskem okolju," je poudaril. Prav zato ker spletno medvrstniško nasilje sega na več področij, se je pri pripravi ukrepov angažiralo več različnih sektorjev, ki so sedaj naredili celo "zgodovinski korak" na področju reševanja te problematike.
'Rešitev ni v odklopu od spleta'
V prestolnici je šest ministrstev (ministrstvo na digitalno preobrazbo, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ministrstvo za šolstvo, ministrstvo za notranje zadeve, ministrstvo za zdravje in ministrstvo za pravosodje) podpisalo skupen memorandum. Kot je povedala ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh, se s podpisom sporazuma zavezujejo, da bodo začeli iskati sistemske rešitve za reševanje spletnega nasilja in sovražnega govora med mladimi.
Poudarila je, da je dostop do interneta ena univerzalnih storitev v Sloveniji, ki pa predstavlja tudi določena varnostna tveganja. "Rešitev ni v tem, da se od spleta preprosto odklopimo. Vedno bolj smo digitalni in vedno bolj prisotni v tem okolju, ne želimo pristopati s paniko, temveč ozavestiti nevarnosti in pripraviti ukrepe," je poudarila. Verjame, da bodo z ministrstvi in ostalimi sodelujočimi organizacijami uspeli pripraviti rešitve, s katerimi bodo spletno okolje naredili varnejše.
Ministrstva pa so se s podpisom sporazuma zavezala tudi, da bodo sodelovala pri kampanji, ki jo bo v prihodnjih treh letih pripravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo. "Memorandum ni le nek papir, temveč je tudi zaveza ostalih kolegov, da bomo k reševanju te problematike pristopali bolj aktivno in sistemsko," je dodala ministrica Stojmenova Duh.
V sodelovanju s strokovnjaki bodo na ministrstvu za digitalno preobrazbo vsako leto pripravili gradiva za ozaveščanje mladih, zaposlenih v izobraževalnih ustanovah, in tudi širše javnosti o pomenu in načinih boja proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu. Notranje ministrstvo in Policija pa bosta preučila tudi možnosti dodatnih obiskov policistov na šolah, kjer bodo mlade ozaveščali o problematiki na področju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu.
Konkretne zaveze:
1. Ministrstvo za digitalno preobrazbo: V sodelovanju s strokovnjaki bodo vsaj naslednja tri leta vsako pomlad pripravili gradiva za ozaveščanje učencev, dijakov, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju o pomenu in načinih boja proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu.
2. Ministrstvo za notranje zadeve (Policija): Preučili bodo možnosti organizacije dodatnih obiskov policistov po osnovnih šolah ter ozaveščanje šolarjev o problematiki na področju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu.
3. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje: Preučili bodo možnosti organizacije dodatnih izobraževanj učiteljev in strokovnih sodelavcev za učinkovito sistematično prepoznavanje, preprečevanje in ukrepanje na področju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu.
4. Ministrstvo za pravosodje: Preučili bodo zakonodajni okvir glede kaznivih dejanj, povezanih z medvrstniškim nasiljem na spletu.
5. Ministrstvo za zdravje: Preučili bodo možnosti dodatnih ukrepov, povezanih s skrbjo za duševno zdravje mladostnikov, ki so žrtve medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu.
Mesec: Objavljene vsebine so neizbrisne
Kot je poudaril minister za socialne zadeve Luka Mesec, pa so s podpisom zagotovili tudi, da so se o nasilju na spletu pogovarjajo tudi na najvišji možni ravni. "Preplah z nasiljem na šolah nam kaže prav to, kako velik družbeni problem je to. To je primer, iz katerega se lahko učimo, kako naj ne postopamo," je aktualiziral ter poudaril, da v primeru pojava nasilja slednjega ne smemo širiti. "Ob tem komentarju smo nasilje razširili povsod, v vsak kotiček naše države, v vsako učilnico, v vsako otroško sobo," je dejal.
Ob tem pa je osvetlil tudi, kako vseprisotno je v resnici spletno okolje. "Nekoč si se pred spletnim nasiljem lahko umaknil, danes pa s tehnologijo pred tovrstnimi nasilnimi vsebinami v resnici nimaš več zatočišča. Objavljene vsebine so neizbrisne," je dejal.
Državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle se strinja s Stojmenovo Duh, da splet omogoča hitro in obsežno pridobivanje informacij. "Po drugi pa predstavljajo številne pasti, na katere mladi običajno niso pozorni." Prav zato pa da je naloga odraslih, da otroke ozavestijo o vseh nevarnostih, ki nanje prežijo na spletu.
Minister za šolstvo Darjo Felda je ob tem poudaril vlogo izobraževalnih ustanov pri preprečevanju nasilja, tako spletnega kot drugega. Ob tem pa je puščico usmeril tudi v starše. "Želimo si, da bi bila komunikacija med starši in otroci iskrena in pristna. Iskrena pa mora biti seveda tudi komunikacija med učitelji in učenci," je dejal ter dodal, da žal danes vse več komunikacije poteka prek spleta in ne iz oči v oči.
Medtem ko bodo na ministrstvu za izobraževanje preučili možnosti dodatnega izobraževanja učiteljev in ostalih strokovnih sodelavcev na področju prepoznavanja nasilja in njegovega preprečevanja, pa se na ministrstvu za pravosodje zavezujejo, da bodo preučili zakonodajni okvir glede kaznivih dejanj, povezanih z medvrstniškim nasiljem na spletu. "Če bomo ugotovili, da je kazenski zakonik potreben dopolnitev ali sprememb, bomo v sodelovanju s stroko pripravili tudi spremembe," je povedala državna sekretarka na ministrstvu Andreja Kokalj.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.