Konec lanskega septembra je kolektiv ortopedskega oddelka SB Šempeter v odprtem pismu za javnost spregovoril o nameri vodstva bolnišnice glede zaprtja ortopedskega oddelka za potrebe umestitve covidnega oddelka. Takrat so namreč morali narediti načrt za povečanje števila operativnih posegov do konca leta, kar so tudi naredili.
So pa takrat zaposleni opozorili, da bodo z zaprtjem oddelka primorani načrtovano dejavnost ustaviti. "Prišlo bo do zastoja, ki ga bo praktično nemogoče odpraviti; to smo videli v času od 13. 3. do 15. 5. 2020, ko je bil oddelek zaprt in nam je odpadlo 41 operativnih dni," so takrat zapisali in dodali, da vseeno upajo, da se bodo z vodstvom bolnišnice lahko dogovorili, da zaprtja oddelka vseeno ne bo. Če pa bi se to kljub vsemu zgodilo, se bodo vsi zaposleni na oddelku zbrali in se javno opravičili vsem svojim pacientom, saj operacij, na katere čakajo že mesece, ne bodo mogli opraviti.
In kot vse kaže, se je to tudi zgodilo. Danes je predstojnik oddelka Danijel Bešič Loredan v imenu zaposlenih poslal javno opravičilo vsem pacientom. Kot je zapisal, so od 15. oktobra lani brez oddelka, ki je njihovo osnovno orodje za opravljanje rutinskih operacij. V tem času so oddelek vsaj trikrat preselili, v nekaj tedenskih ponovitvah pa so izvajanje svoje rutinske dejavnosti v celoti ustavili. V tem času je odpadlo vsaj 350 operativnih posegov.
"Trenutno smo kot oddelek umeščeni v del poletaže 7a v novi stavbi, kjer imamo odrejeno število postelj v povsem neustreznih prostorih in si oddelek delimo z drugimi vejami kirurgije, ki na račun kadra ortopedije sploh lahko opravljajo svojo dejavnost. Ob takih pogojih izvajamo samo nujne in prednostne posege, trikrat tedensko – skupno lahko varno in strokovno opravimo od šest do osem operacij tedensko, kar predstavlja manj kot polovico naše rutinske operativne dejavnosti. Rednega rutinskega programa ne izvajamo, posledično so se čakalne dobe podvojile," je pojasnil. Dodal je, da se na omenjeni lokaciji pogoji dela v vročini tako spremenijo, da bodo od 28. junija primorani opravljati samo še nujne operacije.
"Vodstvo bolnišnice smo večkrat opozorili na trenutno situacijo, o potrebi, da se čim prej vrnemo na matični oddelek, ki je naše osnovno orodje za izvajanje našega normalnega dela. Celotna ekipa ortopedskega oddelka je ostala enotna, želimo delati; kot predstojnik sem pripravil program dela od 28. 6. do 31. 8. 2021, nato tudi naprej od 1. 9. do 31. 12. 2021, ko sem predvidel operacije petkrat tedensko ob dodatnih dveh operativnih dnevih v ponedeljek popoldan in v soboto dopoldan – skupno lahko, ob normalnem delu, do konca leta opravimo več kot 400 operacij. V kolikor se ne vrnemo na urejen matični oddelek, kot smo ga 15. 10. 2020 predali, bo večina teh operacij odpadla; stanje je še bolj alarmantno – v tem trenutku smo na robu ukinitve ortopedske dejavnosti v bolnišnici," pravi Bešič Loredan.
Na operacijo vstavitve umetnega kolka v šempetrski bolnišnici sicer trenutno čaka 150 ljudi, na vrhu seznama pa so pacienti vpisani februarja lani. Na artroskopijo kolena čaka 75 pacientov, na operacijo vstavitve umetnega kolena 220 pacientov, na operacijo korekcije deformacije stopala pa 140 pacientov. "Po planu operacij, ki sem ga pripravil, bomo lahko od 28. 6. 2021 do 31. 12. 2021 opravili 116 operacij vstavitve umetnega kolka, 144 operacij vstavitve umetnega kolena, 90 artroskopij kolena in 60 operacij na stopalu. Pogoj sta delo na našem matičnem oddelku do konca leta in maksimalni angažma celotne ekipe ortopedskega oddelka ob podpori vodstva bolnišnice," dodaja Bešič Loredan.
Ob tem se vsem pacientom v imenu ekipe ortopedskega oddelka opravičuje, da nedopustno dolgo čakajo na operativni poseg. "Kljub našemu trudu in vsem prizadevanjem smo lahko operirali samo nujne in prednostne operacije in še to v zelo mejnih pogojih dela, ki nam jih je določilo in odredilo vodstvo zavoda."
In medtem ko primerljive bolnišnice že izvajajo rutinske operacije na področju ortopedije, nekatere celo dodatne oziroma posebne programe enkrat tedensko, v šempetrskem oddelku še vedno ne vedo, kaj bo z njihovo dejavnostjo. "Komunikacija z vodstvom zavoda je slaba; lahko bi celo zapisal, da vodstvo zavoda želi namerno ukiniti po statutu bolnišnice definirano in določeno samostojno dejavnost," še dodaja.
Bolnišnica očitke zavrača
Iz bolnišnice so sporočili, da so skladno s strategijo obvladovanja epidemije covida-19 morali zagotoviti zadostno število posteljnih kapacitet za zdravljenje pacientov z boleznijo covid-19 glede na regijske potrebe. Odločili so se, da bodo to organizirali na oddelku ortopedije, ki so jo začasno umestili v glavno bolnišnično zgradbo, "kjer so jim bili omogočeni enaki delovni pogoji, kot jih imajo druge operativne dejavnosti v bolnišnici".
"V času epidemije je bilo treba reorganizirati bolnišnično dejavnost tudi na način s prerazporejanjem zdravstvenega kadra vseh služb in oddelkov. Posledično se je zmanjšala izvedba rednega operativnega programa in specialistične ambulantne dejavnosti v vseh strokah. Oddelek za ortopedijo je v letu 2020 opravil približno 70 odstotkov načrtovanega operativnega programa in v celoti program ambulantne dejavnosti."
Z včerajšnjim dnem pa so covidni oddelek zaprli in zadnja dva pacienta premestili na nadaljevanje zdravljenja na Univerzitetno kliniko Golnik, so sporočili. "S tem so se vzpostavile razmere za vrnitev oddelka za ortopedijo na matično lokacijo." Zato "vodstvo bolnišnice ostro zavrača očitke predstojnika Oddelka za ortopedijo o nameravanem zapiranju ortopedske dejavnosti v bolnišnici".
Pojasnili so, da je vodstvo, s ciljem zagotovitve racionalnejše organizacije morebitne covidne dejavnosti v prihodnje, pričelo z izgradnjo novega covidnega oddelka, ki bo omogočal Oddelku za ortopedijo in tudi ostalim dejavnostim, umeščenim v stari bolnišnični zgradbi, nemoteno delo. "Prav tako je vodstvo bolnišnice v času epidemije zagotovilo pogoje za izvajanje ortopedske operativne dejavnosti, res da v omejenem obsegu, vendar skladno z okoliščinami, ki jih je narekovala razglašena epidemija. Vodstvo tudi zavrača očitke o slabi komunikaciji s predstojnikom Oddelka za ortopedijo, saj je predstojnik član strokovnega sveta, ki se redno, najmanj na 14 dni, sestaja in obravnava poleg ostalih strokovnih zadev tudi aktivnosti za obvladovanje epidemije v bolnišnici."
Zavračajo tudi očitke, so zapisali, o nepravilnem izkazovanju čakalnih dob za ortopedske operacije. "Vsi čakajoči pacienti so uvrščeni v čakalno vrsto in imajo dodeljen okvirni termin za operacijo glede na stopnjo nujnosti operacije. Predstojnik Oddelka za ortopedijo triažira napotitve in sodeluje s koordinatorko e-naročanja. Čakalne dobe ortopedskih operacij so primerljive s čakalnimi dobami v ostalih regijskih bolnišnicah."
Izpostavili so še, da razumejo željo predstojnika oddelka za ortopedijo po čim prejšnji normalizaciji organizacije dela, "vendar pa je njegovo zadnje medijsko oglašanje mogoče interpretirati tudi kot popolno nepriznavanje naporov in truda, ki so ga zaposleni skupaj z vodstvom v času epidemije vložili v zdravstveno oskrbo skoraj 900 pacientov z boleznijo covid-19". "Kljub vsemu pa smo lahko ob današnjem zadnjem dnevu razglašene epidemije ponosni na to, da smo s skupnimi močmi in zavedanjem prioritet dela uspeli zaključiti to težko obdobje polno preizkušenj. Pomembno je, da bomo vsem čakajočim zagotovili čim prejšnjo zdravstveno obravnavo," so zaključili.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.