Slovenija

V BiH opozarjajo na sporne članke Karmen Erjavec o otrocih, spočetih med medvojnimi posilstvi

Ljubljana, 04. 03. 2020 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Leta 2015 je bila profesorica Karmen Erjavec osumljena potvorbe znanstvenih del. Zdaj so se glede primera oglasili v BiH. Opozarjajo, da so sporni tudi članki o izjemno občutljivi skupini otrok, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH, s katerimi naj bi s soavtorico Zalo Volčič opravili intervjuje. A organizacije, ki se ukvarjajo s to skupino otrok, ne vedo nič o tem. Kot opozarjajo, je to skoraj nemogoče. ''Način, na katerega sta raziskovalki konstruirali njihove zgodbe, pa je povzročil še dodatno stigmatizacijo teh otrok,'' poudarja Ajna Jusić iz društva Pozabljeni otroci vojne, s katero smo se pogovarjali.

Nekdanjo predstojnico Katedre za novinarstvo in redno profesorico na FDV Karmen Erjavec so v začetku leta 2015 osumili potvorbe znanstvenih del. Erjavčevo so sumili, da si je dele nekaterih strokovnih člankov enostavno izmislila, pri tem pa navajala intervjuje, ki jih dejansko ni opravila. Čeprav so takrat v javnosti odmevali predvsem primeri, ko naj bi si profesorica domnevno izmislila intervjuje z novinarji in uredniki nekaterih uredništev medijev, so se zdaj o tem razpisali mediji v BiH, saj naj bi Erjavčeva, skupaj s soavtorico Zalo Volčič, podobno naredila tudi pri člankih, v katerih sta preučevali izjemno občutljivo skupino otrok, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH.

Kot je pojasnila Movrinova, sum akademske nepoštenosti profesorici Karmen Erjavec pa ni bil ne dokazan ne ovržen, torej ji komisija ni mogla dokazati očitkov, Erjavčeva pa jih ni mogla ovreči.
Kot je pojasnila Movrinova, sum akademske nepoštenosti profesorici Karmen Erjavec pa ni bil ne dokazan ne ovržen, torej ji komisija ni mogla dokazati očitkov, Erjavčeva pa jih ni mogla ovreči. FOTO: POP TV

Založba, pod okriljem katere so bili objavljeni sporni članki, izrazila zaskrbljenost

Januarja 2020 je tako založba Sage javno objavila opozorilo oziroma izraz zaskrbljenosti (Expression of Concern) glede treh spornih raziskovalnih člankov dr. Karmen Erjavec in Zale Volčič, povezanih tudi z raziskovanjem te izjemno občutljive skupine otrok, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH.

Na FDV, kjer so z Erjavčevo ob izbruhu afere sporazumno prekinili delovno razmerje, so zapisali tudi, da ravnanje Erjavčeve obsojajo in so s sklepom senata univerze seznanili znanstvene revije, ki jih je primer zadeval.

Čeprav je Senat UL ob koncu preiskave v sklepu zapisal, da se pojavljajo tudi sumi, ali so bile raziskave korektno in dejansko izvedene, se v SAGE niso odločili za popoln umik člankov, objavljenih v reviji Discourse and Society. Kot so zapisali pri založbi Sage, pod katere okriljem so bili sporni članki objavljeni, podatki v omenjenih člankih morda niso zanesljivi. Na odgovor, zakaj člankov niso v celoti umaknili, še čakamo.

'Sum akademske nepoštenosti ni bil ne dokazan ne ovržen'

Karmen Erjavec, ki je bila v času teh raziskav zaposlena na ljubljanski fakulteti za družbene vede, je takratne obtožbe, da raziskave niso bile dejansko izvedene, zanikala, je pa priznala, da ni hranila raziskovalne dokumentacije. Ljubljanska univerza je po preiskavi leta 2017 izdala sklep: ’’Senat UL v zadevi etične presoje dela dr. Karmen Erjavec na splošno obsoja objavljanje raziskovalnih del, ki zaradi neizsledljivosti in nedostopnosti raziskovalne dokumentacije ne vzdržijo znanstvene presoje verodostojnosti. Ker je glavni namen pisanja člankov poročanje o novih znanstvenih dognanjih, so vsi članki, pri katerih ni mogoče dokazati objavljenih ugotovitev, potencialno sporni, pojavljajo pa se tudi sumi, ali so bile raziskave korektno in dejansko izvedene. Senat UL tovrstna ravnanja ocenjuje kot metodološko in etično popolnoma nesprejemljiva in s tem zadevo dokončno zaključuje.’’

Iz sklepa, ki je bil sprejet leta 2017, je razvidno, da je na splošno glavni očitek ravno neizsledljivost in nedostopnost raziskovalne dokumentacije, je sporočila predstavnica UL Polona Movrin. Kot je pojasnila Movrinova, je bil ta sklep sicer na načelni ravni, sum akademske nepoštenosti profesorici Karmen Erjavec pa ni bil ne dokazan ne ovržen, torej ji komisija ni mogla dokazati očitkov, Erjavčeva pa jih ni mogla ovreči.

Obdržala profesorski naziv, zdaj je zaposlena na Univerzi v Novem mestu

Se je pa prof. Erjavec odzvala v preteklosti, v času izbruha afere. Takrat je dejala, da obžaluje, ker ni hranila gradiva, na katerem temeljijo njeni članki, saj bi lahko tako vse navedbe ovrgla: ''V nasprotnem primeru bi lahko neosnovane, tudi zlonamerne navedbe prijaviteljev, enostavno ovrgla. Tako pa je morala več kot dve leti pred organi fakultete za družbene vede in Univerze v Ljubljani tudi s pomočjo sodelavcev in soavtorjev domnevno spornih člankov dokazovati, da ti temeljijo na dejansko izvedenih raziskavah, kar ji je tudi uspelo," so v njenem imenu takrat zapisali v odvetniški pisarni Pirc Musar & partnerji.

Karmen Erjavec je ne glede na ta sklep obdržala profesorski naziv, saj, kot je pojasnila Polona Movrin z Univerze v Ljubljani, v času etične presoje del dr. Karmen Erjavec odvzem naziva takrat ni bil mogoč, po tem pa je bila sprejeta sprememba statuta UL, ki zdaj predvideva tudi odvzem naziva. Erjavčeva je tako zdaj zaposlena na Univerzi v Novem mestu, kjer so na prošnjo za komentar glede spornega dela, v katerem glede na trditve organizacij v BiH domnevno ni opravila pogovorov z otroki, spočetimi med medvojnimi posilstvi v BiH, odgovorili: ’’Glede na to, da prof. dr. Karmen Erjavec, ko je bil članek objavljen, ni bila zaposlena na naši univerzi, ne moremo podati komentarja na to tematiko.’’ Za odziv smo se obrnili tudi na dr. Karmen Erjavec, Zalo Volčič in Univerzo Queensland, kjer je bila slednja zaposlena, a odgovorov še nismo prejeli.

'Nihče od otrok se ne počuti kot maligna rakava celica'

Po odločitvi založbe Sage, da omenjenih člankov ne umakne in izda le opozorilo bralcem člankov in ostalim raziskovalcem oziroma so izrazili ’expression of concern’, so svoje razočaranje izrazile organizacije in institucije v BiH, ki nimajo nobenih informacij o tem, da bi raziskovalki dejansko opravili intervjuje, s katero izmed deklic iz te občutljive skupine. Kot poudarjajo v Društvu Pozabljeni otroci vojne (Udruženje Zaboravljena djeca rata), so globoko razočarani nad načinom, na katerega sta raziskovalki konstruirali zgodbe deklic iz te izjemno občutljive skupine in jih akademski javnosti predstavili kot resnico, kar je povzročilo še dodatno stigmatizacijo teh otrok. ’’Nihče od otrok, spočetih v medvojnih posilstvih, ki jih poznam v BiH, nikoli ni dejal, da se počuti kot maligna rakava celica, niti se ne identificira z zlonamerno krvjo storilcev, kar sta zapisali ti dve avtorici,’’ poudarja predsednica društva Ajna Jusić, s katero smo se pogovarjali. Pogovor objavljamo v celoti.

Primer domnevne akademske nepoštenosti profesorice dr. Karmen Erjavec je Slovenijo pretresel že pred več leti, zato nas najprej zanima, zakaj ste se odzvali šele zdaj.

Društvo Pozabljeni otroci vojne se s tem primerom ukvarja že od leta 2015, ko se je društvo tudi ustanovilo. Gre za prvo in edino društvo, ki se ukvarja tudi z otroki, rojenimi materam žrtvam medvojnega posilstva. Društvo skrbno spremlja akademske preiskave, povezane s spornimi objavami Karmen Erjavec in Zale Volčič. Tudi sama sem bila vključena v korespondenco z uredniki revije Discourse and Society, ki vodijo ali so vodili preiskovalni proces, in v katerih so objavljena sporna dela na temo deklic iz BiH, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH. Društvo doslej ni javno reagiralo, ker smo čakali na zaključek vsaj ene od preiskav in odločitev urednikov Discourse & Society in založbe Sage, v katerem je objavljeno eno od spornih del Target’, ‘Cancer’ and ‘Warrior’.

Ajna Jusić: ''Nihče od otrok, spočetih v medvojnih posilstvih, ki jih poznam v BiH, nikoli ni dejal, da se počuti kot maligna rakava celica, niti se ne identificira z zlonamerno krvjo storilcev, kar pišeta ti dve avtorici.''
Ajna Jusić: ''Nihče od otrok, spočetih v medvojnih posilstvih, ki jih poznam v BiH, nikoli ni dejal, da se počuti kot maligna rakava celica, niti se ne identificira z zlonamerno krvjo storilcev, kar pišeta ti dve avtorici.'' FOTO: Forgotten Children of War Association

Izrazili ste nejevero, da sta avtorici Karmen Erjavec in Zala Volčič dejansko opravili intervjuje z zelo občutljivo skupino otrok, ki so bili spočeti v medvojnih posilstvih v BiH. Mediji pri vas pišejo o tem, da nobena izmed organizacij ali strokovnjakov, ki se ukvarja s to občutljivo skupino, o tem nima informacij. Koliko takšnih organizacij o tem nima podatka po vaših informacijah?

Avtorici Volčič in Erjavec sta navedli, da sta se pogovarjali z otroki v BiH leta 2008 in 2009 in to preko organizacij, a do leta 2015 v BiH ni bilo niti enega združenja ali organizacije, ki bi se ukvarjala z otroki, spočetimi med vojnimi posilstvi. Zato tudi nikoli nista mogli odgovoriti na vprašanje, s katerimi organizacijami sta v BiH sodelovali in niti na vprašanje, katere so bile njune kontaktne osebe na terenu. O tem nista predložili nobenih dokazov. Mi vemo, da niti vodilne ženske organizacije, ki so delale z ženskami, ki so bile žrtve vojnega posilstva, avtorici nista kontaktirali in te niso sodelovale z Erjavčevo in Volčičevo. Pomembno je izpostaviti, da če raziskujete tako občutljivo tematiko preko organizacij, združenj ali institucij v BiH, najprej potrebujete etično dovoljenje za izdelavo takšne raziskave od svoje matične ustanove, a Erjavčeva in Volčičeva ga nista imeli niti od Univerze v Ljubljani niti od Univerze Queensland, kjer je bila zaposlena Volčičeva. Poleg tega vse do preiskovalnega postopka avtorici nista vedeli, da imamo v BiH etični kodeks raziskovanja o otrocih (iz leta 2006), ki je obvezujoč tako za domače kot tuje raziskovalce.

Kako verjetno je, da nobena takšna organizacija, ne bi vedela ničesar o tako zahtevnih in občutljivih pogovorih?

To je zaradi večih razlogov nemogoče. Ti otroci so namreč še vedno precej neizpostavljeni in javnosti nevidni, oni pa trdita, da sta skupno opravili intervjuje s 30 otroki (z 19 v eni in z 11 v drugi raziskavi), v obdobju le nekaj mesecev, kar drugim raziskovalcem ni uspelo niti pred niti po Volčičevi in Erjavčevi (denimo raziskovalcem organizacij Carpenter, UNICEF, Stupinskiene, Delic), čeprav so nekateri od raziskovalcev na terenu v BiH preživeli več let.

Nadalje, vsi resni in etično ozaveščeni raziskovalci, ki so svoje raziskave delali o žrtvah vojnih zločinov in otrocih, spočetih med medvojnimi posilstvi, so pisali o tem, kako težko in skoraj nemogoče je priti do teh otrok zaradi občutljivosti te teme. Prav tako tudi strokovnjaki, ki so preko kontaktov naših mam spoznali nekaj primerov takšnih otrok, poročajo, da se ti govoru o tem izogibajo.

V preiskovalnem postopku je Volčičeva, do takrat povsem neobveščena o obstoju obvezujočega etičnega kodeksa v BiH, trdila, da za izvedbo intervjujev nista potrebovali dovoljenja mater ali roditeljev teh otrok. To je v BiH nemogoče, če namreč opravljate intervjuje z mladoletnimi otroki in to še v posebno ranljivih in občutljivih skupinah, kot je ta, celo za otroke iz sirotišnice, kot trdita, da sta. Priti do teh otrok brez posredovanja in pristanka matere, organizacije ali institucije, ki pozna mamo, je nemogoče. Priti v kontakt s to skupino otrok v sirotišnici, je nemogoče brez predhodne odobritve pristojnih inštitucij socialnih služb (Ministrstva za delo in socialno politiko, centrov za socialno delo, domov za otroke brez roditeljev). A da bi v BiH sploh lahko zaprosili za ta dovoljenja, ponavljam, morate imeti etično dovoljenje svoje matične znanstvene ustanove. A niti Karmen Erjavec niti Zala Volčič ga nista imeli. Kako sta lahko torej izvedli te dve raziskavi v BiH? In kako je mogoče, da se ne spomnita imena niti ene organizacije, inštitucije ali kontaktne osebe, ki so jima domnevno pomagale, da prideta v kontakt s toliko otroki? Če še naprej trdita, da sta izpeljali ti dve raziskavi, potem sta pravzaprav brutalno izkoristili deklice, ki so se rodile po posilstvih, kar bi bi bilo povsem neetično in tudi nezakonito. Zato se v tem primeru postavlja vprašanje verodostojnosti opisane metodologije v njunih delih.

''Kako je mogoče, da se ne spomnita imena niti ene organizacije, inštitucije ali kontaktne osebe, ki so jima domnevno pomagale, da prideta v kontakt s toliko otroki, se sprašujejo v društvu Pozabljeni otroci vojne.
''Kako je mogoče, da se ne spomnita imena niti ene organizacije, inštitucije ali kontaktne osebe, ki so jima domnevno pomagale, da prideta v kontakt s toliko otroki, se sprašujejo v društvu Pozabljeni otroci vojne. FOTO: Forgotten Children of War Association

Zakaj je to, da gre pri tem za preučevanje tako občutljive in ranljive skupine, še posebej problematično?

Imamo veliko razlogov in dokazov, da verjamemo, da avtorici spornih člankov Volčič in Erjavec nista opravili raziskav o tej skupini otrok v BiH. Globoko smo razočarani nad načinom, na katerega so konstruirale zgodbe deklic in jih akademski javnosti predstavili kot resnico, kar je povzročilo dodatno stigmatizacijo teh otrok. Nihče od otrok, spočetih v medvojnih posilstvih, ki jih poznam v BiH, nikoli ni dejal, da se počuti kot maligna rakava celica, niti se ne identificira z zlonamerno krvjo storilcev, kar pišeta ti dve avtorici. Še vedno težko verjamemo, da se je to zgodilo, istočasno smo jezni, šokirani in žalostni. Užalostila in razočarala nas je tudi odločitev založbe SAGE in urednikov revije Discourse&Society, ki so, ne glede na številne dokaze namesto da bi umaknili članek, objavili le ’expression of concern’. Po drugi strani je za nas pozitivno to, da so neresnice Erjavčeve in Volčičeve o nas, vsaj na ta način izpostavljene kritični javnosti. Iskreno upamo, da bo ta odločitev uredništva in preiskovalcev preprečila, da bi drugi raziskovalci postopali tako neetično in nedopustno. V luči konvencij ZN in resolucij, s katerimi se regulira tudi naš status in naše pravice, kar vključuje tudi kodekse za znanstvena raziskovanja na tem področju in za določene občutljive skupine, člani našega društva tesno sodelujejo z  agencijami ZN. Zagotovo se bomo potrudili, da bodo vse naše sodelavce opozorili na tako nedopustne prakse posameznih članov akademske skupnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (145)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
05. 03. 2020 19.07
-1
ČLANKI niso nič sporni ampak resnični a bosanci lažejo sami sebi,saj celo možje katerih žene so bile posiljene tega ne želijo objaviti,ker jih je sram-a resnica se ne da izbrisati z politiko.
Pikanajlonca
05. 03. 2020 12.28
+6
Še Bosanci so do grla siti teh Palamuharjev, Šalabajzarjev iz FDV ja, saj so jim prej 45. let solili pamet prodajali meglo Kardeljevo znanost, in se zabavali na njihov račun, Sedaj ni več Huso in Haso, sedaj se v Bosni norčujejo iz CERRETARJEV, ki hodijo skupaj srat na FDV ju. Dekanka maš drisko, ne scat me tiši ???
KillerMutz
05. 03. 2020 08.52
+15
Novinarski kodeks je glede tega jasen. Še posebej, kadar gre za žaljive, sporne stvari, ki lahko koga prizadanejo - če novinarka ni sposobna dokazat svoje trditve in jih podpret z dokumenti in (recimo v intervjujih) avtorizacijo sogovornikov, potem je to enako, kot da se je zlagala - pa če je stvar resnična ali ne. Mnogi (vsaj tisti, ki so toliko pošteni, da priznajo) uredniki vam bodo povedali, da novinarstva v Sloveniji že zdavnaj ni več. Je samo še senzacionalizem (rumeni tisk - po definiciji "rumenega tiska" zlagan) in komercialno pisanje po taktirki naročnikov oglasov, lastnikov časopisov. Če je imela Erjavčeva prav ali ne, ne bi smela objavljati informacij, ki niso preverjene, potrjene, avtorizirane. To bi bilo grobo kršenje novinarskega kodeksa. Iskreno upam, da se bo izkazalo, da je vse ustrezno dokumentirano - ker to bi bila za slovensko novinarstvo huda žalitev časti, še eden v vrsti mnogih žebljev v krsto slovenske časti. ...
masni
05. 03. 2020 07.38
+14
FDV ,leglo novih levakov,širitev komunističnih idej.V bistvu fakulteta ,ki proizvaja leglo gobezdačev,lenuhov.V tujini z takšno fakulteto nimaš kaj iskati.Prazno slamo lahko prodajajo samo v Sloveniji.
awontuwej
05. 03. 2020 15.15
+1
Zelo dobro poznaš FDV. Ali si mogoče bil tam? Med drugim tudi novi desnak JJ prihaja od tam....
totnhem
05. 03. 2020 07.36
+8
Zdaj je jasno od kot izvira izdajalec Karel.
Petur
04. 03. 2020 21.41
+24
kdo ji daje pravico da se vtikka za lastni interes v take stvari.otroci zivijo in jim je treba samo omogociti normalno zivljenje ,brez pametnjakovicev ki iscejo pozornost na tujih plecih
U4
04. 03. 2020 21.30
+4
kr nekaj 1
04. 03. 2020 20.37
-4
Zelo nehvaležno spoznanje in priznanje da si otrok posiljatelja srbina. Groza čeprav otrok in ženska nista kriva !! Zakaj ni nikomur v interesu začet iskat te srbine ??? Saj so večina pobegnili v Ameriko. Zakaj se ne uvede zakonsko da mora prav vsak človek na odvzem DNK ! Takoj ni imeli podatke o takih
U4
04. 03. 2020 21.31
+6
Ricketts
04. 03. 2020 20.29
+12
Stvari, ki so jih počenjali Srbi v zadnji vojni, ne bi smele biti nikoli pozabljene.
Lumpx
04. 03. 2020 20.40
+21
Pa ne sam srbskih. Drugi niso bili dost boljsi.
U4
04. 03. 2020 21.34
+14
Srbi so delali tisto kar si delali ostali. Seveda kulturni ljudje iz arabskih držav teh zločinov niso zmožni naredit. lepi, neobriti in umazani.....
Lumpx
04. 03. 2020 19.21
+18
Uh kaj vse fujtramo na nasih davkoplacevalskih plecih in z naso krvjo.
Geres
04. 03. 2020 18.48
+26
Ženska ima probleme in ne bi smela poučevat. To je jasno. Žal dvomim, da bo ostala brez službe.
dolenjka1998
04. 03. 2020 15.28
+36
heretic
04. 03. 2020 15.26
+29
Za novomeški Blažičev "faks" bo kar v redu. Gliha skup štriha...
dolenjka1998
04. 03. 2020 15.35
+13
FAUSTOS1
04. 03. 2020 14.50
-2
jA bosna enostavno z zanikanjem želijo vse pozabiti seveda je to le politika ,posameznice ,ki pa so bile žrtve pa nikoli ne bodo mogle ,kajti otroci sopčeti z posilstvom jih vsak dan spominjajo na ta trenutek in tega je veliko a se zaradi sramu in stigmamitizacije skrivajo ,celo njihovi sedajni možje jim ne dovolijo o tem govoriti, vsi želijo pozabiti a to ne gre in nebo nikoli prineslo rezultatov.
prerojeni_vzviseni_toncek
04. 03. 2020 14.42
+2
Venom.
04. 03. 2020 13.14
+38
V Bosni si prav ne dovolijo zaživeti normalno in žvečili bodo to vojno do leta 2100. Zakaj? Zato, ker je tako najlažje kontrolirati izrazito neizobraženo prebivalstvo. Sploh pa, kateremu otroku koristi zvedeti, da je rezultat posilstva? Mislim res, kaj je ideja, namen?
Melonija
04. 03. 2020 14.08
+5
Venom.
04. 03. 2020 17.52
+2
Poleg posmeha bi bilo dobro, če še dejanski razlog napišeš, da ljudje vemo s čem točno se ne strinjaš.
Uporabnik473573
04. 03. 2020 12.54
+87
Ta profesorica ne bi smela delati na nobeni fakulteti / univerzi in odvzeti bi ji mogli naziv. Naj piše znanstveno fantastiko, če si tako dobro izmišljuje.
jakec1575
04. 03. 2020 12.49
+84
psihopatska motnja z narcisoidno noto. Hlepenje po položaju, nazivu za vsako ceno.
Centenario
04. 03. 2020 12.44
+38
FDV je podaljšana roka nekdanjih apartčikov s premnogimi totalitarno usmerjenimi profesorji, celo izprijenimi (primer!!!). Bolj kot ne, je njihova drža prezir nad vsakim Slovencem, ki sedaj ne sodi v njihov krog. Malikujejo in povzdigujejo pa druge vere in narodnosti. Članek pa fantastična klofuta v levo/levo lice tistih levakov, ki so se pod zgornje (skoraj) podpisali.
jakec1575
04. 03. 2020 12.50
+14
FDV je proizvedla junake kot sta Pahor in Janša. :)
Uporabnik473573
04. 03. 2020 12.53
-12
sem bil na nekaj predavanjih tam v okviru druge fakultete. Nisem zaznal nobene ideologije ali pranja možganov ampak razgledane profesorje. Ni to tako kot SDS twitter ki širi ideologijo z vsako besedo, pač ni, sprijazni se.
zjolah
04. 03. 2020 14.51
+6
natolcevanjenapolno
04. 03. 2020 12.13
+42
Če so obtoženi posilstev muslimani je to konstrukt, če bi obtožili Srbe bi to bila sveta resnica...toliko o BiH
Pametolog
04. 03. 2020 14.30
+6
To ni konstrukt, to je statistika velikosrbske