Predstavniki italijanskega okoljskega ministrstva so v Trstu slovenskim kolegom predstavili načrt za gradnjo plinskega terminala v Tržaškem zalivu. Gre za terminal sredi zaliva, ki je še v začetni fazi postopka, medtem ko je za terminal v Žavljah italijanska ministrica za okolje Stefania Prestigiacomo že prejšnji teden dejala, da so za Italijo pogovori z našo stranjo končani.
"Največ časa na sestanku so namenili slovenskim pripombam na nameravani drugi terminal sredi morja, a smo neuradno izvedeli, da se s tistih 500 metrov od slovenskih teritorialnih voda tudi v načrtih pomika proti zahodu, povrh tega je ekološko še spornejši od Žaveljskega, ki stoji na kopnem, nad že tako degradiranim zalivčkom med Miljami in tržaškim pristaniščem. Slovenska stran si zagotovo ne želi, da bi se zgodba končala tako kot se je Žaveljskim, da torej Italijani prekinejo razpravo takrat, ko se jim zdi, da so slovensko stran dovolj informirali,“ je v oddaji 24UR povedal novinar Iztok Presl.
Če želi slovenska vlada vsaj zavreti gradnjo v Žavljah, je tako edina pot na evropsko sodišče, kjer v tem trenutku poteka vsaj 16 tovrstnih tožb proti Italiji.
'Zgodba še ni zaključena'
Na podlagi meddržavnega tehničnega srečanja, na katerem so predstavili tehnično raven stališč in načrte z Luko Koper, med Italijo in Slovenijo ne bo možno ne na eni ne na drugi strani narediti kakršnih koli zaključkov, pa je pojasnil namestnik direktorja direktorata za okolje na okoljskem ministrstvu Peter Gašperšič.
Kot je pojasnil, so se na srečanju dogovorili, da želi slovenska stran še preučiti vse vplive na Tržaški zaliv, ki bi jih imela gradnja obeh terminalov ter načrtovanega plinovoda. "Menimo, da zgodba tu še ni zaključena. Nekateri pomisleki, ki smo jih danes izpostavili na srečanju, bodo obravnavali še na strokovni ravni, tako z vidika predpostavk, metodologij, ki smo jih uporabili in podobno," je povedal Gašperšič.
Italijanska stran je po njegovih besedah zagotovila, da bodo ti vplivi v nadaljevanju obojestransko proučeni in pojasnjeni. "Italijanska stran je bila na današnjem sestanku korektna, prisluhnili so našim argumentom. Izrazili so tudi pripravljenost, da te argumente podrobneje proučijo," je poudaril.
Predstavniki meddržavne tehnične skupine so se v Trstu ponovno sestali po dveh letih. Se pa konkretno o kopenskem terminalu v Žavljah tokrat niso pogovarjali, saj, kot je pojasnil Gašperšič, italijanska stran za to ni imela mandata. "To zgodbo je treba presojati v luči skupnih učinkov vseh posegov, ki so načrtovani," je še poudaril, kdaj naj bi se skupina ponovno srečala, pa ni znal povedati.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.