
Potem ko je v sredo zaradi pritiskov javnosti Anton Žagar odstopil, ga je danes še vlada uradno razrešila z mesta v. d. generalnega direktorja direktorata za infrastrukturo na ministrstvu za infrastrukturo in prostor.
Žagar je, po poročanju medijev, v času, ko je bil še zaposlen v Darsu, podjetju ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela Lastinski priskrbel pogodbe v vrednosti skoraj milijon evrov. Žagarja so z Darsa odpustili zaradi spornih milijonskih poslov, poleg tega pa ga odškodninsko tožijo v višini tri milijone evrov. Žagar medtem Dars toži zaradi domnevno nezakonite razrešitve.
Za Viranta je zgodba končana
Z razrešitvijo se je za predsednika Državljanske liste (DL) Gregorja Viranta ta zgodba končala. Omerzel namreč prihaja iz kvote DL. "Drugega dela imamo toliko, to pa je mimo, to smo že rešili, pojasnili. S tem se ne bomo več ukvarjali," je zatrdil Virant.
Virant je medtem že v sredo zatrdil, da minister Omerzel uživa njegovo zaupanje. Minister Omerzel pa je v torek pojasnil, da je Žagarja zaposlil izključno zaradi njegovih izkušenj in strokovnosti.
Predsednica vlade Alenka Bratušek pa meni, da odgovornost glede na novo zaposlenih v resorjih prevzemajo tisti, ki te konkretne osebe predlagajo, kar velja tudi v konkretnem primeru, so glede zapleta sporočili iz Kabineta predsednice vlade. Bratuškova je še dodala, da ni pristojna za preverjanje dejanj in osebnih zadev uslužbencev, zato jih tudi ne more komentirati.
Duhovnikova: Pri poslu med Omerzelovim podjetjem in Darsom vse čisto

Da je pogodbe skladno s statutom Darsa podpisovala uprava družbe, je v sredo za medije zatrdila tudi nekdanja predsednica uprave Darsa Mateja Duhovnik, ki meni, da je bilo pri poslu med Omerzelovim podjetjem Listinski in Darsom vse čisto. Kot je Duhovnikova povedala za današnje Delo, so cestno-vremenske postaje dobavljali izvajalci posameznih cestnih odsekov, niso pa jih znali vzdrževati.
Delo je sicer dobilo podatke, ki zgodbo o Žagarjevem odhodu z Darsa in sklepanju poslov z Omerzelovim podjetjem postavljajo v drugačno luč. Viri in poznavalci razmer v Darsu, ki želijo ostati anonimni, so za časnik zagotovili, da je Žagar kot nekdanji vodja oddelka za IT deloval strokovno, profesionalno in transparentno.
Poslov podjetju Listinski pa da ni mogel zagotavljati, ker za to ni bil pristojen, niti ni sodeloval v razpisnih komisijah za posamezne projekte.
Žagarjev podpis pod pogodbo iz leta 2011, zaradi katerega Omerzelovo podjetje še vedno vzdržuje cestno-vremenske postaje na avtocestnih viaduktih, zato Delovi sogovorniki interpretirajo zgolj kot parafo in potrdilo, da je naročnik ustrezal strokovnim merilom. Tej je moral slediti še podpis članov uprave, sicer pogodba ne bi bila pravno veljavna.
Tožbi sedanje uprave Darsa proti Žagarju naj bi bili sporni
Sporni sta menda tudi tožbi, navaja Delo, ki ju je proti Žagarju vložila sedanja uprava Darsa, ki jo je postavil nadzorni svet pod vodstvom Dušana Hočevarja, člana SDS in direktorja občinske uprave v Grosupljem.
Po podatkih časnika Žagarju – skupaj s petimi drugimi uslužbenci Darsa ter z Duhovnikovo in članico uprave Gordano Bošković – očitajo nepravilnosti pri prometni signalizaciji krožišča Tomačevo in nakupu menda nepotrebne gasilne opreme v avtocestnih predorih. Tudi ta posla je sklenila prejšnja uprava Darsa.
Časnik še navaja, da je Žagarja kot vodjo oddelka IT v Darsu oktobra lani zamenjala nekdanja partnerica Janeza Janše Silva Predalič, odpoved delovnega razmerja pa mu je spisala odvetniška družba Francija Matoza, ki v več postopkih zastopa tudi predsednika SDS.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.