Slovenija

Zgodba o liberalnem in neliberalnem slonu v dnevni sobi srednje in vzhodne Evrope

Ljubljana, 01. 02. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Faris Kočan
Komentarji
22

"Upanja nedvoumno ne gre enačiti z optimizmom. Ne gre za prepričanje, da se bo nekaj na koncu dobro izšlo, temveč za prepričanje o tem, da je nekaj smiselno, ne glede na končni rezultat." (Vaclav Havel, 1990)

V zadnjih tridesetih letih so države srednje in vzhodne Evrope doživele (ne)pričakovane in temeljite notranjepolitične in zunanjepolitične spremembe. Pretežno male države so po koncu hladne vojne in blokovske delitve stremele k politični in ekonomski tranziciji s ciljem doseganja odprtih družb, njihova zunanjepolitična usmeritev pa je bila, v skladu z novimi razmerami v mednarodnem okolju, članstvo v Evropski uniji (EU).

Tovrstno razumevanje spremenjenih okoliščin in želje mladih neodvisnih držav gre z roko v roki s teorijo liberalizma v mednarodnih odnosih, ki predvideva sodelovanje (in odvisnost) malih in odprtih ekonomij od mednarodnega in regionalnega reda, ki jih sili v t. i. multilateralizem. Slednji jih namreč, ob predpostavki stabilnosti, napeljuje k političnemu in gospodarskemu sodelovanju. O tem je pisal tudi Guardiancich (2016) in poudaril, da so se sicer države srednje in vzhodne Evrope pred članstvom v EU kljub liberalni demokraciji soočale z valom protestov, a so bile "vsaj zaščitene od EU pred povratkom v avtoritarizem". To zaščito lahko opredelimo kot liberalnega slona v dnevni sobi srednje in vzhodne Evrope – izziv, novost in znak za optimizem v vsej njegovi smiselnosti.

 

Brexit, splošna

Če gledamo za nazaj, lahko z gotovostjo trdimo, da so države srednje in vzhodne Evrope dajale nov zagon procesu evropske integracije, saj je šlo, kot se raziskovalci radi šalimo, tudi na primeru Slovenije za "pridne učence". Države so namreč med procesom pridruževanja EU druga za drugo uvajale pomembne politične in družbenoekonomske reforme, pri tem pa sta se stopnja in način ponotranjanja evropskih vrednot in norm razlikovala.

A težave so se začele že dobro leto dni pred njihovim uradnim članstvom v EU, ko so se države srednje in vzhodne Evrope v primeru iraške krize odločile za podporo intervencionistični politiki ZDA, pri čemer so se postavile na stran ZDA kot vodje (ne)liberalnega svetovnega reda ter zavrnile nemško in francosko vizijo za EU v tem 'konfliktu'. Ghergisan je poudaril, da je dejanje držav srednje in vzhodne Evrope, ki je odprlo razpravo o novi in stari Evropi, treba razumeti kot jasno izraženo stališče o tem, da mednarodno varnost in zaščito tem državam lahko (naj)bolje nudi ZDA. To je na neki način popolnoma legitimno, saj je, gledano skozi zgodovinsko perspektivo, Rusija vedno predstavljala grožnjo višegrajskim in baltskim državam, ZDA in Nato pa ščit pred to.

Koalicija "voljnih" iz leta 2003 je torej prvi potisk liberalnega slona proti jedilnici srednje in vzhodne Evrope. Tej je sledil relativno hiter porast evroskepticizma (predvsem na Češkem), v nadaljevanju pa so gospodarska, begunska in ukrajinska kriza to skepso in odklon zgolj še stopnjevale in utrjevale. To je spodbudilo raziskovalce različnega predznaka, da so prišli do akademskega konsenza, da je politično demokratizacijo držav srednje in vzhodne Evrope treba znova podrobno proučiti. Mnogi te spremembe opredeljujejo kot režimske spremembe, nekateri govorijo o tekmovalnem avtoritarizmu, vse spremembe pa so dejansko odraz spremenjenih okoliščin v aktualnem mednarodnem svetovnem redu.

Spremembe oziroma erozija temeljnih norm in značilnosti liberalnega svetovnega reda, kot so  mednarodno pravo in demokratične norme, neposredno vplivajo na male države. Že res, da sta Donald Trump in brexit posledici erozije liberalnega svetovnega reda, a ta ne nastaja v vakuumu – še več, neliberalen slon v dnevni sobi držav srednje in vzhodne Evrope niso zgolj Orban, Vučić, Babiš, Đukanović in Kaczynski, temveč tudi in predvsem velike sile, kot so ZDA, Turčija, Rusija in Kitajska, ki s svojimi zunanjepolitičnimi akcijami oblikujejo strukturo mednarodne skupnosti.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Zgoraj našteti akterji so zgolj izkoristili kontekst, v katerem spremembe nastajajo, se krepijo in dobivajo sogovorce. Vsi od naštetih akterjev namreč izrabljajo aktualne razmere za koncentracijo oblasti, pri čemer nimajo večjih težav z obračunavanjem z mediji, civilno družbo in opozicijskimi strankami. Zgledi namreč vlečejo, avtoritarizem je privlačen, ker daje občutek varnosti, enostavni odgovori na kompleksna vprašanja pa še bolj. Kako bi to paradigmatsko spremembo opredelili? Lahko jo opredelimo kot "subverzijo" temeljev post-1945 svetovnega reda (individualizem, svoboda, enakost, demokracija, pravo in mednarodna soodvisnost) na način, da jih mednarodni akterji (vlade, predsedniki) povezujejo z odtujenimi "elitami", "globalisti" oziroma "birokrati".

Agenda neliberalnih političnih akterjev je zelo enostavna: "Boj proti globalizaciji in liberalni viziji transnacionalnega in/ali kozmopolitskega svetovnega reda s starejšimi zahodnimi koncepti, katerih torišče je suverenizem in mednarodni soobstoj (in ne soodvisnost)". In to, na bolj ali manj neposreden način, počnejo praktično vsi akterji, saj se vedejo tako, kot da je mednarodni svetovni red švedska miza – vzameš tisto, kar ti v tistem trenutku ustreza. Verjetno bi bilo predrzno reči, da element suverenizma v relativno določenem in z liberalnimi političnimi normami zamejen mednarodni sistem danes povzroča pravo disonanco, saj je ta zgolj politično in kulturno ter ideološko pogojen, medtem ko se ga v ekonomskem smislu ne potiska v ospredje.

Odnosi med ZDA in EU

Zato govorijo o mednarodnem soobstoju, ki je dejansko ekonomski soobstoj, in ne more obstajati brez politične, ideološke in kulturne determinante. Zna se zgoditi, da bo moralo, preden bodo akterji to ugotovili, priti še do kakšnega brexita, Trumpa ali Sulejmanija. Do takrat pa se bodo raziskovalci spraševali o neliberalnosti srednje in vzhodne Evrope, ne bodo pa upali prevpraševati potez svetovnih velesil. Povedano drugače – trdim, da bodo Madžarska, Poljska in še kdo neliberalen do takrat, ko bo to ZDA, in obratno. Ali si kdo upa izpeljati in odgovoriti na naslednje raziskovalno vprašanje: "Ali je suverenizem zunanjepolitična strategija malih držav srednje in vzhodne Evrope, ki za lastno preživetje in doseganje koristi ubirajo t. i. strategijo "pridruževanja velikim silam" (bandwagoning)"?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tlunar
01. 02. 2020 16.41
+3
fdv-jevci je isto kot mešalec za gnojnico.Mešajo,meljejo,....na koncu nič novega le to da ogotovijo, bolj ko drek mešaš bolj smrdi in to dokažejo ko se usedejo skupaj!!
Bojan-F
01. 02. 2020 13.31
+8
FDV-jevci spet modrujejo ... le kaj bi brez njih ...
Bojan-F
01. 02. 2020 13.36
-2
... g. Jansa dr. Janez, g. Mate Dragutin, g. Zver Milan, g. Grims Branko, g. Lisec Tomaz, g. Pojbic Marjan, g. Rupel Dimitrij, ga. Valic Zver Andreja, g. Mahnic Zan ... med nastetimi vsaj trije kumrofski alumni ... verjetno bi se še kaj naslo.
ahim1225
02. 02. 2020 10.19
+2
Vsi našteti niso "študirali" na FDV, mali si brcnil v temo. Zagotovo so pa obiskovali FDV levaki: Mesec, Kordiš.... to sklepam po tem, ker imajo veliko paleto različnih znanj, lahko jih imenujemo, da so faktotusi!
brat od pepetovga brata
01. 02. 2020 10.55
+0
bobi ti si pa prav gotovo intelektualec s srednjo solo! Bravo! Avtomehanik?
Rotter
01. 02. 2020 15.15
+6
Če je avtomehanik, je vsaj kaj koristi od njega, mar ne? Jaz sem pri mehaniku vsaj 3x letno - servis in dvakrat gume.
BobbyP
01. 02. 2020 09.49
+13
Fotka in pedigree avtorja članka sta čisto dovolj, če se vam teh jajc ne dà brati. 🙄
waga7
01. 02. 2020 09.56
+2
Fant nabira članke za magisterij...ali doktorat.
waga7
01. 02. 2020 09.58
-9
BobbyP
01. 02. 2020 09.59
+6
.... in dobro plačan job do penzije, da bo lahko s svojimi medijsko podprtimi nebulozami razsvetljeval neuki slovenski narod.
tkian
01. 02. 2020 10.36
+3
waga7, tale članek nič ne velja za magisterij ali doktorat, ker tole ni znanstveni članek.
waga7
01. 02. 2020 15.14
+2
Krainerland
01. 02. 2020 09.42
-3
Vzhodna evropa nikoli ne bo normalna in razvita lahko zamenjate sto vlad.
Rotter
01. 02. 2020 09.30
+17
Ljudje nočejo, da se zapravlja njihov davkoplačevalski denar za odstranjevanje s tem istim denarjem že kupljenih pisoarjev in podobnih idiotizmov. Med drugim tudi ne želijo plačevati za ilegalce, zaradi mase katerih pada varnost evropskih mest. Hodil sem na FDV - od 48 predmetov je bilo kakih 10 res zelo koristnih, ostalih 38 pa je bilo takšno ali drugačno gobezdanje o tem, kako je zahod slab, vse drugo pa dobro. Kako so vse religije kul, razen seveda katolicizma! Hvala za članek, dobro me spomni, zakaj sem se 2 leti obotavljal napisat diplomo in zakaj sem vložil ogromno denarja in truda v diferencialne izpite ter šel magistrirat drugam. Zdaj imam službo. Pravo službo.
gaber62
01. 02. 2020 08.48
+26
Spet izliv globokoumih idej iz valilnice slovenskih vodilnih intelektualcev (fdv). Bolje bi bilo, da bi izliv opravil v pisoar - ups, to pa ni več možno, Dejstvo je, da je tako zaničevani populizen najosnovnejša in najbolj poštena oblika demokracija. Prevlada večine nad raznimi manjšinami. Vse vrste liberalnih globalističnih vlad so v bistvu prevlada elitističnih priviligiranih manjšin nad večino. Če bi bilo to pravično, predvsem pa uspešno, bi se ohranil fevdalni sistem (monarhije) ali pa komunizem (oblast avantgardi delavskega razreda - spet manjšina). Vse to pa ni ravno najbolj demokratično. V tem trenutku je največji up ohranitve demokracije prav Trump in pa države višegrajske skupine.
anakondabox
01. 02. 2020 08.44
+5
Upam si odgovoriti. Izstop iz EU si lahko privoščijo le močne države velikega formata, ker imajo denar. Denar pa je moč slast in oblast. Manjše državice, ki nimajo dovolj moči, pa se morajo zateči pod okrilje velikih sil, dovoliti, da na njihovem ozemlju gradijo 'tehnološko napredne obrate' in si tako prilaščajo tudi njih kapital. Še vedno pa trdim, da je temelj vsake države kultura in njen jezik. Kmalu bomo slovenščino branili na barikadah, sanj anglo-ameriške skovanke prodirajo v vse pore našega življenja. #buffet, skenslat, caffe,
Aijn Prenn
01. 02. 2020 08.35
+4
Kočan??? Ko bo velik bo pa Kučan al kako? Iz malega menda raste veliko; koča--->kuča
Simoni?
01. 02. 2020 08.16
+17
"Priprava analitičnih Izhodišč in svetovanje, Faris Kočan s.p." To pa je že zajebancija! Hahaha!
tkian
01. 02. 2020 08.22
+2
Jah, ni, a veš. Kar pomisli, koliko svetovalcev najemajo leve vlade. To je lahko dober biznis znotraj varnega javnega sektorja.
tkian
01. 02. 2020 08.13
+26
Tale izliv političnega filozofiranja je le lukenj poln izpad prolevičarske akademske propagande in kot tak napad na višegrajske evropske države. Velika luknja je to, ko v isti koš meče protiglobalističnega Trumpa in globalističnega Busha mlajšega. Trump je proti vojnam (kar kaže med drugim tudi in celo njegova umiritev z Iranom po likvidaciji nevarnega terorista), Bush je bil pa pravi pravcati militarist (ki se je lotil Iraka na silo in brez veze), četudi sta bila oba republikanca. Naslednja velika neumnost je predpostavka, da bodo vzhodnoevropske države obrnile ploščo, ko bo Trump šel oz. bo v ZDA izvoljen liberalec - demokrat. Orban je na oblasti od leta 2010, torej v času zelo liberalnega Obame. Trenutne vlade višegrajskih držav delajo tisto, kar se jim zdi najbolje za blaginjo lastne države in kar se zdi najbolje njihovim lastnim volivcem. Zakaj raziskovalca FDV moti demokracija oz. demokratičnost, ki jo izpričuje volja ljudstva, na Madžarskem, Poljskem itd.? In še bi lahko našteval. V članku gre za tipičen primer vsiljevanja neke lastne agende preko učenih besed in predalčkanja na silo (zato je predalčkanje v tem primeru celo zelo neposrečeno).
ahim1225
01. 02. 2020 08.12
+27
FDV ni kakšna znanstvena ustanova je pa valilnica raznih veleumov kot so: Kordiš, Mesec..., skratka levičarjev, tako se govori.
Simoni?
01. 02. 2020 07.26
+33
Vsak teden prileze novi burekdžija iz "raziskovalnega centra" FDV.