Predsednik SLS Radovan Žerjav je prvo leto Pahorjeve vlade označil za leto izgubljenih priložnosti, zlasti kar se tiče boja z gospodarsko-finančno krizo. "Ukrepi, ki jih je sprejela vlada, so bili prepočasni in premalo odločni ter, kot sedaj ugotavljajo tudi nekateri ministri, premalo učinkoviti," je dejal. In zato, je prepričan, nas v prihodnje čaka še več podobnih zgodb, kot sta bili Mura in Gorenje. "Ti dogodki tudi dokazujejo, da se je tako opevani ukrep delnega subvencioniranja polnega delovnega časa, ki naj bi bil pisan na kožo delovno intenzivnim panogam – ob sprejemanju se je izpostavljalo prav Gorenje – sesul v prah. Pri čemer je bilo za ta ukrep namenjenih več kot 200 milijonov evrov,“ je še opozoril predsednik SLS.
Še ostreje je opozoril na napake, ki si jih je po njegovem mnenju vlada privoščila v Muri. Glavni gospodarski objekt v Pomurju je tako tik pred propadom, kar pomeni, da bo vsak peti Pomurec brezposeln. "Nikoli pa nisem trdil, da Mura mora ostati taka, kot je, s 3000 zaposlenimi. To je verjetno res nemogoče. Bi pa morali storiti več, da bi ohranili vsaj polovico zaposlenih. Prepričan sem, da bi to lahko naredili," je dejal Žerjav, ki ocenjuje, da bi se vlada reševanja tekstilnega velikana morala lotiti veliko prej in veliko odločneje, kot se je.
Ob tem ugotavlja, da so dogodki v obeh omenjenih podjetjih sindikate postavili "v neko čudno luč“ in da niso bili na strani delavcev. "Sprašujem se, ali so sindikati neodvisni ali pa so inštrument politike in kapitala. Sprašujem se tudi, koga pravzaprav zastopajo," je dejal. Bi torej moral predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič odstopiti? Žerjav odgovarja: Da. "Mislim, da bi moral odstopiti. Da je čas za to. Sindikati bi se morali namreč v teh časih obnašati popolnoma drugače. Zadnje čase se sicer sliši, da bodo zniževali članarine, vendar bi to morali storiti že veliko prej. Racionalizirati bi morali tudi svoje poslovanje. Po nekaterih podatkih naj bi imeli sindikati celo tri milijone evrov dobička," je izpostavil.
Vladno kadrovanje: Nekoga ožigosaš in ga odstraniš
Izjemno kritičen je Žerjav do vladnega kadrovanja. "Glede t. i. nove kadrovske paradigme sedanje vlade pa bi rekel, da to ni nekaj novega, temveč je že nekaj desetletij stara paradigma, da se ljudi diskvalificira, da se jih diskreditira, da se jih pravzaprav uniči, in sicer ne samo za zdaj, ampak za vse nadaljnje življenje. To se mi preprosto ne zdi korektno," je dejal. "Kakšna je to sploh popotnica za prihodnost? V naši državi nimamo toliko strokovnjakov, da bi s kadrovskim potencialom Slovenije ravnali tako, kot ravnamo."
Istospolni partnerji z otrokom? Katastrofa!
Predlog novega družinskega zakonika, ki ga je pred kratkim predstavil minister za delo Ivan Svetlik in ki istospolnih partnerjev omogoča posvojitev otrok, je po mnenju prvega moža SLS le še ena kost za glodanje. "Jaz sem ga že komentiral, in sicer z besedo katastrofa. Tokrat bom dodal še besedo absurdnost. Še posebej v tistem delu predloga, ko se govori o istospolnih zvezah," je dejal. Na vprašanje, ali bo podprl morebitni referendum, ni odgovoril. Dejal je le, da upa, da predlog sploh ne bo prišel v parlamentarno obravnavo.
Slovenijo potegnili za nos
Zato pa v stranki že intenzivno preštevajo podpornike referenduma o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško. Do četrtka so zbrali 4500 glasov, Žerjav pa je prepričan, da jbodo brez težav prišli tudi do zahtevanih 40 tisočih. "V sredo smo bili priča seji hrvaškega sabora, kjer se je ponovno vzpostavilo to, da premierja ne razumeta enako dogovora, ki sta ga sklenila," je poudaril Žerjav. Po njegovem mnenju so Hrvati Slovenijo "še enkrat hudo potegnili za nos". "Z dogovorom nismo nič dobili, zapravili pa smo ključno pogajalsko točko, ki smo jo imeli, in to je blokada," je prepričan.
"V zadnjem tednu imam občutek, da se želi SLS predstaviti kot stranka, ki je proti vstopu Hrvaške v EU. To absolutno zavračam. SLS podpira čim prejšnji vstop Hrvaške v EU, vendar brez slovenskega ozemlja, brez slovenskega morja in brez kranjske čebele," je pogovor zaključil predsednik SLS.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.