
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je sporočil upokojitvene pogoje za leto 2011, ki veljajo še po zakonu iz leta 1999. Spremenjeni pogoji za starostno pokojnino zadevajo le ženske. Glede na pogoje, ki so veljali v letu 2010, se potrebna starost zanje zvišuje za štiri mesece, potrebna pokojninska doba pa za tri mesece. Ženske se tako lahko v letu 2011 upokojijo, če so stare 57 let in imajo 37 let in šest mesecev pokojninske dobe. Lani so se lahko upokojile, če so bile stare 56 let in osem mesecev ter če so imele 37 let in tri mesece pokojninske dobe.
V letošnjem letu se lahko upokojijo tudi, če so stare 61 let in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe ali če so stare 63 let in imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe.
Moški se bodo lahko letos starostno upokojili tako kot lani, če so stari 58 let in imajo 40 let pokojninske dobe, če so stari 63 let in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe ali če so stari 65 let in imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe.
Zaradi najmanj petletne vzgoje in skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, ki ima slovensko državljanstvo, se v letu 2011 v primeru skrbi za enega otroka lahko upokojitvena starost zniža za šest mesecev, za dva otroka za 15 mesecev, za tri otroke za 27 mesecev ter za vsakega naslednjega otroka še za 15 mesecev. Pri tem starostna meja za žensko ne more biti nižja od 53 let, za moškega pa 58 let. O tem, kdo bo uveljavljal tako znižanje, se starša dogovorita.
Ženske pa lahko uveljavljajo znižanje upokojitvene starosti tudi zaradi dela pred 18. letom starosti. Tistim ženskam, ki se nameravajo upokojiti pri starosti 57 let ter s 37 leti in šestimi meseci pokojninske dobe, se lahko upokojitvena starost zniža za 10 mesecev za vsako leto, prebito v obveznem zavarovanju pred dopolnjenim 18. letom starosti. Če je obdobje krajše od enega leta, se upokojitvena starost zniža za deset dvanajstin tega časa. Tudi v tem primeru se starost ne more znižati pod 53 let.
Za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine se poleg delovne dobe in dokupljene dobe lahko upošteva tudi dodana doba, ki obsega čas zaključenega študija na dodiplomskem in podiplomskem šolanju, dejanski čas obveznega vojaškega roka in čas, v katerem je bil zavarovanec prijavljen pri zavodu za zaposlovanje kot iskalec zaposlitve ali brezposelna oseba.
V letu 2011 se upravičencu za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine lahko upošteva deset mesecev za posamezno leto obdobja, ki se šteje v dodano dobo. Za tri leta študija se npr. šteje 30 mesecev. Dodana doba pa vpliva le na izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, ne pa tudi na njeno višino.
Starši, ki jih je umrli otrok preživljal do svoje smrti, v nekaterih primerih pridobijo pravico do družinske pokojnine. Tako mora mati v letu 2011 ob smrti otroka, ki jo je preživljal, dopolniti starost 56 let, oče pa 58 let.
Prehodno obdobje pri nekaterih drugih pravicah, tako npr. pri vdovski pokojnini, pa je že zaključeno, še navaja Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.