Te dni ste lahko opazili plakate s trditvijo, da so ženske boljše voznice od moških, ki je v očeh mnogih zelo kontroverzna. Gre za novo kampanjo Zavoda Vozim in iniciative Heroji furajo v pižamah, katere cilj je manj voženj pod vplivom alkohola. To je že tretja kampanjo Zavoda Vozim, ki tokrat temelji na trditvi, da so ženske boljše voznice od moških. Ne gre za puhlico, pač pa za z dokazi podprto trditvijo. Kot so razkrili na današnji novinarski konferenci, kar 89 % prometnih nesreč pod vplivom alkohola povzročijo moški.

Kaj pravi statistika?
V lanskem letu je le 1 od 22 smrtnih žrtev prometnih nesreč zaradi alkohola povzročila ženska. Statistika za lansko leto še pravi, da je bilo v letu 2018 povzročenih 1491 prometni nesreč pod vplivom alkohola, v katerih je umrlo 22 oseb, 151 oseb pa je bilo hudo telesno poškodovanih. Od tega so moški povzročili kar 89 odstotkov nesreč, v teh nesrečah pa je umrlo kar 21 oseb. 11 odstotkov nesreč so povzročile voznice, ena od teh pa se je končala s smrtno žrtvijo.
V letu 2018 je bilo povzročenih 18.248 prometnih nesreč, v katerih je umrlo 91 oseb, 821 oseb pa je bilo hudo telesno poškodovanih. Za 15.327 prometnih nesreč so povzročitelji znani, od teh pa so voznice povzročile 27 odstotkov nesreč oziroma 4179. V teh nesrečah je umrlo 17 oseb, 155 oseb je bilo huje poškodovanih.
Dr. Maja Roškar iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje je problem osvetlila še z vidika razlike pitja alkohola med spoloma: "Moški pijejo več in pogosteje, razmerje med spoloma je približno 3:1 (pri mladostnikih so razlike manjše). Iz raziskav ugotavljamo, da 55 % moških vsaj enkrat na leto pije na način, s katerim tvega škodo, pri ženskah pa je ta odstotek nižji in sicer 30 %". Prav zaradi teh podatkov so se ustvarjalci komunikacijske akcije odločili glas iniciative predati ženskam, ki želijo zlasti moške pozvati k odgovorni udeležbi v prometu brez alkohola.
Kot je opozorila Vesna Marinko, vršilka dolžnosti direktorice Javne agencije RS za varnost prometa, moški pogosteje sedejo za volan pod vplivom alkohola, saj so letos policisti v 91% kaznovali moške zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Tudi ženske sicer niso izjeme, saj je letošnja rekorderka med alkoholiziranimi povzročitelji imela 1.64 mg alkohola na liter izdihanega zraka (prek 3 promile v krvi). Osebe stare od 45 do 54 let so povzročile največ prometnih nesreč s smrtnim izidom zaradi vožnje pod vplivom alkohola.
Kot je še dodala, znanstvene raziskave sicer ne potrjujejo posebnih vozniških prednosti enega ali drugega spola, lahko pa iz statistike zaključimo, da ženske manj tvegajo v prometu, so previdnejše in ostajajo v prometu mirnejše. Ob tem pa so pogosteje podvržene večopravilnosti, ki tudi v prometu predstavlja visoko tveganje.

Heroj vsak, ki ne sede za volan pod vplivom alkohola
Iniciativa Zavoda Vozim, zavarovalnice Generali, Toyote Slovenija in agencije Luna/TBWA je mednarodno nagrajen model, ki v lokalnem okolju povezuje vse ključne deležnike: mlade, starše, učitelje, odločevalce in strokovnjake, da skupaj pridejo do konkretnih rešitev za preprečevanje voženj pod vplivom alkohola v lokalnem okolju.
Kar 24 odstotkov smrti na slovenskih cestah je posledica alkohola
Razlog za skoraj vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom je alkohol in četrtino teh povzročijo mladi vozniki. 22 let je povprečna starost mladih, ki zaradi prometne nesreče pristanejo na vozičku. Iniciativa Heroji furajo v pižamah je odgovor na prizadevanja za varnejše ceste, z iniciativo pa nagovarjajo mlade, da ne vozijo pod vplivom alkohola, hkrati pa pozivajo starše, četudi sredi noči in v pižami, da poskrbijo za varen prevoz svojih otrok domov. Heroji namreč furajo v pižamah. Heroj pa je predvsem vsak, ki nikoli ne sede za volan pod vplivom alkohola. "S to komunikacijo želimo preseči dejstvo, da je nekaj popitih kozarcev in nato sesti za volan še vedno kul dejanje, skoraj blagovna znamka. Naša skupna in zelo zahtevna naloga je, da uničimo to znamko, jo preglasimo in skupaj spravimo alkohol iz cest ter ga naredimo manj družbeno sprejemljivega," pravi David Razboršek, direktor Zavoda Vozim.
Vse pa je s svojo izkušnjo in prometno nesrečo zaradi alkohola k drugačnem ravnanju v prometu pozvala Vesna Novak, ena od predstavnic Zavoda Vozim, ki je dejala: "Moja pot z zabave je pred 20. leti trajala več kot pol leta, saj sem bila kot sopotnica udeležena v prometni nesreči in utrpela poškodbo hrbtenjače. Moja prava rehabilitacija po prometni nesreči se je od prihodu domov pravzaprav šele začela. Veliko energije in vztrajnosti je bilo potrebno za spopadanje z novo življenjsko situacijo in če bi vso to energijo vložila v nove stvari, kot je na primer šport, bi bila danes vrhunska športnica. Najtežje pa sem sprejela ravno dejstvo, da je bila moja odločitev, da se peljem z vinjenim voznikom. Zato je še kako pomembno, da se vsi zavedamo, da čisto vsak posameznik nosi svoj del odgovornosti v prometu - tako kot voznik ali kot sopotnik. Heroj je torej tisti, ki nikoli ne vozi pod vplivom alkohola in tudi opominja ter opozarja druge, da je takšno početje skrajno neodgovorno."
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.